Bilirkişi raporu

Öncelikle tüm forum üyelerine merhabalar

Yaklaşık 2 yıldır süren kıdem ihbar tazminat davam bugun kısmen sonuçlandı siz degerli forum üyelrerıne sormak

istedegim bilirkişi raporu ile ilgili. şöyleki, benim işten cıkarıldıgım gün işyerine noter kanalı ile alacaklarıma karşılık

noterin hesapladıgı bir ihtarname çektim, yanlız bilirkişiden çıkan rapora göre benim noterden çekmiş oldugum

ihtarnamedeki tutardan yaklaşık 1.000 tl fazla sormak istedigim şudur benim mahkemeye başvururken yapmış

oldugum harcamaların tutarı bilirkişinin vermiş oldugu rapordaki tutarın içindemi, yani bu 1.000 tl fazlalık ordanmı

kaynaklanıyor yoksa bilirkişinin yapmış oldugu

hesap sadece kıdem ve ihbar tutarımmı, bu konuda bilgisi olan degerli forum üyeleri cevap yazarsa cok sevinirim

şimdiden vereceginiz cevaplar için teşekkürler

Ynt: Bilirkişi raporu

Hayır bilirkişi masrafları hesaplamaz. Başka birşeyler eklemiştir.

Merhaba,
sanırım dava konusu kıdem-ihbar tazminatı incelemesi istemiş mahkeme.. burada mahkeme bilirkişinin görüşü doğrultusunda hesaplanan kıdem tazmnatını dikkate alır. 1.000.-TL lik fazlalık bilirkişinin rapor hazırlarken kendisinin hesapladığı rakamdan kaynaklanmakta.
Ayrıca, bilirkişi ücreti, yargılama ve vekalet ücreti bu tip davalarda davalıya aittir. Yani siz her nekadar dava açmışsanız da yargılama giderleri, masrafları davalıya aittir.

Sayın nizam bey öncelikle sizlere çok teşekkür ederim nedeni işten haksız olarak çıkarıldıgımda yine bu forma yazı

yazmıştım siz degerli üstadların vermiş oldugu bilgiler neticesinde iş mahkemesine başvurmutum ve mahkeme

lehime sonuçlandı , hukuk bilgim yok ancak siz degerli üstadları bu forumda sureklı takıp edıyorum azda olsa

kendimi bilgilendirmeye çalışıyorum,sizinde az önce vermiş oldugunuz cevaptan şunu çıkarıyorum bilirkişinin

mahkemeye vermiş olldugu raporda kıdemmim ihbarım ve bunların yasal faizi,umarım dagru anlamışımdır

yani mahkeme masraflarımı ve avukat ücretimi yine noterdenn göndermiş oldugum ihtarnamedede oldugu

gibi davalı oldugum işyerinden ayrıca talep edebilecegim , umarım dogru anlamışımdır..

saygılarımla

sayın mehmet bey cevabınız için cok teşekkürler mahkemeyi kazandıgıma göre sizinde dediginiz gibi

bilirkişi ücreti, yargılama ve vekalet ücretini yani benim yapmış oldugum harcamaları davalı oldugum iş yerinden

geri alacagım dogrumu anlamışım çünki gönderdigim ihtarnamede öye yazmıştım..

saygılarımla

Avukatınızla anlaşmış olduğunuz vekalet ücretini herhangi biryerden talep edemez- alamazsınız.
Diğer dava ile ilgili dosyaya girmiş olan masrafların zaten davalıdan alınıp davacıya verilmesine diye çıkar zaten karar

Sayın keremcem öncelikle cevabınız için teşekkürler,bu konuda beni cok iyi aydınlattınız.size son bir sorum olacak

malum iş kanunun 25.ll.h maddesince işten cıkarılmıstım haliyle işveren issizlik parası için herhangi bir evrak

vermedigi için issizlik paramı haliyle alamadım şimdi elimdeki mahkeme kararıyla işkura baş vursam alamadıgım

işsizlik paramı alabilirmiyim...

saygılarımla..

İşsizlik ödeneğinden yaralnama şartı belli,
işsiz kalındığı andan itibaren 30günlük süre içinde, kuruma işsizlik sigortasından yararlanmak için başvuruda bulunmuş olmak birinci şart.
İlk şart gerçekleştiğinde , kurum diğer şartların sağlanıp sağlanmadığını kontrol ederek uygunsa ödenek bağlanır, uygunsuzluk varsa, ödenek bağlanmaz.

