Bireysel Emeklilik Sisteminin Vergisel Avantajı

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
6,661
Konum
İSTANBUL
Bireysel emeklilik sisteminin vergisel avantajı


Ben devlet memuruyum. Bireysel emekliliğe müracaat ettiğimizde maaşımızdan gelir vergisi az mı kesilir? Bireysel emekliliği tavsiye eder misiniz? Ş.A.

Bireysel emeklilik sözleşmesinin Türkiye?de kain ve merkezi Türkiye?de bulunan emeklilik şirketi nezdinde akdedilmiş olması şartıyla, bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı payları ücretin vergi matrahından indiriliyor. Dolayısıyla vergi matrahından indirilen katkı payının vergi tutarı kadar daha az vergi kesilmesi söz konusu oluyor. Ancak indirim konusu yapılacak katkı payı, ödendiği ayda elde edilen ücretin yüzde 10?unu ve yıllık olarak da asgari ücretin yıllık tutarını aşamıyor.

Sistemde uzun süre kalmayı düşünüyorsanız, bireysel emeklilik sistemine girmenizi öneririm. Sistemden emekliliğe hak kazanarak veya en az on yıl kaldıktan sonra ayrılmanız halinde vergisel avantajlar da söz konusu.

Örneğin sistemden emeklilik hakkı kazananlara yapılan ödemelerin yüzde 25?i gelir vergisinden müstesna ve kalan tutar üzerinden yüzde 5 oranında vergi kesintisi yapılıyor.

Vergi kesintisi oranı, on yıl süreyle katkı payı ödemiş olmakla birlikte emeklilik hakkı kazanmadan ayrılanlara yapılan ödemelerde yüzde 10; on yıl süreyle katkı payı ödemeden ayrılanlara yapılan ödemelerde yüzde 15.

ferhat

kaynak:Sezgin Özcan
 

Benzer konular

Üst