Binek Araç Kdv

Day-Dream

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Ağu 2012
Mesajlar
1,508
Konum
İstanbul
Arkadaşlar

Binek aracın kdv si inmiş 2012 de. Şimdi düzeltmek istesem ilave edilecek kdv ye koyacağım rakam gider mi olur kkeg mi olur ?

Saygılarımla
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
KDV md.30/b'ye göre indiremediğiniz KDV'yi, binek otomobilin maliyetine ilave etmeniz gerekiyordu 2012 yılında ve amortisman ayırmanız. Ancak bu işlemleri yapmadığınız için ve de VUK md.320 uyarınca amortisman ayırma hakkınızı da kaybettiğiniz için kesinlikle gider olarak dikkate alamazsınız.

Diğer taraftan ilave edilecek KDV'ye atmak ta yanlış bir uygulama olur. Doğrusu geriye dönerek KDV beyannamelerinizi düzeltmenizdir. Bunun tek istisnası ise binek otomobilin aktife girdiği dönemden Nisan/2013 vergilendirme dönemine kadar ödenecek KDV'niz çıkmadı ise sadece Nisan/2013 vergilendirme döneminde ilave edilecek KDV olarak dikkate almanız yeterli olacaktır.

60 Nolu KDV Sirküleri madde 7.3;

"7.3. Düzeltme Beyanı
KDV mükellefleri tarafından geçmiş vergilendirme dönemlerine ilişkin olarak bir düzeltme beyannamesi verilmesi halinde, en son KDV beyannamesi de dahil olmak üzere aradaki tüm KDV beyanlarının buna göre düzeltilmesi gerekmektedir.

Ancak, düzeltme beyannamesinin verildiği dönemden en son vergilendirme dönemine ait KDV beyannamesine kadar, bu düzeltme neticesinde aradaki vergilendirme dönemlerinde ödenecek bir vergi çıkmaması kaydıyla, her bir dönem için ayrı ayrı düzeltme beyannamesi verilmesine gerek bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu tür durumlarda düzeltmenin yapıldığı vergilendirme dönemi ile en son vergilendirme dönemine ilişkin, düzeltme beyannamesi verilmesi yeterli olacaktır."
 
Üst