Şimdi,
siz işten çıkartıldığınızda 30 günlük süre içinde kuruma işsizlik ödeneği için başvuruda bulunduysanız, mahkeme kararı ile feshin haksız sebeple yapıldığı onanınca, mahkeme kararı ile birlikte, o işsizlik ödeneği başvuruna geri döndüğünüzde , evet , o süre içinde, tekrar işe başladığınız tarihe kadar işsizlik ödeneği alabilirsiniz.
Yok, o tarihte başvuruda bulunmadı iseniz, işsizlik ödeneği alabileceğiniz süre de dolmadı ise, ödenek alabileceğiniz sürenin kalan kısmını( fesih tarihinden itibaren başlayan süredir bu) alabilirsiniz.
Yok, işsizlik ödeneğinden yararlanabileceğiniz süre doldu ise, süre dolmadan önce bir başvuruda bulunmadı iseniz,
başvuru hakkınızı kaybetmişsiniz demektir.

Sayın keremcem ben çalışmış oldugum işyerinden sulh yoluyla ayrılmadım egerki sulh yoluyla ayrılsaydım işveren

benim kıdem ve ihbar tazminatımı verirdi haliylede issizlik parasından yararlanmam için işkura verilmek kaydı ile

bi takım belge verilirdi,ancak beni işveren tazminatsız olarak iş akdimi fesih etti bu nedenden dolayı işkura

başvuru yapamadım,hatta söyle birde bilgi aldım yine benim gibi çıkartılan bir arkadasım işkura işsizlik parası için

başvuru yaptıgında,elinde belge olmadıgı için (yani işverenin işkura gonderecegı belge olmadıgı için) işkur,dan

arkadaşım red kararı almış benimde kafamı karıştıran bu söyle demişler mahkemen bitsin egerki işveren

mehkemece haksız bulunursa mahkeme kararıyla gelir mucaat eder paranı toplu olarak alırsın demiş,ancak

yine internette buldugum buna benzer bir olayda iş mahkemesini kazanan bir sahış işkura parası için muracat

ettiginde parasını alamamış,artı 170 telefon numarasını aradıgınızda ordan çıkan bir yetkılı söyle cevap verıyor

dıyorki,egerki mahkemece fesihiniz gecersiz sayılırsa mahkeme kararı ile issizlik paranızı toplu olarak alabilirsiniz

diyor,sayet sizin vermiş oldugunuz bilgide yetkılının verdıgı bilginin tam aksine szin vermiş oldugunuz bilgide

ben başvuru yapmadım 2 yıl mahkeme surdu bu sure zarfı içindede müracat etmedim yani benim hakkım şuan

itibariyla sizin deyinimizle yok gibi görünüyor, peki elimde belge olmadan nasıl başvuru yapabilirim işkur red

ediyor dıyokı sen 25.maddeden çıkarılmışsın kusurlusun senin işsizlik ödenegin yok git aklan öyle gel diyor

aklanıyorsunuz fesihin haksız oldugunu kanıtlıyorsunuz ancak bu seferde sizin vermiş oldugunuz bilgide işçinin

başvuru yapmadıgı için (yaptıysada kabul edilmedıgı için) işci yine zararlı çıkıyor yine magdur oluyor bunun başka

bir cözümü yokmudur

saygılarımla

Sorun ;fesih M.25/II kapsamında işverence "haklı neden"le ,yapılmış olsa dahi bunu kabül etmeyen işcinin , süresi içinde iş kurumuna müracaat etmemesi olsa gerek! ancak konu dava süreci içinde çözülemiyeceğinden,dava sonucu işci nin lehine çıkan Karar, iş kurumuna ibraz edilmesi halinde, bu durum önceden düzenlenen İAB yerine geçer ve işci haklarını alabilir diye düşünüyorum.Aksi taktirde,süresi içinde kuruma müraccat etmemiş olan işcinin, davayı kazansada bu hakdan mahrum kalcak olması(son durumu bilmiyorum ama) adil olmaz diye düşünüyorum.

