Bireyler arasi hizmet alisverisine yapilan araciligin vergi boyutu

internet uzerinden, iki birey arasinda danismanlik hizmeti alisverisine aracilik yapacak bir sirket kuracagiz.

Ornekle aciklamak gerekirse : A kisisi (Musteri) , B kisisi (danisman) . Sirketimizin kuracagi sistem ile A kisisi siteye 100 TL odeme yapacak ve bu bedel karsiliginda B kisisi ile iletisim kuracak. Kazanilan 100 TL'nin 70 TL'si B kisisine odenecek , 30 TL ise sirketin kazanci olacak. Bu durumda sirket kazandigi 30 TL uzerinden mi fatura kesecek . Diyelim ki bu tutar kredi karti ile odendi, 100 TL uzerinden fatura kesilirse sirket zarar eder. 30 TL uzerinden fatura keserse bu durumda 70 TL acikta kaliyor. Konuyu kdv ve stopaj acisindan da degerlendirirseniz sevinirim.

Degerli yorumlarinizi bekliyorum.

Ynt: Bireyler arasi hizmet alisverisine yapilan araciligin vergi boyutu

Burada önemli olan özel hukuk açısından danışmanlık hizmet sözleşmesinin A ile B arasında mı, yoksa A ile sizin şirket arasında mı imzalandığı? Bu iş modelinde genellikle A ile şirketiniz arasında imzalanması muhtemel. Bu durumda siz A kişisi adına fatura düzenleyeceksiniz ve KDV hesaplayacaksınız. B kişisi de size serbest meslek makbuzu kesecek ve KDV hesaplayacak, siz de stopaj yapacaksınız.

Örneğin sizin keseceğiniz fatura

100.TL+18=118

B kişisinin siz keseceği serbest meslek makbuzu

Brüt=70
Stopaj=14
Net=56
KDV=12,60

Gelir=100
Gider=70
Kar=30

Ödenecek KDV=18-12,60=5,4.-TL

Koray Bey yanıtınız için teşekkürler .

A'nın odeyecegiz 100 TL'yi KDV dahil olarak hesaplasak ve faturalasak yaklasik 85+KDV yapiyor. Bunun 70 TL'sini B'ye odesek , B'nin net kazanci ve bizim net kazancimiz ne oluyor ? Size zahmet stopaj oranlari ile hesaplarmisiniz ?

YTK il Stopajin %2'ye dustugunu duydum ancak herhangi bir bilgiye erisemedim, bu dogruysa konumuzla ilgisi var mi ?

pek ic acici bir tablo cikmayacak gibi, alternatif bir cozum olarak A ile B'nin arasinda hizmet sozlemesi yapilmasi saglansa ama odemenin tamami bize gelip , komisyon kesilip B'ye odense olmaz mi ? Bu durumda sadece %30 uzerinden vergilendirme olur ve daha karli bir model soz konusu olabilir belki ?

Tesekkurler , iyi calismalar.

koraykarakaya ' Alıntı:
Burada önemli olan özel hukuk açısından danışmanlık hizmet sözleşmesinin A ile B arasında mı, yoksa A ile sizin şirket arasında mı imzalandığı? Bu iş modelinde genellikle A ile şirketiniz arasında imzalanması muhtemel. Bu durumda siz A kişisi adına fatura düzenleyeceksiniz ve KDV hesaplayacaksınız. B kişisi de size serbest meslek makbuzu kesecek ve KDV hesaplayacak, siz de stopaj yapacaksınız.

Örneğin sizin keseceğiniz fatura

100.TL+18=118

B kişisinin siz keseceği serbest meslek makbuzu

Brüt=70
Stopaj=14
Net=56
KDV=12,60

Gelir=100
Gider=70
Kar=30

Ödenecek KDV=18-12,60=5,4.-TL

Alternatif yöntemi uygularsanız keseceğiniz fatura 30+5,4=35,40.-TL olur. Dikkat ederseniz eski modelde de 30 TL kar etmiştiniz, şimdi de 30.TL kar edeceksiniz, her iki durumda da ödeyeceğiniz kurumlar vergisi 30*0,2=6.-Tl olacak. Vergi yükü açısından arada bir fark yok,olması da imkansız zaten.

ozcan777 ' Alıntı:
YTK il Stopajin %2'ye dustugunu duydum ancak herhangi bir bilgiye erisemedim, bu dogruysa konumuzla ilgisi var mi ?
koraykarakaya ' Alıntı:
YTK il stopajın ne demek olduğu konusunda en ufak bir fikrim yok açıkçası