fonradar

Beyan Edilen Ancak İşlenmesi Unutulan Satış Faturası ?

merhaba arkadaşlar. çalışmakta olduğum muhasebe şirketinde mükellefimizin bir tanesi yapmış olduğu satışlar içinde pos lu satışlarda var. ancak bu satışları kdv beyannamesinde ilk başta kendi kredi kartım ile satışım dediği için beyan ettirmek istemiyrdu bizde ısrarla fatura kesmesini söylememize rağmen yapmıyordu taki vergi dairesi bizi arıyana kadar ve sonunda yola gelen mükellefimize 11/2008 döneminde yapmış olduğu poslu satışlar kader yani 85,300,00 + %18 kdv li fatura kestirdiler biz bu faturayı dönemi geçtiği için 12 ayda düzeltme beyannamesi ile beyan ettik ancakkk: kayıtlarımıza almayı unutmuşuz. ve 4. dönem geçici vergisini buna göre verdik. ve ben ocak ayının evraklarını işlerken bu vergi dairesinin zorla mükellefe kestirmiş olduğu faturayı gördüm. ilgi döneminde işlenmediği için. ne yapmam gerekli bunu aralık ayında düzeltme olarak zaten vermiştik faturanın tarihide 30/11/2008 tarihli ve beyannamesi 11/2008 dönemine ait ama 12 ayda düzeltme beyannamesi ile verildi. ocak ayına bu faturayı işlesem durmum ne olur netür bir ceza ile karşı karşıya geliriz. saygılarımla.

Ynt: Beyan Edilen Ancak İşlenmesi Unutulan Satış Faturası ?

2008-kasım faturası 2009-ocak ayınamı işlemeyi düşünüyorsun.kasım ayına zaten kdv düzeltmesi verdiniz kaydını o tarihe yap.

dj_mehmett ' Alıntı:
merhaba arkadaşlar. çalışmakta olduğum muhasebe şirketinde mükellefimizin bir tanesi yapmış olduğu satışlar içinde pos lu satışlarda var. ancak bu satışları kdv beyannamesinde ilk başta kendi kredi kartım ile satışım dediği için beyan ettirmek istemiyrdu bizde ısrarla fatura kesmesini söylememize rağmen yapmıyordu taki vergi dairesi bizi arıyana kadar ve sonunda yola gelen mükellefimize 11/2008 döneminde yapmış olduğu poslu satışlar kader yani 85,300,00 + %18 kdv li fatura kestirdiler biz bu faturayı dönemi geçtiği için 12 ayda düzeltme beyannamesi ile beyan ettik ancakkk: kayıtlarımıza almayı unutmuşuz. ve 4. dönem geçici vergisini buna göre verdik. ve ben ocak ayının evraklarını işlerken bu vergi dairesinin zorla mükellefe kestirmiş olduğu faturayı gördüm. ilgi döneminde işlenmediği için. ne yapmam gerekli bunu aralık ayında düzeltme olarak zaten vermiştik faturanın tarihide 30/11/2008 tarihli ve beyannamesi 11/2008 dönemine ait ama 12 ayda düzeltme beyannamesi ile verildi. ocak ayına bu faturayı işlesem durmum ne olur netür bir ceza ile karşı karşıya geliriz. saygılarımla.
Sayın Mehmet Şöyle bir söz vardır.
Soruyu doğru sormak ilmin yarısıdır diye. Senin Sorunu en azından ben çok karıştırdım. Hangi döneme düzeltme verdin anlamadım.
Analdığım kadarıyla 11/2008 dönemine düzeltme beyannamesi vermişsin. Yapman gereken kayıt 31.12.2008 kapanış fişini yazdırdığın varsayımı altında
Tekrar 31.12.2008 tarihine açılış fişi yapacaksın. İlgili satış kayıtını 31.12.2008 tarihine yapacaksın ve izahat kısmına düzeltmenin nedenini açıklayacaksın. Daha sonra dönem sonu işlemlerini düzeltme yapılmış halde tekrar düzeltmeye tabi tutarak fişlerini keseceksin. Bu işlemlerde bittikten sonra tekrar kapanış fişi yazdıracaksın.

mohicans arkadaşımız doğru olanı söylemiş birde
son dönem peşin vergi düzeltmenizide yaparak gelir tablosunuda gelirinizi ilave ederseniz her şey yoluna girer. kolay gelsin

%10 kapsamında kalıyorsa geçici v. düzeltmeye gerek yok.

%10 altında kalıyorsa geçici vergiye düzeltme vermezsiniz, %10u geçiyorsa düzeltme verip aradaki vergi farkını ve küçük bir miktar pişmanlık zammını ödersiniz.