Sayın şeref bey öncelikle sizinle hem fikirim bu konu ile ilgili biraz araştırma yaptım,ancak somut bir netice

bulamadım,genel kanı şudurki iş kanunun 25.ll maddesince iş akdi fesih edilen bir işci işsizlik sigortasından

yararlanamaz, diye açıklamalar var,ancak bunun hukuksal boyutuna kimse deginmemiş yani işverence işcinin

iş akdi haksız olarak fesih edilmişse ,fesihin haksız ve gecersiz olduguna mahkeme karar vermişse ve işcinin

elinde mahkeme kararı var ise benim şahsi fikrim işçi işsizlik sigortasını alabilmeli,nedeni daha önceki yazımdada

belirtigim üzere söyle bir durum var diyelimki bir çalışan normal olarak yani tazminatını alarak işten çıkatılıyor

işten çıkış normal olunca işveren işçiye işsizlik sigortasından yararlana bilmesi için bir takım belgeler veriyor bu

belgeleri alan işçi işkura gidip işsizlik ödenegi almak için 30 iş günü içerisinde baş vuruyor buraya kadar normal

ancak şöyle bir durum var 25 maddeden cıkartılan bir işçi ki bu (tazminatsız çıkış oluyor) işveren tarafından

iş kura verilmek üzere hiç belge verilmiyor bu durumda çıkarılan bir işçi işkura gitigi zaman hiç bir işlem yapamıyor

sadece sözlü olarak işten haksız çıkarıldıgını işverenin kendisine herhangi bir belge vermedigini söyleyebiliyor

bu sözleri duyan işkur yetkılileri hiç bir işlem yapmıyor,ayrıca konunun davalık oldugunu söylediginizde aklan öyle

gel deniliyor,diyelim mahkemeyi kazandınız işkura gittiniz dedinizki işveren beni haksız çıkardı buda kanıtı dediniz

bu seferde aldıgınız yanıt işten çıkarıldıgınızda 30 iş günü içerisinde başvuru yapmamışsınız deniliyor,benım

anlamadıgım neyin başvurusu bir yere başvuru yapabilmeniz için elinizde belge olmsı lazım yada oraya gitiginizde

ordaki yetkilinin size bir takım bilgi vermesi lazım sözlü başvuru gecersizse eger ozman dilekce filan yazın demesi

lazım ama böyle birşey denilmiyor,yani bu konu bence irdelenmesi ve insanları bilgilendirilmesi lazım diye

düşünüyorum bu konunun böyle bir enterasan durumu var

saygılarımla

Bir tarafta, mahkeme kararı işci lehine olduğu için "işverenin haksız eylemi "sonucu maduriyet ,diğer tarfta işcinin süresi içinde Kuruma müracaat etmemesi sonucu bu hakdan yararlanamama hali ,çifte maduriyet...(araştırmaya değer)

Saygı değer üyeler
Malisef sözlü araştırmam neticesinde,konu hakkında sağlıklı bilgi edinemedim.Ancak,ilk müracaat yapılmasada,kesin mahkeme Kararı ile Kuruma müracaat etmeleri tavsiye edildi.
Olayın Özeti:İşcinin kusuru(25/II deki sebebler)nedeniyle işverence yapılan fesih hallerinde,BAŞLANGIÇTA bu fesih nedenleri diğer şartları taşısada işciye bu haktan yararlanma imkanı vermediğinden,birçok işcimiz Kuruma gitmiyor gitsede derdini sözlü olarak ifade ettiği için bu başvurusunu SONRADAN ispat edemiyor.
Bu noktada sorun yaşanmasın diyorsak işcinin yapacağı,yapılan feshin haksız olduğunu düşünerek dava açacak ise mutlaka Kuruma yazılı olarak yine fesih tarihinden itibaraen 30 gün içinde müracaat etmeli ve dava sonuçlanana kadarda bu belgeyi saklamalı.
Ancak, bu olayda ortada mücbir sebeb(işverenin haksız eylemi ve dava süreci) sözkonusu,bu sebeb karşısında müracaat şartı nın ortadan kalkması,Kesin Karar tarihi itibariyle sürenin işlemesi isabetli olur diye düşünüyorum .

