fonradar

Beş Yıldan Fazla Bağ-Kur Prim Borcu Olanlar

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Beş yıldan fazla Bağ-Kur prim borcu olanlar

1- 5510 Sayılı Kanunun 01.10.2008 Tarihi itibariyle tamamen yürürlüğe girmesiyle 4-b (Bağ-Kur) sigortalılarına ait prim basamaklarının kaldırılacağı, bunun yerine iş sahibinin beyan edeceği gelir üzerinden yüzde 31 ila 36,5 oranında prim alınacağından bahsedilmekte. Ancak bu gelir beyanının nereye ve ne şekilde yapılacağını Kurumda çalışanlara sormama rağmen bir yanıt alamadım, yardımınızı istemekteyim.
2- 01.10.2008 tarihinden evvel ticari faaliyeti başlamış, ancak 4-b?li olarak kaydı yapılmamış olanların sigortalılığı 01.10.2008 tarihinde mi yoksa ticari faaliyetinin başladığı tarihte mi başlatılmalıdır?
3- İsteğe bağlı Bağ-Kur?lular için de mi normal Bağ-Kur?lu olanlar gibi basamak sistemi kalkmakta ve beyan edilen gelir uygulaması yapılacak?
4- 30.04.2008 tarihi itibariyle 5 yıldan fazla prim borcu olanların borçları geçici 17. maddeye göre silinmesi konusunda aklıma takılan soru ise şu şekilde. Kurum tarafından yapılan tebligattan sonra 6 aylık süre içerisinde bu borçların ödenmemesi durumunda kişinin Bağ-Kur?luluğunu tamamen mi durdurulmakta, yoksa sadece 5 yıllık borcun oluştuğu dönem sanki hiç yokmuş mu sayılacak? Yani kişi borcunu ödemez ise bu tarihten sonra ticari faaliyetinin devamı süresince sosyal güvencesi devam etmekte midir yoksa etmemekte midir?
O.A.

1- 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren Bağ-Kur primlerinin ödenmesine esas alınan gelir basamakları kaldırıldı. 4/b (Bağ-Kur) sigortalıları, asgari ücret ile asgari ücretin 6,5 katı arasında olmak üzere kendileri tarafından belirlenecek kazanç tutarı üzerinden işyerinin tehlike sınıf ve derecesine göre yüzde 33,5 ile 39 oranında prim ödeyecekler. Ancak beyan edilecek kazanç tutarı, 4/b sigortalısının çalıştırdığı sigortalıların prime esas kazacının en yükseğinden az olamayacak.

Tebliğe göre 1 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalı olarak tescil ve kaydı yapılmış olanların prime esas kazançlarını 01.10.2008 (dahil) ila 31.12.2008 (dahil) tarihi arasında beyan etmemeleri halinde, ödeyecekleri aylık primler beyanda bulununcaya kadar daha önce bulundukları en son gelir basamaklarına karşılık gelen tutarlar üzerinden alınacak. Bu süre içinde beyanda bulunulması halinde, beyan ettiği prime esas kazanç üzerinden ilgili ayların prim tahakkuku yapılacak.

Gelir beyanının ne şekilde yapılacağı konusunda belirsizlikler var. Tebliğde, sigorta primine esas kazanç sınırları dahilinde yapılan ödemelerin, ödemenin ait olduğu ay için beyan olarak kabul edileceği belirtiliyor. Diğer yandan bazı SGK Müdürlükleri ?Prime Esas Kazanç Beyan Talep Formu? adında bir formun doldurularak, kazanç beyanının yapılmasını istiyor.

2- 1 Ekim 2008 tarihinden önce ticari faaliyete başladığı halde kayıt ve tescilini yaptırmamış olanların sigortalılık hak ve yükümlülükleri 1 Ekim 2008 itibarıyla başlayacak. Ancak 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren altı ay içinde talepte bulunması halinde, 1 Ekim 2008 tarihi ile 4 Ekim 2000 tarihi arasındaki vergi mükellefiyet sürelerinin tamamı için asgari ücret ile asgari ücretin 6,5 katı arasında kalmak şartı ile kendisi tarafından belirlenecek prime esas kazanç tutarının yüzde 32?si üzerinden hesaplanacak borçlanma tutarının, tebliğ tarihinden itibaren altı ay içinde ödenmesi halinde, bu sürelerin sigortalılık süresi olarak değerlendirilmesi mümkün olacak.

