Bireysel emeklilikte ssk primi kesilir mi?

acemismmm

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar,bireysel emeklilik ödemesi yapılan işçinin maaş bordrosu düzenlenirken ödenen bireysel emeklilik priminden ssk primi kesilir mi acaba .teşk.........

Ynt: Bireysel emeklilikte ssk primi kesilir mi?

İşöi öderse ssk prim yok ayrıca Primlerin Brüt ücretin %10 una kadarı gelir vergisi matrahından düşülp net maaşa eklenir
İşveren işçi adına öderse Asgari ücretin %30 undan fazla kısım ssk primine tabi ayrıca bu primler hem gelir hemde damga vergisine eklenir fakat yine bunun üzerinden brüt ücretin %10 una kadarı tekrar gelir vergisinden düşülür düşen kısım işçiye yansıtılmaz

Sayın APACİ,anladığım kadarıyla asgari ücretin %30 kadar ssk priminden istisna aşankısmı ssk primine dahil.fakat bu arada oluşan vergi artanı işçinin ücretine ilave edilmez dediniz acaba neden?

Arkadaşlar,asgari ücretin %30 nu geçen kısımdan ssk,gelir vergisi ve damga vergisi kesiliyor mu?teşk.

işveren mi ödüyor
işveren ödüyorsa tümü brüt maaşa ekleniyor ve gelir vergisi kesilir fakat yine brüt maaşın %10 kadarı düşülür
asgari ücretinde %30 unu aşarsa ssk da kesilir
yani %30 u geçsede geçmesde gelir vergisine tabidir ancak düşülecek kısmı unutmayın

Arkadaşlar.1000 tl brüt ücret ve 300 tl BES ödemesi yapılan işçide ücretine ilave bir gelir eklenmiyor acaba doğrumu hesapladım bir yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden herkese teşkler.

SSK YA TABİ OLMAZ
fakat ödenen 300 tl brüt ücrete eklenir gelir vergisi ve damgaya tabi olur aynı zamanda gelir vergisi matrahından da 100 rtl sini düşeceksin ödenmeyen gelir vergiside işveren ödemişse maaşa eklenmez

Sayın APAÇİ cevabınız için çok teşekkür ederim.100 tl BES ödeme yapıldığında 15 tl bir fark çıkıyor bu fark işçiye verilen ücretine ekleniyor fakat BES ödenen 300 tl olunca normal oan ücreti 715,90 tl OLUYOR .AGİ ihmal edilmiştir.100 tl olan 15 tl fark gibi bir fark 300 tl deki hesaplamada oluşmuyor ve işçinin ücretine ilave bir ücret olarak katılamıyor bunun sebebi nedir?teşk.

üSTADIM
bes i işçi öderse işçinin net maaşına eklenir
işçi adına bes i işveren öderse işçinin maaşına eklenmez çünkü besi ödeyen işverendir

aşağıdaki bordroları incele fakat kafan karışmasın o zaman %30 ssk muaflık yoktu ona göre incele

http://www.mazarsdenge.com.tr/printerFriendly.php?contentId=422

SATIN APAÇİ,verdiğiniz linkteki yazıyı okudum orda IV- İŞVERENLER TARAFINDAN ÇALIŞANLAR İÇİN ÖDENEN BİREYSEL EMEKLİLİK KATKI PAYLARI VE ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI POLİÇELERİ başlıklı yerde verilen örnekte,sizin bana yazdığınız;BES i işçi öderse maaşa katkısı olur,işveren öderse olmaz dediniz ama ordaki örnekte işveren BES i ödediği halde işçinin maaşına bir fark yansıması oluyor. ben mi yanlış anladım sizi veya yazıyı? teşkl.....

okuduğun makaleyi yanlış yorumluyorsun
1074 net maaşı var ancak eklenen tutar ödenen bes primidir çünkü ödenen bes ücrettir
dikkatli okuyun

sayın apaçi hemen altında BES katkı payı eklenmiş net ücreti:1.274,33 tl yazıyor buna ne diyceksiniz acaba?

bak şimdi
adamın maaşı net 1074
adama 200 tl bes ödeniyor bu bes de bir ücrettir bu yüzden adamın net maaşı
1074+200 =1274 oluyor
bizim bahsettiğimiz olayda gelir vergisinden ekleme yoktur
dikkatli bak gelir vergisi matrahı 150 tl düşüyor eksik hesaplanıyor fakat net maaşa eklenmiyor

Üstadım sen biraz üstünde çalış bordroların belli süre sonra anlayacaksın
ama işçi için işverenin ödediği bes te maaş tır 200 tl o yüzden eklenir

sayın apaçi bu hesaplamalardan sonra bu işçinin eline geçen ücretine vergi indiri olan pay eklenip ona ücret olarak öden miyor mu?teşk.......