Sayın şeref bey öncelikle konuyla ilgilendiginiz için teşekürler, vermiş oldugunuz cevap bana görede dogru cevap

tıbkı bende sizin gibi yaptıgım araştırmalar neticesinde somut bir belge, bilgiye ulaşamadım bu konuda yazılanlar

genelde bilindik şeyler,sadede iş kanunun 25.maddesinden iş akdi fesih edilenler işsizlik sigortasından

yararlanamazlar deniliyor,ancak bunun mahkeme aşaması olan kısmını kimseler ele almıyor sizinde bahsetiginiz

üzere keşke çalışanlarımız prosötürü bilseler kuruma gitiginde yazılı bir dilekçe sunabilseler,ama bu malesef

olmuyor. benim sizden bir ricam olacak haklı olupda haksız duruma düşen işciler izlemesi gereken yol ne olmalı

yani hukuksal olarak ne yapmalı, kurum yada bu duruma düşüren işveren hakkında kanun yoluyla hakkını

arayabilme olanagı varmıdır. bunun araştırmasını yapıp bilgisini verirseniz sevinrim

saygılarımla

Bu konuda sağlıklı bilgiler verdiği için sn.keremcem in hakkını teslim edelim normalde doğru söylemiş.
Bu olayda ki ayrıntılar ve süreçler;
a.önce işverenin haksız eylemi( mahkeme kararına göre)
b.işcinin kusuruna bağlı olmayan bu eylem sonucu,işcinin zamanında bu hak dan yararlanamaması,
c.işbu mücbir sebeb(4447/M.48)karşısında, işcinin talepte bulunamaması ve bu duruma istinaden İş Kurumu nun, mevzuata uygun ilk kararı,
d.dava sonucu kesinleşen mahkeme kararını işcinin Kuruma ibrazı-işcinin yeniden Kuruma müracaat etmesi(yazılı olarak veya Noter yoluyla)karşısında , bu defa Kurumun konuya dair yükümlülüğünü yerine getirmesi,(şahsen getirmesi gerektiğini düşünüyorum.Zira bu noktada ilk duruma göre işcinin müracaat etme şartı aranmamalı)
e.Kurumun yükümlülüğü bulunmaması halinde ise "işverenin haksız eylemi" sonucu ,zamanında bu haktan yararlanamamış olan işcinin,yasal faizi ile birlikte bu hakkını işveren den talep etmesi(dava açması)gerkir diye düşünüyorum.
(not.konunun önemine binaen görüşü olan var ise bildirmesinde fayda var)

Olayı çok karmaşık düşünmemek lazım.
Burda bence işçi kusurludur. Şöyle veya böyle işveren işçiyi çıkarmış ise 30 gün içersinde İşkura gitmesi gerekirdi.
İşkur nerden bilsin kim çıkardı, kusurlumu değil mi ? İşçi kendisi mi ayrıldı.
Mevzuat gayet açık.
Elbette biz bir hukuk devleti isek idarenin kusurlu davranışı nedeniyle işkur aleyhine idari dava açılabilir. Ancak ben sonucundan umutlu değilim. ???

Üstadım bu olayda bildiğiniz üzre hassas nokta ,sonradan işci lehine Karar çıksada ,işveren yönünden işcinin kusuru (4857 M.25/II)nedeniyle yapılan fesih sonucunda,işcinin sadece ve sadece Kuruma zamanında müracaat etmemiş olması gösteriliyor.Önceden İAB verilirdi, şimdi SGK bildiimi esas alınıyor ve Kurum da bu durumu görüyor.Oysa işciler sözlü olarak bu başvuruyu yapıyor, ancak yazılı olmayınca ispatı yok, durum böyle olunca birçok işci haksız duruma düşüyor.
(Yasa daki müracaat şartının,olağan hallerde mümkün, ancak bu olayda bu şartın, işverenin "haksız eylemi"sonucunda aranmayacağı(müracaat etsede bu olayda dava kesinleşene kadar zaten alamayacaktı,ama ne var ki sadece ve sadece müracaat etme şartını yerine getirmiş olacaktı)ilgili mevzuatın amacı,özü,bütünlüğü açısından ,bu şartın aranmaması gerektiği,mahkeme Kararının Kuruma ibrazı neticesinde ,şahsi kanaatim alabilecekleri yönünde.)

