Belirsiz İş Sözleşmesinin Feshi Hakkında

Merhaba ,belirsiz süreli iş sözleşmesi özel bir 4-5 ay önce imzaladım.Sözleşme maddelerde; genelde olması gereken içerikler yeralmaktadır.Çalışma şartları ,süresi vb. iş verene yönelik.Tek bir madde kafamı karıştırdı.
----- Anılan projenin bitimine dayalı bu sözleşmenin çalışan tarafınca sonuçlanmadan önce feshedilmeye kalkılması veya feshini sağlama yönelik bilinçli eylemlere tevessül edilmesi halinde işverenin çalışandan 10.000 euro tanzimat talep hakkı doğması çalışanca peşinen kabul edilir.Aynı proje işverenin dışında gelişecek ve elinde olmayacak nedenlerle duraklar,akamete uğrar,iptal edilir veya yok hükmüne girerse iş sözleşmesine konu olan proje sonlanmış kabul edilir.Bu iş sözleşmesinden doğacak uyuşmazlıklarda işveren kayıtları HUMKm287/2 gereği tek geçerli kanıttır.İstanbul mahkemeleri ve icra daireleri ,İİKm50 ve HUMKm22 gereği yetkilidir.

Bu durumda ; evlilik gibi bir durumda 2 yıl sonra ayrılmak istersem bu tanzimatı ödemek zorunda kalırmıyım ? Bu konuda yardımınızı beliyorum.Teşekkür ederim.

Ynt: Belirsiz iş sözleşmesinin feshi hakkında

Merhaba,

İş Kanunu'nun 11'nci maddesine göre, yapılan işin niteliği gereği belirli süreli ise, belirli süreli iş sözleşmesi akdedilebilir. Belirli bir iş, sözleşmesinin akdi anında, işin ne kadar süreceğinin bilindiği veya bilinebildiği ya da öngörülebildiği iştir. Yargıtay kararında, "İşin biteceği tarih öngörülebilir nitelikte ise sözleşme belirli süreli sayılmalıdır." çıkan sonucu onaylamaktadır.

Bu beyandan sonra, sizin sözleşmeniz "BELİRLİ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİ" değil dimi, bundan emin misiniz? Maddenin içeriğine göre, yani proje geçmesi sözleşmenin belirli süreli olması gerektiğine işaret ediyor. Yaptığınız işin içeriği nedir, onu belirtmemişsiniz.

Diğer bir husus, bu maddeyi işveren belirtirken, hakkaniyet çerçevesinde düzenlememiş. "....proje tamamlanmadan işçi tarafından bırakılırsa işçi tarafından tazminata mahkum edilirken, işveren veya dış kaynaklar tarafından bırakılırsa işveren tazminata mahkum edilmeyecek...." denilmektedir.

Son olarak, şu mevcut durum da sebebiniz ne olursa olsun, sizin proje bitmeden işi bırakamayacağınız, bıraktığınız durumda anılan miktar kadar işverene tazminat ödemeye mahkum edilirsiniz. Geriye ne kalıyor derseniz, işveren ile uzlaşma kalıyor.

Kolaygelsin

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.Proje denirken , yapılan iş kasdedilmiştir.Olumlu geribildirim alındığı taktirde süresiz bir proje diyelim.Sözleşme belirsiz sürelidir.

Sözlü olarak ; Şirket hemen çıkacak eleman istemiyoruz dediler.Bende ; Olurya evlilik gibi bir durum olduğunda şehir dışına gidebileceğimi ilettim.Ama bunun en erken 2 yıldan önce olmayacağınıda söyledim.Onlarda kabul ettiler.Lakin sözleşmede bu maddeyi görünce şaşırdım.İmzalamış bulundum.Evlilikten dolayı bayan çalışanların fesh haklarının saklı olduğunu biliyodum ama yinede bilen birine danışmak istedim.

Evlilik durumu olursa ; şehir dışına gitme durumu sözkonusu , yinede belirtilen miktarı ödemek zorunda kalırmıyım? Kafam çok karışık.Gerçi çok var ama yinede kafamın rahat etmesini istiyorum.

Şİmdiden yorumlarınız için teşekkür ederim.

