Bilirkişiliğin bizlere getirileri ne olur

bil57

Katkı Sunan Üye
daha önceden bilirkişilik yapmış arkadaşlar var ise bizleride bilgilendirebilirseniz seviniriz

Ynt: bilirkişiliğin bizlere getirileri ne olur

Genelde dosyalar bu işi uzun yılardır yapanlara ya da çok sağlam bağlantıları olanlara gider.Bizim gibi bilirkişilik tecrübesi olmayanlara 6 ayda bir dosya gelir ya da gelmez.

Ynt: Bilirkişiliğin bizlere getirileri ne olur

peki getirisi yüksek midir? birde illa bir büromuz olması gerekir mi yani bir yere bağımlı olarak çalışırken bu işi yapabilirmiyiz.

bilirkişiliğe şu zamanda genç arkadaşlar çok hevesliler ama bu iş pek o kadar kolay olmamakla beraber, muhasebe, vergi kanunları bir yana, bilir kişi olacak kimsede; engin bir hukuk bilgisi ile dava dosyalarında tarafsız olup, analiz etme becerisi olmalı.
bide bu kadar angarya, koşuşturma varken bilirkişiliğe vakit pek yok.

şöyle olabilir muhasebe bürosu sahibiyseniz, siz adliyede dosya peşinde koşarken; bürodada muhasebe işinizi bir veya birkaç elemana bırakmanız gerekir..
çünkü, aynı anda hemde müşavirlik-muhasebe hemde bilirkişilik yürümüyor..

aslında bilirkişiliğe hevesli olanlar bürosunu yeni açmış işini toparlamaya çalışan ayrıca bu süreçte para lazım olan bu süreci geçirdikten sonra bilirkişilik olsada olur olmasada diyecek benim gibi tiplerden oluşuyor.. işlerin zayıf zamanı bize destek olurmu diye olan bir dal olarak görülüyor.. işin içinde değilim ama ayrı bir uğraş, uzmanlık... kolay olmayan bir şey aslında verdiğiniz raporların önemlilik derecesi yüksek sorumluluk isteyen bir meslek..

Ben bilirkişi listesine kayıtlıydım. Ama 1 sene de hiç bir kimse şu dosyaya da sen bak demedi. Herkes tanıdığın olursa olur vs vs gibi bu adaletsiz durumu kabul etmiş. Baro mesela ücretsiz avukat atamasını kendisi adil şekilde yapıyor.
Bizim oda da bunu adil şekilde yapabilir. Madem bilirkişilik yapılacak dosyalar var. Bu bu işi yapmaya istekliler arasında adil şekilde paylaştırılabilir. Ne demek tanıdığı olan bu işi yapar. Bizde bu durumu kabul etmişiz.

Ben bu konuyu odaya bildirmek istiyorum. Sizlerinde görüşlerini almak istiyorum. Doğru mu düşünüyorum yanlış mı?
Fikirlerinizi paylaşır mısınız?

SİBEL ' Alıntı:
Ben bilirkişi listesine kayıtlıydım. Ama 1 sene de hiç bir kimse şu dosyaya da sen bak demedi. Herkes tanıdığın olursa olur vs vs gibi bu adaletsiz durumu kabul etmiş. Baro mesela ücretsiz avukat atamasını kendisi adil şekilde yapıyor.
Bizim oda da bunu adil şekilde yapabilir. Madem bilirkişilik yapılacak dosyalar var. Bu bu işi yapmaya istekliler arasında adil şekilde paylaştırılabilir. Ne demek tanıdığı olan bu işi yapar. Bizde bu durumu kabul etmişiz.

