fonradar

Bilanço Usulünden Serbest Mesleğe Geçiş Hk.

Merhaba Üstadlar,
Bir konu hakkında size danışmak istiyorum.

X şahıs serbest meslek erbabıdır.
X şahıs 2015 yılı için serbest meslek defteri tasdik etmesi gerekirken 2015 yılı için yevmiye,kebir,envanter tasdik etmiştir(bunun sebebi hesapları detaylı tutmak istemesidir.)
X şahıs 2015 yılı kayıtlarını Tek düzen hesap planına göre tutmaktadır.
X şahıs geçici beyannamelerini serbest meslekte olduğu gibi SERBEST MESLEK KAZANÇLARINA İLİŞKİN BİLDİRİM' de ayrıca göstermektedir.
X şahıs ekstradan her ay BA-BS Formu beyan etmekte,

X şahsın serbest meslek faaliyetiyle uğraştığı ve cirosu ne olursa olsun serbest meslek defteri tutması gerekli olduğu halde ihtiyari olarak yukarıda anlatılanlar gibi yapmıştır.

Bu bilgiler ışığında;

-2016 Yılı için Serbest Meslek Defteri Tasdik edip ve 2016 kayıtlarını İşletme hesabına göre tutabilir mi ?
-2016 Ocak tan itibaren Ba-Bs beyan etmeyeceği için beyanneme vermeme cezasıyla karşılaşır mı?

Bu konu hakkındaki görüş ve önerilerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum

Çok Teşekkürler,
Kolay gelsin, iyi çalışmalar dilerim.

Son düzenleme:
şahıs serbest meslek erbabı - mali müşavirlik hizmetiyle uğraşmakta olan firma bilanço usulü defter tutamaz. Ancak şirket (AŞ/LTD) olması durumunda bilanço usulü defter tutar.

Bu meslek mensubu oduğunu iddia eden arkadaşımız tez elden kendine işi bilen bir meslek mensubu bulsun.Temel bilgileri her meslek mensubu bilmek zorunda bilir hele bürosu olan bilmiyorsa zaten büro açmamalı idi.Meslek mensubunun bilgisizi mazallah mükellefe zararlı olabilir.S.Meslek mensubu sadece işini yapıyorsa gerçek kişi ise veya adi ortaklık ise trilyon ciro yapsa yine sadece s.meslek defteri tutar mevzuata ulaşmak çok kolay lütfen okuyunuz...

Merhaba ;

Sn Nedim ,arkadaşlara aynen katılıyorum. Eğer söz konusu serbest meslek sahibi siz iseniz durumunuzu bir kez daha gözden geçiriniz.

Bu meslek mensubu oduğunu iddia eden arkadaşımız tez elden kendine işi bilen bir meslek mensubu bulsun.Temel bilgileri her meslek mensubu bilmek zorunda bilir hele bürosu olan bilmiyorsa zaten büro açmamalı idi.Meslek mensubunun bilgisizi mazallah mükellefe zararlı olabilir.S.Meslek mensubu sadece işini yapıyorsa gerçek kişi ise veya adi ortaklık ise trilyon ciro yapsa yine sadece s.meslek defteri tutar mevzuata ulaşmak çok kolay lütfen okuyunuz...

1.si Meslek mensubu kişi ben değilim .

2.si Bur da sizden mevzuat veya vuk tan madde madde bir şeyleri açıklamanızı beklemiyorum.

3.sü Soruyu düzeltmem gerekirse mali müşavirlik hizmeti değil kendi adına çalışan ve sadece kendi beyannamelerini(KDV, Muhtasar, BA-BS, Gelir Vergisi) veren meslek mensubundan bahsediyorum.

Siz den ricam, insanları küçümsemek yerine bu konuda varsa bir bilginiz(muhakkak vardır) paylaşmanızı, paylaşmak istemiyorsanız da cevap vermemeniz daha hayırlı olacağı...

İlk ve son mesajlarını bir araya getirerek değerlendirirsen çıkan mana son mesajında gibi değii meslek mensubu zaten bunları bilir sormaz afaki sorular dikkati çeker.Bu usluple hiç bir yerden beklediğin cevabı alamayacağını tahmin ediyorum.Hem bilgisiz hem efe olunca ikisi bir arada olmaz.Bir kaç gün sonra bu mesajları yeniden değerlendirmeni öneririm belki kabalık ettiğine kendinde karar verirsin.İyi çalışmalar.

Yanlış soruya verilen cevap da yanlış olur!
"...mali müşavirlik hizmeti değil kendi adına çalışan ve sadece kendi beyannamelerini(KDV, Muhtasar, BA-BS, Gelir Vergisi) veren meslek mensubundan..."
Bu kişi nasıl oluyorda bilanço usulü df tutabiliyor?

Arkadaşımız bu soru için kayıt olmuş gibi emanetçi olduğu için bilgileri değerlendirememiş yorumlayamamış bu nedenle
de sorusunda hatalı dizilim yapmış olmalı.

Arkadaşımız bu soru için kayıt olmuş gibi emanetçi olduğu için bilgileri değerlendirememiş yorumlayamamış bu nedenle
de sorusunda hatalı dizilim yapmış olmalı.

Bu soru için kayıt olmadığım gibi emanetçi de değilim Hasan bey,
Yukarıdaki mesajlara bakarsak kimin uslubünde bozukluk olduğu kabak gibi görünüyor.
Lütfen bilmeden etmeden çamur atmazsanız, gereksiz laf kalabalığı olmamış olur.

Soruyu en detaylı şekilde yeniden düzenledim.
Teşekkürler,

1.si Meslek mensubu kişi ben değilim .

2.si Bur da sizden mevzuat veya vuk tan madde madde bir şeyleri açıklamanızı beklemiyorum.

3.sü Soruyu düzeltmem gerekirse mali müşavirlik hizmeti değil kendi adına çalışan ve sadece kendi beyannamelerini(KDV, Muhtasar, BA-BS, Gelir Vergisi) veren meslek mensubundan bahsediyorum.

Siz den ricam, insanları küçümsemek yerine bu konuda varsa bir bilginiz(muhakkak vardır) paylaşmanızı, paylaşmak istemiyorsanız da cevap vermemeniz daha hayırlı olacağı...

Bu mesajdaki 1 nci soru ile son mesaj çelişkilidir burada emanetçi tavrı son mesajda bu hatayı yapan kişi algısı var.Kayıt tarihi ve mesaj sayısı görünüyor bundan başka mesaj yok kayıt ve soru olabilir.Kimseyi küçümsemem ama bir meslek mensubunun bilip uygulayacağı temel bilgilerden bahsedilince garip geldi.Mesajlarıma bakarsan gençlere yardımcı olmaya çalıştığım görülecektir.S.Meslekte detaylı hesap her müşteriye ayrı hesap açılarak hesap planı ile halledilebilir.Zaten kdv yi sistemden gönderebilmek için makinada bir eş defter açmak gerekir bu arada istenen detaylı hesap planı uygulanabilir.İdare neden s.meslek tutulmadı diye inceleme yapabilir ama tasdikli bir defter olduğu için ne uygular bilemiyorum biraz zor bir soru böyle hata her zaman yapılmadığı için 40 yıldır başımıza gelmedi aman gelmesin bizden uzak dursun idarenin tavrı ne olur bilemiyorum.Bilanço tutması gereken tüccar işletme tutarsa ondaki uygulama belli çok yapılan bir hata çünkü.İyi çalışmalar.

İnceleme olur ise büyük ihtimal defter tutulmadığı yönünde karar verilerek, ind. kdv red edilecek ve takdire sevk olunacaktır.