3- Artık isteğe bağlı Bağ-Kur?lu, isteğe bağlı SSK?lı ayrımı kalmadı. 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren tüm isteğe bağlı sigortalılar 4/b?li oldu. 1 Ekim?den itibaren tüm isteğe bağlı sigortalılar asgari ücret ile asgari ücretin 6,5 katı arasında olmak koşuluyla kendileri tarafından belirlenecek prime esas kazanç tutarı üzerinden yüzde 20?si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi, yüzde 12?si genel sağlık sigortası primi olmak üzere yüzde 32 oranında prim ödeyecekler.

4- 30 Nisan 2008 tarihi itibariyle beş yılı aşan süreye ilişkin prim borcu bulunanların, bu sürelere ilişkin prim borçlarını, tebliğin yayımı tarihini takip eden aybaşından itibaren 6 ay içinde ödememeleri hâlinde, prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla, hiç prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibarıyla sigortalılığı durdurulacak. Ticari faaliyetinin devam ediyor olması halinde 30 Nisan 2008 tarihinden sonraki döneme ilişkin sigortalılığı devam edecek.

Prim borcu ödenmemiş süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmeyecek, yani hiç yokmuş gibi sayılacak. Ancak, sigortalı ya da hak sahipleri daha sonra müracaat etmeleri hâlinde müracaat tarihindeki prime esas kazanç sınırları arasında belirlenecek prime esas kazanç tutarı üzerinden hesaplanacak borç tutarının tamamının ödenmesi halinde bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilecek.

Sezgin Özcan

Ynt: Beş Yıldan Fazla Bağ-Kur Prim Borcu Olanlar

Ferhat Bey 4. madde şu an uygulanıyor mu?

ferhat ' Alıntı:

babam 10 kasim 2008 itibari ile 5 yil 1 ay bagkurlulugu var.kapandi.terk etti.hic odememde yok.diger yandan ssk dan 3600 gunu tamam yas 60 ustelik eskerlik te odendi.simdi ssk ya basvursak ihtiyarlik sigortasina emekli olurmu.6 ay beklemek istemiyorum bagkurluluk iptali icin.yada ne yapalim..

lesnat ' Alıntı:
ferhat ' Alıntı:

babam 10 kasim 2008 itibari ile 5 yil 1 ay bagkurlulugu var.kapandi.terk etti.hic odememde yok.diger yandan ssk dan 3600 gunu tamam yas 60 ustelik eskerlik te odendi.simdi ssk ya basvursak ihtiyarlik sigortasina emekli olurmu.6 ay beklemek istemiyorum bagkurluluk iptali icin.yada ne yapalim..

Bunun için ssk başvuru yapın.Bağ-kur için 19 maddeye istinaden sildirme işini bağkur'la görüşün

Yeni bir düzenleme bekliyoruz diyorlar uygulamıyolar yani.

ferhat ' Alıntı:
lesnat ' Alıntı:
ferhat ' Alıntı:

Bunun için ssk başvuru yapın.Bağ-kur için 19 maddeye istinaden sildirme işini bağkur'la görüşün

bagkurla gorustuk ek 19 1 ekimde kalti diyorlar.ek 17 duzenlemede imis.ssk basvursak bagkur borcunuz var emekli olamazsiniz yaniti gelirmi acaba.

SGK?nın borç silme Tebliğini bekleyin

Veteriner hekim olarak 1994 yılı ile 2001 yılları arasında eşimin de ortağı olduğu şirket nedeniyle Bağ-Kur sigortalısı oldum. Mart 2001 tarihinden itibaren tam zamanlı olarak belediyede işçi statüsünde Veteriner hekimlik yapmaya başlamamla birlikte SSK?lı oldum. SSK?ya geçiş tarihine kadar Bağ-Kur?a prim borcum bulunmamaktadır. Ancak işe başlamamla birlikte şirket ortaklığımda devam etti. Ve çifte sigortalı durumum oluştu.
Konu ile ilgili olarak mahkemeye başvurdum. Mahkeme 2005 yılında, baskın çalışmanın Belediye olduğu gerekçesiyle SSK?lı sayılmam gerektiğine karar verdi. Ancak karar Yargıtay da bozulmuş ve bu bana avukatım tarafından iki yıl sonra bildirildi. 2007 yılında şirket hisselerimi devrettim ve şirketten çıktım. Ancak hala aradaki dönemde çifte sigortalı gözükmekteyim. Nasıl bir yol izleme gerekiyor? Y.K