Ynt: Belirsiz İş Sözleşmesinin Feshi Hakkında

Bahsettiğiz cezai şart, aynı şekilde işveren tarafından, süresinden önce ( iş kanununda belirtilen sebepler dışında bir sebeple) sona erdirildiğinde işverenin ödeyeceği şekilde düzenlenmemişse, yani sadece çalışanın ödeyeceği bir cezai şart tanımlanmışsa sözleşmede, o şart geçersiz kabul edilir.Yani evlilik nedeniyle ayrılmanız durumunda tazminatı ödemeniz gerekmez bu durumda.
Her iki taraf için de düzenlenmişse, iş kanunundan doğan hakkınız gereği evilik nedeniyle kıdem tazminatına hak kazanarak sözleşmenizi feshedebilirsiniz.Bunun dışında, imzaladığınız sözleşme maddesi gereği ilgili tazminatı ödemek durumunda kalırsınız.
Sözleşmede belirtilen tazminat miktarının yüksek olması nedeniyle,çalışma süreniz, projedeki göreviniz, almış olduğunuz ücrete göre bir miktar indirim yapılabilir.

poetictear ' Alıntı:
Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.Proje denirken , yapılan iş kasdedilmiştir.Olumlu geribildirim alındığı taktirde süresiz bir proje diyelim.Sözleşme belirsiz sürelidir.

Sözlü olarak ; Şirket hemen çıkacak eleman istemiyoruz dediler.Bende ; Olurya evlilik gibi bir durum olduğunda şehir dışına gidebileceğimi ilettim.Ama bunun en erken 2 yıldan önce olmayacağınıda söyledim.Onlarda kabul ettiler.Lakin sözleşmede bu maddeyi görünce şaşırdım.İmzalamış bulundum.Evlilikten dolayı bayan çalışanların fesh haklarının saklı olduğunu biliyodum ama yinede bilen birine danışmak istedim.

Evlilik durumu olursa ; şehir dışına gitme durumu sözkonusu , yinede belirtilen miktarı ödemek zorunda kalırmıyım? Kafam çok karışık.Gerçi çok var ama yinede kafamın rahat etmesini istiyorum.

Şİmdiden yorumlarınız için teşekkür ederim.

Merhaba,

Anlaşılan sizin firmanız ihale usulü çalışan, ihale gerçekleştiğinde de işveren mevcut çalışanlarına proje bitmeden gitmemeleri için iş sözleşmesine bahsedilen maddeyi koymuş.

Siz madem, 2 yıl gibi süre sonra evlenmeyi düşünüyorsunuz. İşverene bugünden yazılı olarak, bir dilekçe hazırlayarak veriniz. Hem bu arada iki yıllık süre işlemiş olur. Dilekçenizde kesin tarih belirlerken, farazi 3 ay geri, 3 ileri tarihler belirlemeyi de unutmayın. Olur ya, kesin tarihde sapma felan olursa, o gün için yaşanacak sıkıntıyı da gözönünde bulundurun. Dilekçenizin bir nüshasını kendinize almayı unutmayın.

Diğer bir husus işveren ile yapacağınız işle alakalı durumlarda mümkün mertebe yazılı olsun. İleride sıkıntıya düşmeyeseniz. Örnek kabilinden, yukarıdaki durumda işveren ile yapmış olduğunuz aranızdaki konuşmalar ileride iki taraf için sıkıntı olabilir. Bu durumda, "Söz uçar, yazı kalır" sözü bir kez daha hatırlanmış oluyor.

Son olarak, evlendikten sonra 1 yıl içerisinde tazminatlı (kıdem tazminatı) olarak haklı fesih hakkı bayan çalışanlara verilmiştir. Sizinde evlilik nedeniyle (evlendikten sonra) işyerinden çıkış almanız (istifa) size haklı fesih verir. Buna paralel sizin çıkışınız haklı fesih olduğundan, iş sözleşmesinde geçen madde otomatik olarak devre dışı kalmaktadır. Yani böyle bir fesihte, gerek çıkış esnasında, gerek çıktıktan sonra sizinle irtibatı kesilmiş olmaktadır.

