Bireysel Emeklilik Bordroya Yansıtması Ne Şekilde Olmalıdır.?

Bireysel emeklilik alındı belgelerini ve sözleşmeyi aldım. Bu ay yansıtmam lazım. Konuyla ilgili bilgi veriseniz memnun olurum.
Teşekkürler..

Ynt: Bireysel emeklilik bordroya yansıtması ne şekilde olmalıdır

Gelir vergisi matrahından düşeceksiniz.

Ynt: Bireysel emeklilik bordroya yansıtması ne şekilde olmalıdır

İndirim konusu yapılacak prim, aidat ve katkıların toplamı, ödendiği ayda elde edilen ücretin %10'unu (bireysel emeklilik sistemi dışındaki şahıs sigorta poliçeleri için ödenen primlerde, ödendiği ayda elde edilen ücretin %5'ini) ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşamaz. Bakanlar Kurulu bu oranı %20 oranına kadar (bireysel emeklilik sistemi dışındaki şahıs sigorta poliçeleri için %10 oranına kadar) artırmaya ve belirtilen haddi asgari ücretin yıllık tutarının iki katını geçmemek üzere yeniden belirlemeye yetkilidir.

Ynt: Bireysel emeklilik bordroya yansıtması ne şekilde olmalıdır.?

Vergi indiriminin % 10 olduğunu biliyorum. Aşağıdaki madde hangi koşullarda gerçekleşebiliyor? Telekkürler

"Bakanlar Kurulu, vergi indirimi limitlerini asgari ücretin iki katına, ücretin de %20'sine kadar artırmaya yetkili olup, bu yetki kullanıldığı takdirde işverenlerin gider gösterebileceği bireysel emeklilik katkı payı tutarı bir misli yükselecektir."

o şu anda gerçekleşmiyor. Bes sistemine teşvik için esnetilebilecek bir madde olarak konulmuş. Yukarıda yazıldığı gibi kazancın %10 unu aşmayacak şekilde matrahtan düşebilirsiniz. Şu anda asgari ücretli için 72,9 tl olarak indirim yapılıyor.

Aşağıdaki maddeyi açıklayabilir misiniz:

"Çalışan tarafından ödenen bireysel emeklilik katkı payı ve özel sigorta poliçesi ödemesinin birlikte olması durumunda ise ücret matrahının tespitinde dikkate alınabilecek toplam indirim oranı %10?u geçmeyecek ve bu %10 içerisinde şahıs sigorta primleri için %5?lik kısım ayrıca aranacaktır. Toplam indirim %10 ise, bireysel emeklilik ve özel sağlık varsa %5 birinden %5 birinden mi, yoksa, % 10+% 5 mi olacak?

anlatılanların pek işinize yarayacağını sanmıyorum.konuyu size bir örnekle açıklarsam sanırım daha yerinde olur.

1000 net ücretle çalışanın 111 tl.bireysel emeklilik ödediğini varsayarsak ve bu kişi 71.08 tl.AGİ alıyor olsun.(bordrolu bi çalışanımızın rakamları olduğundan rakamları aynen aktarıyorum.)

1396.84 BRÜT ÜCRET
195.56 %14 İŞÇİ
13.97 %1 İŞÇİ
---------
1187.31 GV MATRAH
111 BİREYSEL EMEKLİLİK (KASTEDİLEN % 10 AŞMAMASI GEREKEN KISIM)
1076.31 KALAN GV MATRAH
161.45 %15
9.22 %0,65
--------
170.67 ÜCRET KESİNTİSİ

170.67+209.53 KESİNTİ TOPLAMI =380.20
1396.84 - 380,20 =1016.64+(AGİ 71.08)71.08 = 1087.72

NOT:GV MATRAHI 161.45-71,08=90.37 DE KULLANABİLİRSİNİZ BORDRONUZDA.

İYİ ÇALIŞMALAR......

Teşekkürler realbahce,

Buna ilaveten sağlık sig.da varsa onu da aynı şekilde, (brüt ücretin % 5 ini geçmiyorsa) gelir vergisinden indirecek miyim?

Merhaba arkadaşlar, bireysel emeklilik ödeme sisteminde 2013 te değişiklik oldu ve devletin %25 katkısı oldu. Bu durumda şahıs atıyorum ocak ayı için 100 tl ödediyse, prim ödeme dökümünde devlet katkısı ile birlikte 125,00 tl. görünecek. bu durum ücret bordrosuna nasıl yansıyacak, bireysel emeklilik ödemesine 100 tl. mi yazacağız yoksa 125 tl. mi? Ve ücreti etkileme etkilememe konusunda bir değişiklik var mı?

2013 sonrası artık bordrolarda görünecekmi? Gösterilememesi lazım vergi matrahından düşülmüyor artık.

2013 yılında ve sonraki yıllarda ücret bordrosunda bir işlem yapılmıyor. Devlet otomatik %25 ek katkı payı sağlıyor.
Bunla ilgili sirküler vardı muhasebe olarak siz bir işlem yapmıyorsunuz kısaca.