Beyannamede düzenleyen bilgileri?

merhaba arkadaşlar, beyannameleri düzenlerken smmm bilgilerini her seferinde elle girmek zorunda kalıyorum. sisteme bu bilgileri nasıl tanıtırım? teşekkürler

Ynt: Beyanname

yaseminK ' Alıntı:
merhaba arkadaşlar, beyannameleri düzenlerken smmm bilgilerini her seferinde elle girmek zorunda kalıyorum. sisteme bu bilgileri nasıl tanıtırım? teşekkürler
neden böyle yapıyorsunki beyanneme düzenleme programında kayıtlar---> düzenleyen bilgilerine
---->smmm bilgilerinizi tanımlayın yeter.

Ynt: Beyannamede düzenleyen bilgileri?

ben bu şekilde yaptım, kaydettim fakat yeni yapacağım beyannameyi açtığımda bu bilgiler otomatik gelmedi.

Merhaba, yeni açtığınız beyannameye başka bir vergi numarası yazıyorsanız, o vergi numarsınıda kaydetmeniz gerekiyor yani her mükellef için ayrı kayıt yapacaksınız ama birkereye mahsus.

öyle yapmanıza gerek yok.
mükellefiniz için bir kere düzenleyin. sonraki ay yeni değil de aç deyip oradan mükellefiniz için bir önceki ay verdiğiniz bdp yi bulun. sonra ay ve içerik bilgilerini düzeltip paketleyin. en basiti bu.

Tabi bunu yaparken versiyon değişikliklerini takip etmek lazım değil mi?

mes_ar ' Alıntı:
ben bu şekilde yaptım, kaydettim fakat yeni yapacağım beyannameyi açtığımda bu bilgiler otomatik gelmedi.

Yeni beyanname açtığınızda bilgiler otomatik gelmez. Düzenleyen bilgilerinde T.C. veya Vergi Noyu girin .... tıklayın o zaman gelir.

NİSANLI ' Alıntı:
versiyon değişiklikleri derken? her ay beyanname yapmadan önce bdp yi güncelliyorum, bunun haricinde birşey mi kastınız?

Zaman zaman bakanlık beyanlarda değişikliğe gidiyor kasdedilen bu. örn 01/04/2010 itibaren "KDV1_10" adıyla var daha önceki dönem için "KDV1_09" (01/11/2009-31/03/2010) kullanılıyordu.

mes_ar ' Alıntı:
NİSANLI ' Alıntı:
versiyon değişiklikleri derken? her ay beyanname yapmadan önce bdp yi güncelliyorum, bunun haricinde birşey mi kastınız?

Her ay güncellemek iyi güzel de, gerek yok. E-Beyanname sayfasında duyurular başlığı altında değişiklikleri bildiriyor. Ona göre sizi ilgilendiren durum varsa günceller veya güncellemezsiniz. Hem değişikliklerden haberdar olursunuz.

g705 ' Alıntı:
Zaman zaman bakanlık beyanlarda değişikliğe gidiyor kasdedilen bu. örn 01/04/2010 itibaren "KDV1_10" adıyla var daha önceki dönem için "KDV1_09" (01/11/2009-31/03/2010) kullanılıyordu.
bdp programında kdv1 ve kdv2 var farklı şeylerden mi bahsediyoruz acaba?

mes_ar ' Alıntı:
g705 ' Alıntı:
bdp programında kdv1 ve kdv2 var farklı şeylerden mi bahsediyoruz acaba?
Bunlar ayrı beyanlardır versiyonla alakalı değil. versiyon olayı bakanlığın ihtiyaç duyduğunda beyanlarda yaptığı değişikliktir. Örn; 01/2010 ait bir kdv1 beyanını bu ay vermek isterseniz şu an geçerli olan "KDV1_10" olanla veremezsiniz bundan önceki olan "KDV1_09" olanla verebilirsiniz.