nguroy ' Alıntı:
Olayı çok karmaşık düşünmemek lazım.
Burda bence işçi kusurludur. Şöyle veya böyle işveren işçiyi çıkarmış ise 30 gün içersinde İşkura gitmesi gerekirdi.
İşkur nerden bilsin kim çıkardı, kusurlumu değil mi ? İşçi kendisi mi ayrıldı.
Mevzuat gayet açık.
Elbette biz bir hukuk devleti isek idarenin kusurlu davranışı nedeniyle işkur aleyhine idari dava açılabilir. Ancak ben sonucundan umutlu değilim. ???
Aynı fikirdeyim,
bilinçli bir kusur olmasa da , zaten İAB verilmediği için işsizlik ödeneği ödemeyecek kurum mantığıyla hareket etmek YANLIŞ.
ilk şart kuruma başvuruda bulunmak, başvuru YAZILI olur. kurum yazılı başvuruyu almakla yükümlüdür, alır, işleme koyar, durum budur, senin mahkeme kararıyla bu başvurunu sonuçlandırman gerekir der.
Sonrasında, karar yazısıyla birlikte o askıda kalan başvuru canlandırılır, hak kazanılan işsizlik ödeneği alınır.

Şu anki halde, eski çıkış için başvuran kişi başvuruda bulunduğu tarihte bir yerde çalışıyor ise, elinde mahkeme kararı da olsa geriye dönük başvurusunun kabul EDİLMEMESİ de gerekir.
1- İşsizlik ödeneğinden faydalanmak için işsiz olmak gerekir
2- Mahkeme kararı yasaların üstünde olamaz, yasalarla çelişemez.

Mahkemeler yasalara aykırı Karar lar vermez ki,Karar yasanın üstünde olsun.
Olayımıza dönecek olursak,paylaşım sınırlı olmalı,konunun dışına çıkılmamalı ,aksi takdirde sonuca ulaşmak güçleşebilir.
Olay;işveren tarafından "haklı fesih"de olsa,bu işlemin geçersiz olduğuna karar verip konuyu Yargıya taşıyan işcinin,fesih tarihinden sonra İş Kurumuna başvurup-başvurmaması ile sonradan işcinin lehine olan mahkeme kararı nın iş kurumuna ibrazı sonucu, işcinin önceden müracaat etmesi veya etmemesine bağlı olarak , işsizlilk ödeneğinden yararlanıp-yararlanamayacağı ile ilgilidir.
İşci, Kuruma müracaat etmesi halinde,ilgili mevzuata göre Kurum da bir karar verecek.
Nerden bakarsak bakalım hepimiz ortada hukuki bir sorun var,bu sorun da maduriyet getiriyor ve bir çok çalışanda hak kaybına uğruyor,amacımız paylaşım yaparak doğru sonuca ulaşabilmektir.

Tüm forum üyelerine iyi akşamlar

öncelikle konu üzerine degerli bilgilerini paylaşan bütün forum üyelerine teşekkürler

yaklaşık 1 saat önce 170,şi arıyarak konusmamız kayıt edilmek şartı ile bunun yanında t.c numaram ismim ve

oturdugum semtin adı verilerek sgk yetkilisiyle yapmış oldugum konuşmada konu hakkındaki yetkilinin vermiş

oldugu bilgileri paylaşmak istedim

yetkiliye sormuş oldugum bilgisini almak istedigim konuyu kısaca özetliyim iş akdim iş kanunun 25.maddesince iş

veren tarafından tek taraflı fesih edildigini,bu sebebten dolayı kıdem ve ihbarımı alamadıgımı,işveren beni 25.ci

maddednen çıkardıgı için,elimde belge olmadıgından işkura işsizlik parası için muracat edemedigimi belirttim

ayrıca işverenimle mahkemelik oldugumu davayı kazandıgımı belirttim bunun üzerine yetkili işe iademi yoksa

tazminat davasımı diye sordu, bende tazminat davası dedim yetkilinin vermiş oldugu bilgi şöyledir açtıgınız dava

tazminat davası ise ve bu davayı kazanıp elinizde kesinleşmiş mahkeme kararı var ise birde son 3 yıl icerisinde

kesintisiz 600 gün piriminiz var ise kurumumuzun aramış oldugu şartlar açısından uygunsunuz gelip müracatınızı

yapabilirsiniz diye bilgi verdi umarım acıklayıcı olmuştur...

saygılarımla