Beş Yıllık Sözleşme

Bir şirketle beş yıllık sözleşme imzaladım.Ama daha sonra özel sebeplerden sonra işe başlamamaya karar verdim.Sözleşmeyi imzaladım ama işe başlama tarihine bir hafta var.Bu sözleşmyi tazminat ödemen feshetme imkanım varmı?Yardımcı olursanız sevinirm.Teşekkür ederim.

Ynt: beş yıllık sözleşme

sözleşmede belirtilen tazminatın ödenme şartları neler?
Tek taraflı tanımlanmışsa veya bir eğitim masrafına bağlanmamışsa zaten geçerliliği yoktur tazminat şartının.

Ynt: Beş Yıllık Sözleşme

Sözleşmenizde deneme süresi belirtildiyse bu süre içinde yani 2 aylık süre dolmadan bildirimsiz ve tazminatsız feshedebilirsiniz. Ve beş yıllık süreli sözleşmenizin 5 yıl olmasındaki amaç da önemli, eğer beş yıl süreli olması objektif bir nedene bağlı değilse yani işle alakası yoksa zaten belirli süreli sözleşme de belirsiz süreli sözleşme niteliğinde kabul edilecektir.

Ynt: Beş Yıllık Sözleşme

Sözleşmenin sona erme koşulları sözleşmede belirlenmiştir.. Bu sözleşme için belirsiz süreli sözleşme yorumuna katılmıyorum.
Ayrıca böyle bir sözleşme yapan insana deneme süresi falan oalcağını sanmıyorum.
Ancak sözleşmenin geçerli olabilmesi için fiili olarak çalışmaya başlama ve bunun karşılığında belirlenen ücreti alama konuları önem kazanır.

Ayrıca Keremcem arkadaşımın üzerinde durduğu nokta da önemlidir.