5510 sayılı SS ve GSS Kanununun geçici 17. maddesine göre, 30 Nisan 2008 itibarıyla beş yılı aşan süreye ilişkin Bağ-Kur prim borcu bulunanlara, çıkarılacak bir tebliğ ile altı ay içinde borçlarını ödemedikleri takdirde sigortalılıklarının durdurulacağı duyurulacak. Altı ay içinde borcunu ödemeyenlerden, prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla, prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibarıyla sigortalılığı durdurulacak. Prim borcuna ilişkin süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmeyecek ve bu sürelere ilişkin borçlar silinecek.

Geçici 17. maddenin uygulamasına ilişkin yayımlanacak Tebliği bekleyin. Tebliğ çıktığında altı ay içinde borcunuzu ödemezseniz, Bağ-Kur sigortalılığınız son prim ödediğiniz tarih itibariyle durdurulacak, primi ödenmemiş süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmeyecek ve bu sürelere ilişkin borcunuz silinecek.

Sezgin Özcan

ferhat ' Alıntı:
SGK?nın borç silme Tebliğini bekleyin

Veteriner hekim olarak 1994 yılı ile 2001 yılları arasında eşimin de ortağı olduğu şirket nedeniyle Bağ-Kur sigortalısı oldum. Mart 2001 tarihinden itibaren tam zamanlı olarak belediyede işçi statüsünde Veteriner hekimlik yapmaya başlamamla birlikte SSK?lı oldum. SSK?ya geçiş tarihine kadar Bağ-Kur?a prim borcum bulunmamaktadır. Ancak işe başlamamla birlikte şirket ortaklığımda devam etti. Ve çifte sigortalı durumum oluştu.
Konu ile ilgili olarak mahkemeye başvurdum. Mahkeme 2005 yılında, baskın çalışmanın Belediye olduğu gerekçesiyle SSK?lı sayılmam gerektiğine karar verdi. Ancak karar Yargıtay da bozulmuş ve bu bana avukatım tarafından iki yıl sonra bildirildi. 2007 yılında şirket hisselerimi devrettim ve şirketten çıktım. Ancak hala aradaki dönemde çifte sigortalı gözükmekteyim. Nasıl bir yol izleme gerekiyor? Y.K

5510 sayılı SS ve GSS Kanununun geçici 17. maddesine göre, 30 Nisan 2008 itibarıyla beş yılı aşan süreye ilişkin Bağ-Kur prim borcu bulunanlara, çıkarılacak bir tebliğ ile altı ay içinde borçlarını ödemedikleri takdirde sigortalılıklarının durdurulacağı duyurulacak. Altı ay içinde borcunu ödemeyenlerden, prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla, prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibarıyla sigortalılığı durdurulacak. Prim borcuna ilişkin süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmeyecek ve bu sürelere ilişkin borçlar silinecek.

Geçici 17. maddenin uygulamasına ilişkin yayımlanacak Tebliği bekleyin. Tebliğ çıktığında altı ay içinde borcunuzu ödemezseniz, Bağ-Kur sigortalılığınız son prim ödediğiniz tarih itibariyle durdurulacak, primi ödenmemiş süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmeyecek ve bu sürelere ilişkin borcunuz silinecek.

Sezgin Özcan

bakin babam ssk dan emekliligi hak etti.2 sene gecti.bugun bagkur ek 17 uygulasa hemen emekli olur.simdi siz diyorsunuz ki 6 ay bekle.yaw zaten kayip 2 yilda 15 bin ytl gecti.neyse sunu sorucam neden 6 ay bekleyelim.biz basvursak desekki 6 ay beklemiyecez durdurun bagkurluluu olmazmi acaba..