Ben bu konuyu odaya bildirmek istiyorum. Sizlerinde görüşlerini almak istiyorum. Doğru mu düşünüyorum yanlış mı?
Fikirlerinizi paylaşır mısınız?

kesinlikle haklısın eğer adalet olacaksa sıraya göre verilmeli.. eğer tanıdığa veriliyorsaki öyle duyuyoruz... yanlı bir rapor durumu çıkması da muhtemel oluyor.. barolar en doğrusunu yapmış ayırdetmeden sıraya göre avukat atayabiliyor

arkadaşlar bizim oda neyi adaletli dağıtmışki bilirkişiliği adaletli dağıtsın.bende mecburen şimdiki oda yönetiminin arkasındayım ama oda yönetimide artık daha ciddi adımlar atmalı.paralı eğitimler düzenlemek le bu işler yürümez.adaletli mükellef dağıtımı,adaletli bilirkişi dosya dağıtımı yani kısacası adaletli gelir dağıtımı konusunda başrolde yer almalı ve bişeyleri değiştirmeli.

arkadaşlar bilirkişilik müracaatı için sabıka belgesi gerekiyordu çağlayandaki istanbul adalet sarayına gittim ve bu belge artık 50 kuruş alınmadan veriliyor adliyeye girdiğinizde bir kırtasiye var sakına ondan almayın bu dilekçe kağıdı ücretsiz sabıka kaydı için 5 lira alıyor devletimiz

bu durumu sayın cumhuriyet başsavcısı beye ilettim bir dilekçe ile fakat kendisinin görüşüde vatandaştan bu a4 kağıdı için para alınması gerektiği yönündeymiş ( bütün adalet sarayı katlarını dolaştım bir çok kişiyle konuştum sinir sitemim altüst oldu dilekçemi en son cumhuriyet başsavcısı vekiline verdim ve bana samimi bir şekilde işe yarayıp yaramayacağını söylermisiniz dediğimde işe yaramayacak dedi )

cumhuriyete adliye sarayları yapan devletmiz sosyal devlet ilkesini 27 sene çalışmış bir başsavcıya öğretemiyor

bu 50 kuruşa satılan belge ücretsizdir aradaşlar sizde benim gibi para ödemeyin parası olmayan kişinin karnını doyurmak için elimden geleni yaparım ama bu 50 kuruş çok ağırıma gitti

ayrıca bende bütün evrakları hazırlamama rağmen bu düzensizlikte bana iş düşmeyeceğine karar verdim ama yinede başvuru yapacağım

aslında odamızın sadece bilirkişşilik işinde değil defter tutma işindede bir sistem belirlemesi gerekiyor yakında gelecek olan denetim işi de dahil olmak üzere her mali müşavire eşit dağılması için çalışma yapması gerekiyor malesef bizler birlik olamadığımız için belirli zümre bu işleri defter işlerini ve denetim işlerinin hepsini alıyor

Arkadaşlar ben yeni mali müşavir oldum 6 ay kadar oldu stajdan geçen süre o 3 senelik tecrübeye dahil edilir mi yoksa smmm olduktan sonra mı 3 sene teşekkürler

seninle aynı durumda sayılırım staj ve daha önceki eğer varsa muhasebe deneyim bilgini gösteren çalışmış olduğun şirketlerden antetli kağıda bir belge alıp koy sonuçta kaybedeceğin bir şey yok bu şekilde başvuru yap derim ben

odayı aradım ruhsatı aldığınız tarihten itibaren dediler :(

odada kiminle görüştünüz ve nasıl bi soru sordunuz

isim almadım operatöre bağlandım 3 yıl mesleki deneyim şartı smmm olmadan önceki süreyi de kapsıyor mu dedim hayır odaya kayıt olduğunuz yani ruhsatı aldığınız andan itibaren başlıyor dedi ama gerçekten saçma ben 5 senedir aynı ofisteyim bu süreyi her durumda ispat ederim gereksiz bi süreçte bizleri bekletiyorlar

