fonradar

Bilançoda 191 VE 391 Nolu Hesaplar

SELAM ARKADAŞLAR
BİR KONUDA ACİL YARDIMA İHTİYACIM VAR BANA YENİ GELEN 1.SINIF MÜKELLEFİN 2008 BİLANÇOSUNDA 191 VE 391 BAKİYELERİ VAR DİĞER MUHASEBECİSİ NEDEN BU HESAPLARI BAKİYELİ BIRAKTIĞINIDA BİLMİYORUM ESKİ EVRAKLARI OLMADIĞI İÇİN BİRŞEYDE YAPAMIYORUM ŞİMDİ NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM ACİL YARDIMA İHİTACIM VAR BU HESAPLARI NASIL KAPATABİLİRİM NASIL BİR DÜZELTME YAPABİLİRİM.

Başlık açarken ve mesaj içeriğinde büyük harf kullanmayınız. Forum Kurallarını okuyunuz.

Ynt: BİLANÇODA 191 VE 391 NOLU HESAPLAR

Merhaba ;

Öncelikle yazını küçük harfe dönüştürünüz ve de bundan sonrası için forum kurallarına uyunuz.

Sorunuzun yanıtına gelince ; aralık / 2008 kdv beyanname örneğine göre açılış fişinde yer alan bu bakiyeleri yeni bir fiş ile devir kdv ya da duruma göre ödenecek kdv hesabına alabilirsiniz.

Ynt:Bilançoda 191 VE 391 Nolu Hesaplar

Aralık ayı kdv tahakkuku yapılmışmı acaba?Yapılmışsa neden bakiye kalmış bunun nedenini araştırarak başlayabilrsiniz.

Ynt: Bilançoda 191 VE 391 Nolu Hesaplar

2008 bilançosunda görülen bakıye illada aralık2008 dönemidir diyemeyiz. Önceki dönemlerden de kalmış bir tahakkuk veya ödenmemiş vergi olabilir.Vergi dairesinden borç durumunu iste hepsini dönem dönem görücen zaten.Ödeme veya devreden tahakkuklarını gereği gibi yaparsın.

Sn.Başar
Araştırmaya aralık ayından başlanması konusunda fikrimi beyan etmiştim.Ocak ayından başlanması biraz mantıksız olur diye.İyi çalışmalar...

arkadaşlar merhabalar.kdv beyaanamesi yaparken 191 hesap tutarı,391 hesap tutarından fazla çıktı.beyannamede bunu yaparsak nasıl bir vergi öderiz?devreden kdv yi nasıl muhasebeleştireceğiz?ilerisi için bir sorun yaşar mıyız???

191 Hesap 391 denbuyuk ise aradaki fark devreden kdv olur 190 hesaba alırsınız bir sondaki tahakkukta mahsup edip ya aradaki farkı ödersiniz yada devretmeye devam edersiniz.

peki e-beyannamede bunu göstermem ilerisi için bir sorun teşkil eder mi?devreden kdv yi aynen beyannameye yazıp tahakkuk fişi keselim mi?

Merhaba ;

Sadece ???

Tahakkuk fişini siz mi kesiyorsunuz ,sistem mi ?

Ya da başka bir deyişle daha önce hiç e-beyan yolu ile kdv beyanında bulunmadığınızı düşünüyorum. Verilen yanıtlara göre ( Sn Sercan ) işlem yapmanızı öneririm.

tabi ki ben kesmiyorum tahakkuk fişini.yanlış anlaşılmış sanırım.demek istediğim kdv beyannamesine değerleri girdiğimde devreden kdv çıkıyor tahakkuk fişini onaylatalım mı.başıma hiç devreden kdv li beyanname hazırlamak gelmedi.kusura bakmayın acemilik kötü birşey :)

ismail bey;
eğer mizandan aldığınız rakamları programa doğru bir şekilde girdiğinize eminseniz ve devreden çıktıysa bunda anormal birşey yoktur.bir sonraki aydan mahsup edersiniz.