Kolaygelsin

keremcem ' Alıntı:
Bahsettiğiz cezai şart, aynı şekilde işveren tarafından, süresinden önce ( iş kanununda belirtilen sebepler dışında bir sebeple) sona erdirildiğinde işverenin de ödeyeceği şekilde düzenlenmemişse, yani sadece çalışanın ödeyeceği bir cezai şart tanımlanmışsa sözleşmede, o şart geçersiz kabul edilir.Yani evlilik nedeniyle ayrılmanız durumunda tazminatı ödemeniz gerekmez bu durumda.
Her iki taraf için de düzenlenmişse, iş kanunundan doğan hakkınız gereği evilik nedeniyle kıdem tazminatına hak kazanarak sözleşmenizi feshedebilirsiniz.Bunun dışında, imzaladığınız sözleşme maddesi gereği de ilgili tazminatı ödemek durumunda kalırsınız.Sözleşmede belirtilen tazminat miktarının yüksek olması nedeniyle,çalışma süreniz, projedeki göreviniz, almış olduğunuz ücrete göre bir miktar indirim yapılabilir.

keremcem ' Alıntı:
keremcem ' Alıntı:
Bahsettiğiz cezai şart, aynı şekilde işveren tarafından, süresinden önce ( iş kanununda belirtilen sebepler dışında bir sebeple) sona erdirildiğinde işverenin de ödeyeceği şekilde düzenlenmemişse, yani sadece çalışanın ödeyeceği bir cezai şart tanımlanmışsa sözleşmede, o şart geçersiz kabul edilir.Yani evlilik nedeniyle ayrılmanız durumunda tazminatı ödemeniz gerekmez bu durumda.
Her iki taraf için de düzenlenmişse, iş kanunundan doğan hakkınız gereği evilik nedeniyle kıdem tazminatına hak kazanarak sözleşmenizi feshedebilirsiniz.Bunun dışında, imzaladığınız sözleşme maddesi gereği de ilgili tazminatı ödemek durumunda kalırsınız.Sözleşmede belirtilen tazminat miktarının yüksek olması nedeniyle,çalışma süreniz, projedeki göreviniz, almış olduğunuz ücrete göre bir miktar indirim yapılabilir.

Merhaba,

Teşekkürler sayın Keremcem.

Kolaygelsin

Merhabalar;
Öğrenmek istediğim bir konu var.Eğer yardımcı olursanız çok sevinirim.Ben işe girerken belirsiz süreli bir iş sözleşmesi yaptım.İşveren bana fesih bildirimini en az 1 yıl önceden yapacağımı sözleşmede belirtti.İşverenin ise fesih bildirimi 3 ay önceden bildirilecek diyede ibare eklendi.Ben o an için imzalamış bulundum.Ancak firma bazı olumsuzluklar yüzünden başka bir isim üzerine ve sözleşmede yazan firma isminden başka bir isimde tekrar kuruldu. Şuan o sözleşmenin herhangi bir geçerliliği varmıdır.Ayrıca sözleşmede herhangi bir noter vb. tasdiğide yok.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sözleşmede sizin ve işvereninizin ( veya yetkili temsilcisinin) imzasının bulunması geçerliliği açısından yeterlidir.
İşyerinin devri , mevcut sözleşmeyi geçersiz kılmaz.
İş kanununda belirtilen ihbar süreleri uymanız gereken sürelerdir.İş kanununda açıkça belirtildiği üzere iş sözleşmelerine , kanunla uyuşmayan şartlar konamaz.
İhbar süresinin çalışan lehine arttırıldığı sözleşme maddeleri geçerli kabul edilmekle birlikte, sizin için 1 yıl, işveren için 3 ay gibi tanımlamaların bulunduğu madde geçersiz kabul edilecektir.
Ayrılmak istediğinizde, uymanız gereken ihbar sürenize özen göstermeniz yeterlidir.

Sayın Keremcem öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim.
Anladığım kadarıyla 4857 sayılı kanunda belirtildiği gibi 4 hafta önceden iş sözleşme fesh bildirimi yaptığımda sözleşmemi fesh etmiş olabiliyorum.Sözleşmede yazılan 1 yıl ve 3 ay ibareleri geçerlilik taşımamaktadır.İnşallah doğru anlamışımdır.

Teşekkürler