bilirkişilik yapmak istiyorsanız, teknik bilgi, hukuki bilgi vs geçerek söylüyorum;
önce dosya alacağınız mahkemede, ya yazı iş müd. yahut katiplerden seni tutan birileri olacak, yahut bir saadet zinciri kuracaksınki ( diğerlerinden sana yer kalırsa) sana dosya gönderilsin, bazı dosyalar, bilirkişiye tevddine diye karardan sonra, mahkeme kalemine gider, sonrasını yani kime verileceğini mahkeme kalemindekiler belirler...
ikincisi, ticaret mahkemelerinde 300 TL, diğer asliye hukuk mahkemelerinde 200 TL olan bilirkişi (keşifler ve 3 lü teşkil hariç) hakkedebilmek için, sana gelen dava dosyasını çok iyi tahlil edip, mahkemenin önüne bir nevi kararına yazacağın metni koymalısın, yanlış yaparsan ek rapor için dosya tekrar sana gelir(ücretsiz) yine yanlış yaparsan o mahkemedeki bilirkişilik maceran sona erer.
üçüncüsü, bilirkişilik piyasası diyelim (aslında böyle olmamalı ama yazıkki piyasa gibi işler), piyasayı tutmuş olan, ve hiç bir ahlaki ilkeyi gözetmeyen meslektaşlarına karşı güçlü olman gerekecek, bu meslektaşlarının bazıları, özellikle sermaye artırımı ile ilgili davalarda, bilirkişilik ücretini (300 TL) ilgililere dağıtır, kendisi aslında yasak ve suç olmasına rağmen sermaye artıracak firme ile görüşerek, uygun bir ücret karşılığında işini çok kolay yapacağı iması ile para alır... bu çok sık yapılır, ama şikayete fazla gitmediği için, durum böyle rezilce devam eder gider.
bazı bilirkişiler ise, gerçekten alanının uzmanıdır, zaten bu bilirkişilere dosya ismen gider, yani bilirkişilik piyasassına(kaleme) düşmeden gider, bunlarla zaten rekabet etmek söz konsu olmaz, çünkü karışık ve teknik hukuki, tıbbi vs gibi alanlarla ilgilidir.
yazıkki en çok alengir, yine değerli meslektaşlarımızın cirit attığı, ticaret mahkemelerinde döner, burada adamın varsa ne ala yoksa, belki kimsenin almadığı artık balya haline gelmiş 10 yıllık bir iki dosya sana gelir veya gelmez.
ben icra hukuk mahkemelerinde (mali müşavir olarak değil-hesap bilirkişisi olarak) 8-9 dosya yaptım, hepsi o kadar, bu dosyalarda da mahkeme 150 TL ücret takdir ediyor, bu ücretten % 15 GV ve DV kesildikten sonra elinize 128 TL gibi bir şey kalır, zahmeti ise çoktur, özellikle icra mahkemelerinde- enver karmış'ın sitesine bir göz atın-
velhası sözün özü; her yerde ve mesleğimizin damarlarına işlemiş olan iadamın varsa iş yaparsın- yeterlilik önemli değil ilkesi bilirkişilik içinde geçerlidir.
işini dürüst yapan tüm meslektaşlarımı eleştirilerimden aridir....

2 sene büro sonrası smmm veya ymm yanında 1 sene daha çalışan ve sonrasında firmada bağımlı çalışan smmm bilirkişi listesine kayıt olabilir mi?bağımlı çalıştığı firmada imza yetkili mi olması gerekir?veyahut bankada ya da kamuda çalışmaya devam ediyorsa da bilirkişi listesine kayıt olup iş alabilir mi?memuriyeti olumsuz etkiler mi? ??? ::)

herkes 3 yıl şartı diyor ama arkadaşım 1 yıllık smmm oda başkanı bilirkişi- kayyum vs. işlere yazmış onu arada bir rapor yazıyor bu ayda mahkeme tarafından kayyum atanmış gidecek.. adliyeye başvuru vs. yapmamış

az önce oda ile görüştüm. odanın verdiği belge; ruhsat tarihi itibariyle 3 yıllık süreyi kapsıyor. büro açılış tarihi bunu etkilemiyormuş. ayrıca ruhsat almadan önceki büro çalışmalarımız için bir bilgisi yok.
ama kendileri verdikleri belgede bu süreyi yazamayacakları için bu konu odayı değil adalet bakanlığını ilgilendiriyor.
adalet bakanlığı da yeterliliğe ilişkin bilgi ve belgeyi meslek odasından istediği için kanaatimce ruhsat olmaksızın işçi olarak geçirdiğimiz süreler 3 yıllık süreden sayılmayacaktır.