Benim Adıma Benim Müşterim Satıcıma Ödeme Yaparsa!

örnek:ben satıcı (A) dan araç alıyorum değeri 50.000.ytl bunun 30.000.ytl sini banka kredisi 10.000.ytl sini banka havalesiyle ödüyorum gerikalan kısmı müşterim (B) firmasının ortağı kendi kredi kartından ve (B) firmasının şirket kredi kartından ödemekte.

şimdi.ben diğer tüm işlemlerin muhasebeleştiriyorum müşterim(B) firmasının benim adıma kredi kartlarından yaptığı kısma kadar. Değerli arkadaşlar ben bu kısmı(B firmasının kendi ve ortağının kredi kartından benim adıma A firmasına yaptığı ödemeyi) nasıl muhasebeleştirecem.

değerli zamanınızı ve bilginizi paylaştığınız için şimdiden teşekkürler

Çok basit B firması size sizin adınıza yapılan ödemeyi dekont edecek. Siz de B firmasını alacaklandırıp satıcıyı borçlandıracaksınız.
B firması da size borç ortağına alacak verecek.

aracı aldığınız firma kartla yapılan ödemelere sizin adınıza tahsilat makbuzu keserse hesap düzelir. sizde ödeme yapan müşterinize o tutarda tahsilat makbuzu kesersiniz. iki tarafın hesabıda kapanır.

Sn. Krizantemi
Ödenecek tutar 10,000 ytl . Bu nedenle tevsik sınırını geçiyor. Nakten ödeme yapılmaz.

nguroy' Alıntı:
Sn. Krizantemi
Ödenecek tutar 10,000 ytl . Bu nedenle tevsik sınırını geçiyor. Nakten ödeme yapılmaz.
pardon tutarı hiç dikkate almadımm .doğru nakit makbuzla işlem yapamayız.

Peki B firması kayıtlarını nasıl yapacak

B firması açısından düşünürsek,
B firmasının yapacağı kayıtlar nelerdir.
Yani doğrudan aracı alan bizemi ödeme yapmış gibi kayıt yapacak ya da nasıl bir yevmiye kaydı yapmalıdır

a firması= 320 satıcı
b firması= 120 alıcı

bunun için virman fişi düzenlersiniz, kaydı aşağıdaki gibi olur..

----------------... / ... / ........ -------------------------
320 satıcılar 5.000 ytl (b)
120 alıcılar 5.000 ytl (a)

açıklama: a firmasına olan borcumuz için b firması tarafından ödenen tutardır.
----------------... / ... / ........ -------------------------

sonra bu dekontu hem a firmasına, hem de b firmasına gönderirsiniz.