Birden Fazla Yerde Çalışmak Hk

kadirdiloglu

Katkı Sunan Üye
Merhaba, bünyemizde haftalık 50 saat çalışan engelli bir çalışanımızın sgk sını 30 gun üzerinden yatırıyoruz. Bu çalışan kalan zamanda başka bir işyerinde engelli statüsünde çalışmak istemektedir . Bu durumun bir sakıncası var mı? Bu çalışan her iki yerde de engelli statüsünde çalışabilir mi? Olası bir denetim olması durumunda nasıl bir önlem almalıyız?

Farklı işyerlerinde kısmi istihdam olarak gösterilebilir düşünüyorum, işkur 30 gün gösterilecek demiyor ki.

Sn.Kadirlioğlu
Soruyu isterseniz,şöyle soralım.
ENGELLi bir işçi,AYNI gün,FARKLI yerlerdeki,İKİ ayrı işyerinde,TAM ZAMANLI olarak çalışabilir mi?
Öncelikle Engelli bir işçinin iki ayrı işyerinde çalışamayacağına dair bir durum var mı,kesin bilmiyorum,var diyen varsa söylesin(ona göre değerlendirelim)bence yok,engelli işçi engel durumuna uygun işler ve işyerlerinde çalışabilir,burada kilit nokta TAM ZAMANLI çalışıp çalışmayacağıdır,düşüncem her iki işyerine giderek tam zamanlı çalışması uygun düşmez,birinde kısmi çalışması daha uygun olacaktır,belki esnek çalışma modelleri çerçevesinde en azından işyerlerlerinden birine gitmeden proje bazlı işlerde evden tam zamanlı çalışma şeklinde uygun olabilir.

Yukarıda belirttiklerime ek olarak;
SGK tarafından olası inceleme ve iş kanunu ile İsg yönünden,
İş sözleşmelerinin ona göre düzenlenmesi,ilk işverenin muvafakatı,sözleşmede rekabet yasağının olmaması,muhtemel iş kazası ve meslek hastalıkları noktalarınında düşünülmesi gerekir

cevaplar için teşekkür ederim. Peki, birden fazla işyerinde engelli kontenjanına dahil edilebilir mi?

Diğer tarafta kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışmasında herhangi bir sakınca zaten doğmayacaktır bu durumda.
Engelli teşviklerinden de yararlanabilir olması gerek diye düşünüyorum.