Bes (Bireysel Emeklilik)

:) Aklıma takılan bir soru var, cevabı bilen varsa paylaşabilirmi?
Adamın full raporlu olduğu ve PEK değerinin sıfır olduğu ayda, kesinti yapılmayacak ve ödenmeyecek diye düşünüyorum.
Fikri olan varmıdır?

şu noktayı anlayabilen varsa izah edebilir mi lütfen?
illa yürürlülük tarihlerini beklemek zorunda mıyız?
biz 30 kişi çalışıyoruz, ama ocakta otomatik bes e katılmak isteyen personellerimiz var,
Temmuz 2018 i mi beklemek zorundalar?

devletin zorunlu besi için beklemek zorundasınız. Zorunluluk başlamadan yaparsanız devlet ekstra katkısı ölebilir.

Uygulamanın sizin belirttiğiniz gibi, Ocak Maaşından yapılan kesinti Şubat ayında Maaş ödemesinden sonra BES hesaplarına gönderilecek ama Tekliflerde bu kesintinin E-Bildirge gibi bir sonra ki ayın 23 ya da 25 inde gönderilmesi talebi bulunuyor. Kesinti tutarı 23-25 gün fonda değerlendirilmeyecek ama hiç değilse ertesi gün yatırıp sonradan hata olduğunda tekrar işlem yapmak zorunda kalmayacağız,

Yönetmelik yakında yayınlanacakmış ve detayları net bir şekilde öğrenebileceğiz. Firmalar yapın zorunlu diyor ama sayı değişikliği olabilir bu sebeple acele etmemek lazım.

Maaş ödemesinin ertesi günü sgk matrahı üzerinden kesinti yapıp bes firmasına ödeme yapılması isteniyor.
Aylık bildirgeler ayın 23 üne kadar verilebiliyorken ayın 1 inde tüm her şeyin hazır olması isteniyor bu durumda. Demek ki öneriler dikkate alınmamış. Bir süre verilemez miydi, ertesi gün yerine.
Daha detaylı ve kapsamlı bir yönetmelik bekliyordum, bu konuda da esneklik olabileceğini düşünüyordum.

İşin özü; bu uygulamanın eskiler bilir Tas-Teş-Fon vardı. Ne farkı var. Sanırım yine (6736 sayılı kanundan alınan tutarlar yetmemiş) paraya ihtiyaç var. Zorunlu olarak yine çalışanlardan alınacak....

Maaş ödemesinin ertesi günü sgk matrahı üzerinden kesinti yapıp bes firmasına ödeme yapılması isteniyor.
Aylık bildirgeler ayın 23 üne kadar verilebiliyorken ayın 1 inde tüm her şeyin hazır olması isteniyor bu durumda. Demek ki öneriler dikkate alınmamış. Bir süre verilemez miydi, ertesi gün yerine.
Daha detaylı ve kapsamlı bir yönetmelik bekliyordum, bu konuda da esneklik olabileceğini düşünüyordum.

Aşağıdaki maddeye ne dersiniz?
Ayın 1.nde maaş odediniz, kesintiyi 2.sinde yatırdınız, 23 üne kadar olan bir değişiklik olursa, yatırdığınız katkı payı ile arasında kalan farkı bir sonraki ay hesabına katacaksınız.
Bildiğiniz Devreden BES yapmışlar :alkış:

Sosyal güvenlik mevzuatına göre tanınan süre içinde ilgisine göre prime esas kazançta veya emeklilik keseneğine esas kazançta işveren tarafından değişiklik yapılması durumunda; eksik katkı payı ödemesi yapılmışsa münhasıran bu değişime bağlı farka tekabül eden ek katkı payı ödemesi bir sonraki dönem ücretinden kesilmek suretiyle yapılır, fazla katkı payı ödemesi yapılmışsa bir sonraki dönem mahsuplaşma sağlanacak şekilde ödeme yapılır.

Merhabalar,

02.01.2017 da işten çıkardığınız personeliniz olduğunu düşünün.
Bu durumda hesaplanan son bordrosunda, otomatik bireysel emeklilik kesintisi uygulayacaksınız değilmi?
01.01.2017 de yürürlüğe girdiği için bu bordrosunda kesinti olmalı.