fonradar

Bir Çalışanımız Şuan Hem Tarım Bağkurlu Hem Ssk'lı Ne Yapmalıyım?

Rietveld

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar.Soruma geçeyim :

Bizim bir mükellefin 9 Ağustos'ta işyeri açıldı.Bizde sigorta girişlerini yaptık.Bugün bize orda çalışan bir kadının tarım bağkurlu olduğunu söylediler.Kadınla konuştum ikisi birden olmaz dedim kadın o zaman sskyı iptal edelim bağkurdan devam edicem dedi.

Şimdi benim nasıl bir yol izlemem gerekiyor.Çıkışını yapıp bir dilekçe falanmı vericez?Kadın bugüne kadar sigortalı görünüyor.E-bildirgeyi göndermedim daha.Bununla ilgili bir ceza gelirmi kadına?Birde sskyı iptal edersek bu kadın sigortasız çalışmış olcak bundan dolayı bir sıkıntı olurmu işverene?

Teşekkür ederim şimdiden.

Ynt: Bir Çalışanımız Şuan Hem Tarım Bağkurlu Hem Ssk'lı Ne Yapmalıyım?

İşçinizin sigorta girişinin yapılmasıyla Tarım bağkurluğu kendiliğinden son bulur.

Siz işçinizin sigortasını devam ettirin (zaten olması gerekende bu) eğer kendisi tarım bağkurlu olmak istiyorsa işten ayrılacak ve tekrar tarım bağkuru için kayıt yaptıracak.

Peki sigortadan çıkışını yapsak tekrar tarım bağkuruna devam etse ve işyerinde çalışmaya devam etse sigortasız olduğu için bir sıkıntı olurmu? Bu kadın çalışamıycakmı yani?

Siz, sigortasız işçi çalıştırırsak ne olur diye soruyorsunuz.

Kurum tarafından tespit edilmesi halinde işe giriş bildirgesi için 2 x 760,50
Aylık prim bildirgesi için ise her ay 2 x 760,50

Tl ceza ödeyeceksiniz.

Ayrıca olası bir iş kazası durumunda yine başınız ağrıyacaktır.

Yani demek istediğim şu bu kadın ben bağkurdan devam etmek istiyorum diyor.Bu durumda sigortadan çıkış yapmamız lazım ve tekrar bağkura başlamamız lazım.Ayrıca bu kadının işede devam etmesi lazım.Onu nasıl yapçazki?Bağkurlu olabilmesi için illa işten çıkmasımı gerekiyor?Tarım bağkuru.

Benimde bununla ilgili bir sorum var.. Tarım bağkurlunun ssk girişi yapıldığında bağkuru sona erer demişsiniz. Tarım bağkuruna borcuda sona erer mi ?

bir süre ssk'lı olarak çalıştım sonra kısa bir ara verdim, yeniden ssk'lı olarak çalıştım emeklilik sürem gelince dilekçe verdim. ancak ssk'lı olduğum dönemde bağtur tarım sigortalı olduğum için emeklilik işlemlerim tamamlanamadı. şimdi ben nasıl ssk'dan emekli olabilirim. aynı anda yapılan ödeme kanunun hangi maddesinde ssk'lı olarak devam edebilecek

REVİZYON ' Alıntı:
İşçinizin sigorta girişinin yapılmasıyla Tarım bağkurluğu kendiliğinden son bulur.

Siz işçinizin sigortasını devam ettirin (zaten olması gerekende bu) eğer kendisi tarım bağkurlu olmak istiyorsa işten ayrılacak ve tekrar tarım bağkuru için kayıt yaptıracak.

Düzeltiyorum.

01.10.2008'den önce tarım bağkurlu iken ssk'lı olarak çalışmaya başlayınca tarım bağkuru iptal oluyordu.

Ancak 01.10.2008'den sonra ziraat odasında kişinin kaydı devam ettiği sürece tarım bağkuru iptal olmuyormuş.

