Binek Araçta Ötv Kdv

isg

Binek araçta KDV ve/veya ÖTV yi gider gösterebiliyoruz ya da maliyete atabiliyoruz. Sorum şu; ÖTV nin tamamını gider göstermek zorunda mıyız yoksa bir kısmını gösterme imkanı var mıdır?
İyi çalışmalar

Daha açık anlatayım, ÖTV 22500 tl ise bunun 15000 tlsi gider, kalan 7500 tlsi maliyete eklenebilir mi? (dayaksız!)

Daha açık anlatayım, ÖTV 22500 tl ise bunun 15000 tlsi gider, kalan 7500 tlsi maliyete eklenebilir mi? (dayaksız!)

Bunun için döverler bak:D:D

Bu şeye benziyor.

100.000 Tl'lik Makina aldınız. Makinanın 30.000 TL.'si normal amortisan 70.000 TL'sinide Azalan Bakiyeler Yöntemine göre amortisman ayırabilirmiyim:D:D

Son düzenleme:

ÖTV yi maliyete yada direk gidere ilave etme seçim hakkınız var. Ancak yarısını maliyete yarısınıda gider olarak seçemezsiniz. Çünkü VUK mad.270 ve diğer konu ile verilen özelgeler de de belirtildiği gibi; ÖTV yi maliyet bedeline ilave edilmesinde veya genel giderler arasında gösterilmesinde mükelleflere serbestlik tanınmıştır. Madde de veya tabiri var orada seçim yapıyorsunuz.. Seçimlik hakkınızı bir defa kullanıyorsunuz. Seçim yaptıktan sonra bir daha yarısını maliyete atayım, kalan yarısını gidere atayım. olmaz öyle.

Sayın Arkadaşlar,

Bi uslu durun ben hepinizi dövücem...:ıslık:

Ya hep ya hiç olur arkadaşlar, bütünlük ilkesi. Arabanın yarısına Amortisman ayır yarısına ayırma....olur diyorsanız buyrun.

Suat Bey "Ancak yarısını maliyete yarısınıda gider olarak seçemezsiniz. Çünkü..." demişsiniz ama "çünkü"den sonrası soruma cevap değil. Mantık yürüterek cevap verecek olursak "kalan kısmını maliyete attıktan sonra neden sorun olsun ki" cevabı daha doğru geliyor. Bunu engelleyecek bir örnek olmalı ki cevap otursun kafalarda.

Sayın isg,Muhasebe tutarlılık kavramı ile örtüşmüyor. Yani aynı yıl içerisinde 2 adet araç aldınız. Bir tanesinin mtv'sinin tamamını gider yazarken bir tanesinin mtvsini maliyete eklemeniz bile muhasebe temel ilkelerinden olan Tutarlık kavramına uymamaktadır.

ugur bey katılmıyorum....:) kevork abi vuracak beni :)

şöyle; tutarlılık da dönemler itibariyle diyor...ve geçerli bir sebep varsa değişik politakalar uygulayabilirsiniz....

bir de ne diyebilecekler ki...mevzuatta her araca aynı uygula demiyorki...

ugur bey katılmıyorum....:) kevork abi vuracak beni :)

şöyle; tutarlılık da dönemler itibariyle diyor...ve geçerli bir sebep varsa değişik politakalar uygulayabilirsiniz....

bir de ne diyebilecekler ki...mevzuatta her araca aynı uygula demiyorki...

Geçerli sebep ne? zarar çıkıyor incelemeye alırlar zarar çıkmasın mı:D
Seni Kevork beye havale ediyorum:ıslık:

Son düzenleme:
Yok aşkın vurmam,

Bu meseleyi daha önce de uzun uzun yazmıştım, bir kez daha yazayım. Şu KDV yasası yüzünden karıştı herşey aslında, yetmezmiş gibi bir de ÖTV. Binek otomobillerin KDV'si indirime tabi tutulamaz bu tamam. Maliyet yada gider yapılabilir tamam, bu esasen KDV yasasına göre yorum. ( aslında indirilmesi mümkün olmayan KDV gider de yazılamaz o da ayrı ) Tutarlılık kavramı da burada es geçilebilir. ( Ben bütünlük yazdım biraz önce onu tekrar not edeyim daha önemlidir ). Ancak Gelir ve Kurumlar vergisi yasasının da bir temel ilkesi var, diyor ki; "herhangi bir ürün için aktifleştirildiği ana kadar yapılan giderler maliyete eklenir." doğru mu ? Doğru. Yani elinde gider varsa keyfine göre davran demiyor. Bu ilkeden de hareketle ben hep maliyete ekleyerek davrandım. Daha doğru görünür bana. Daha geniş bir bakış açısı ki dayanağı da daha sağlamdır.

Bir kısmını giderde göstermenin sebebi olarak açık bir şekilde dönem giderlerinde artışa sebep olarak yarın birgün vergi ziyaına sebep verilmesin mi? Şayet herhangi bir incelemede...