Benzin Giderleri

Değerli forum üyeleri ;

Serbest meslek sahibiyim.Danışmanlık hizmeti yapıyorum.
Aracımın benzin masraflarını gider yazabilirmiyim.

1-Gider yazılabilirse Envaterime kaydetmek zorundamıyım.
2-Envantere kaydetmek için Trafik tescilde bir işlem yapmama gerek varmı.
3-Araba eşimin üzerineyse onunla bir kira kontratı yapıp (Bedelsiz)
arabanın masraflarını bu şekilde gider yazabilirmiyim.
4-Ayda 20 milyarlık makbuz kesiyorum ama sadece 1 şirkete.Oda bana yakın.Buna rağmen her ay 500-800 ytl arası benzin masrafı yazabilirmiyim. (Not:Yeni müşteriler bulmak için bazen şehirler arası yolculuklara çıkabiliyorum.)

Hepinize teşekkür ederim.

sorularınıza tek tek cevap verelim...

1- Evet giderleri yazabilmek için envantere dahil etme zorundasınız.
2- Trafik tescilde bir işlem yapmanıza gerek yok.Kendinize bir gider pusulası düzenleyin.Belgeyi düzenleyen de sizsiniz, adına belge düzenlenen de....
3-Eşinizin üzerine olan arabayı kira sözleşmesi yaparak bedelli veya
bedelsiz kullanabilir ve gider yazabilirsiniz...Ancaaaakkk.....Bedelsiz sözleşme eşinizin başını ağrıtır...Araç kiralaması, gayrimenkul sermaye iradı kapsamındadır...Ve bedelsiz kiralama durumunda, eşiniz emsal bedel üzerinden yıllık gelir vergisi beyannamesi verecektir...Yani aracın değerinin %10 kadar bir gelir elde etmiş sayılacak ve bunun vergisini ödemek zorunda kalacaktır....Sözleşmeyi bedelli yaparsanız, yıllık kira bedelinin GMSİ istisnasını aşan kısmı vergilendirilir....Eğer yıllık bedel bu istisnayı aşmıyorsa eşiniz vergi vermez...Sizin açınızdan ise bedelli kiralamanın anlamı şudur....Her ay sözleşmede yazılı aylık kira bedelini esas alarak bir gider pusulası düzenlemelisiniz...Bu gider pusulasında brüt tutardan %22 oranında g.stopaj kesintisi yapacak ve bunu muhtasar beyanname ile vergi dairesine ödeyeceksiniz...Ayrıca bu tip kiralamalar KDV tevkifatını gerektirir....%18 oranında KDV hesaplayacak ve bunun tamamını tevkif edeceksiniz.Yani 2 nolu KDV beyannamesiyle bu kdvyi ödeyecek, 1 nolu KDV beyannamesinde ise indirim konusu yapacaksınız.
4- son sorunuzu cevaplamadan sayın muhasebenin verdiği linkten şu alıntıyı yapayım.

3- Mesleki Faaliyetle İlgili Seyahat ve İkamet Giderleri

Mesleki faaliyetle ilgili seyahat ve ikamet giderleri, seyahat maksadının gerektirdiği süre ile sınırlı olmak şartıyla hasılattan indirilebilir. Ancak bunun için seyahatin işle ilgili olması, seyahatin işle ilgili olduğunun açıklanabilmesi ve yapılan seyahat harcamalarının Vergi Usul Kanunu’nun ilgili maddelerinde vesikalar ile tevsik edilmesi gerekir.

Metinden de anlaşıldığı gibi syahat masraflarınızı gidere işlerken dikkat etmeniz gerekn hususlar var...Bu sınırlamaları göz önüne almanızı öneririm...ayda 800 ytl benzin gideriniz varsa, bunun kabul edilebilir bir izahı da olmalı....
Kolay gelsin

Benzin giderleri

Bilgiler için çok teşekkür ederim.

Peki , Envantere kayıt yapmam için kendi kendime gider pusulası düzenlerken stopaj olacak mı? ayrıca vergi dairesine bir bildirim yapmama gerek varmı

Sevgili Selim Bey;
Araçlara Mahsus gider pusulasında stopaj yok
vergi dairesine bir dilekçe ile bildirmeniz gerekir.