Rietveld ' Alıntı:
Yani demek istediğim şu bu kadın ben bağkurdan devam etmek istiyorum diyor.Bu durumda sigortadan çıkış yapmamız lazım ve tekrar bağkura başlamamız lazım.Ayrıca bu kadının işede devam etmesi lazım.Onu nasıl yapçazki?Bağkurlu olabilmesi için illa işten çıkmasımı gerekiyor?Tarım bağkuru.

Tarım bağkuru devam ederken, Ssk'lı olarak çalışmaya başlayan işçininin tarım bağkurluluğu devam ediyor. (önceden tarım bağkur iptal ediliyordu)

Bu durumda İşçinizin Tarım bağkuru devam edebilir Ancak Ssk'lı çalışmaları dikkate alınmayıp iptal edilecektir ve ssk kapsamında işçinizin adına ödenen primler tarım bağ-kur kapsamındaki sigortalılığa ödenmiş sayılacaktır

esnaf bağkuru girişi 20/04/1982
çıkış 1999 toplam 4440 gün prim ödedim borcum yok.
ssk giriş 14/07/2006
çıkış 30/12/2008 (bu tarihte işten çıkış yapıldığı için tarım bağkuru yapılmış)
yeniden ssk giriş 15/01/2009
çıkış 30/02/2009
yeniden ssk giriş 14/06/2009
emeklilik için çıkış 30/06/2010 gün dolduğu için emeklilik talep ettim.

ziraat odası kaydım 00/08/2005 tarihi
Tarım kredi koop. ve ziraat odasından 27/08/2010 tarihinde istifa ettim.

Bağkur 30/12/2008 tarihi itibariyle tarım bağkuru olduğu için emeklilik işlemini yapamadı
akabinde bağkur 3070 TL borç ve faiz istedi.
Bunun üzerine Tarım kredi koop. ve ziraat odasından 27/08/2010 tarihinde istifa ettim.
sgk'ya başvurdum ve bağkur bana primler çakıştığından (sigortalı olarak çalıştığım ve aynı anda tarım bağkurlu olduğumdan) prim transferi yapılması için dilekçe vermemi istedi. verdim. bağkura sorduğumda ssk'lı olarak emekli olabilirsin dediler.
Ödeme emrindeki borcu ödeme, ssk bize ödeyecek, ödersin bağkur paranı vermez. ssk pirimlerini bize aktaracak sonra ssk'lı olarak emekli olabilirsin dedi.

Sorum şu : SSK'lı olarak emekli olmak istiyorum. bunun için ne yapmam gerek hangi yolu izlemem gerek. bağkura borc miktarını ödememe gerekli mi.

--------------------------------------------------------------------------------

Adınıza ödenen ssk primlerini bağkur prim borçlarınıza aktarın.

Sizin durumunuzda tarım bağkuruna tabi olarak emekli olabilirsiniz.

Ziraat odasına kayıt tarihiniz nedir?

30.12.2008 tarihinde ssk'dan çıkış yaptığınızda, ziraat odasına kaydınızın olması nedeniyle tarım bağkuru kaydınız yapılmış. Daha sonra tarım bağkurunuz devam ederken Ssk'lı olarak tekrar çalışmaya başlamışsınız.

Bu durumda, çakışan sürelere ait Ssk.'lı çalışmalarınız iptal edilecek ve ödenen ssk primleri bağkur borçlarınıza mahsup edilecek.

Ssk.'dan emekli olabilmeniz için Tarım bağkuru kaydınızı sildirdikten sonra 1261 gün Ssk.'lı olarak çalışmanız gerekiyor.

Bu durumda Ssk'dan emekli olabilirsiniz.

aynı anda hem tarım sigortalı hem de ssk'lı oluyorum. sizin daha önceki yazılarınızda tarım sigortalıyken ssk girişi olunca tarım sigortası biter, ssk devam eder dediniz.
Benim durumumda neden bağkura devir oluyor anlamadım. üstelik ben ssk'dan sağlık yardımı ve sağlık karnesi de aldım. 2010'un 8. ayına kadar tarım bağkuruna kayıt yapıldığına dair herhangibir kayıt ya da bildiri de gelmedi. Emeklilik işlemlerine başladığımda ben tarım bağkuru olduğunu öğrendim. Bana haber verilmesi gerekmiyor muydu ? emeklilik işlemleri sırasında tarım bağkuru numarası aldırılmış ve bana ödeme emri gönderildi. Biraz açıklar mısınız. Çok teşekkürler.

bir de şunu sorayım. bana gönderilen 3000 TL borcu ben bağkura ödersem ve ssk'ya gidip bağkura borcu yoktur desem ve ssk'da çalışma sürem dikkate alınarak beni ssk'dan emekli edebilirler mi?
bu parayı ödemem halinde daha sonra ssk'dan alabilir miyim.
Mevcut bu halimle son 7 yıla göre bağkur'dan mı (tarım bağkur mu? esnaf bağkur mu? ) yoksa ssk'dan mı emekli olurum.
tarım bağkurdan ortalama emekli maaşı ne kadar olur, ssk'dan ortalama maaş ne kadar olur.

siberadres ' Alıntı:
aynı anda hem tarım sigortalı hem de ssk'lı oluyorum. sizin daha önceki yazılarınızda tarım sigortalıyken ssk girişi olunca tarım sigortası biter, ssk devam eder dediniz.
Benim durumumda neden bağkura devir oluyor anlamadım. üstelik ben ssk'dan sağlık yardımı ve sağlık karnesi de aldım. 2010'un 8. ayına kadar tarım bağkuruna kayıt yapıldığına dair herhangibir kayıt ya da bildiri de gelmedi. Emeklilik işlemlerine başladığımda ben tarım bağkuru olduğunu öğrendim. Bana haber verilmesi gerekmiyor muydu ? emeklilik işlemleri sırasında tarım bağkuru numarası aldırılmış ve bana ödeme emri gönderildi. Biraz açıklar mısınız. Çok teşekkürler.
01.10.2008'den önce tarım bağkurlu iken ssk'lı olarak çalışmaya başlayınca tarım bağkuru iptal oluyordu.
Ancak 01.10.2008'den sonra ziraat odasında kişinin kaydı devam ettiği sürece tarım bağkuru iptal olmuyor iptal edilmesi için odadan kaydın silinmesi gerekiyor. Sizin kaydınız devam ettiği için tarım bağkurunuzda devam etmiş. Tarım bağkuru için siz başvuru yapmadan oda kuruma bildirmiş ve bağkur kaydınız kurumca yapılmış.

siberadres ' Alıntı:
bir de şunu sorayım. bana gönderilen 3000 TL borcu ben bağkura ödersem ve ssk'ya gidip bağkura borcu yoktur desem ve ssk'da çalışma sürem dikkate alınarak beni ssk'dan emekli edebilirler mi?
bu parayı ödemem halinde daha sonra ssk'dan alabilir miyim.
Mevcut bu halimle son 7 yıla göre bağkur'dan mı (tarım bağkur mu? esnaf bağkur mu? ) yoksa ssk'dan mı emekli olurum.
tarım bağkurdan ortalama emekli maaşı ne kadar olur, ssk'dan ortalama maaş ne kadar olur.

Bağkura borcunuzu ödeseniz bile ssk günleriniz dikkate alınmaz, Mevcut durumunuzla ssk?dan emekli olmazsınız

Minik ' Alıntı:
Benimde bununla ilgili bir sorum var.. Tarım bağkurlunun ssk girişi yapıldığında bağkuru sona erer demişsiniz. Tarım bağkuruna borcuda sona erer mi ?

Geçmişe dönük borcu var ise ya ödeyecek yada çıkacak kolaylıktan yararlanarak ödeyecek.

Minik ' Alıntı:
Minik ' Alıntı:

Ancak 01.10.2008'den sonra ziraat odasında kişinin kaydı devam ettiği sürece tarım bağkuru iptal olmuyor.
Kişi odadan kaydını sildirene kadar Tarım bağkuru devam eder ve eski borçları silinmez.

Teşekkür ederim sn. mzhr ve Revizyon.