fonradar

Bölge Çalışma Ek-1

Bölge çalışmaya ilk kez dosya açıldığında ilk giren işçileriçin ek-1 bildirim süresi işe başlamadan sonra 1 aymı yoksa takip eden ayın 15i mi. 05/03/2008 de 1 işçi ile başlayan işyerime 30 güm içersinde bölge çalışma işyeri bildirimini yaptım. Giren işçiye 15/04/2008 de ek-1 gönderdiğimde idari para cezası olacakmı.

Ynt: Bölge Çalışma Ek-1

bir sonraki ayın 15 ine kadar ek 1 ve ek 2 verilmeli.Ek 1- ek 2 nin verilmemesi her işçi için 150 ytl.ayrıca Bölge Çalışma Müdürlüğü Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuyor.

Bölge çalışma bu konuda çok ilginç bir tavır içinde arkadaşlar..Şöyle ki:Şifaen sorduğumuz da bir ara şöyle bir cevap aldık.."geriye dönük açılışlarda şahıs firmasına ceza var,şirketlere yok" (kaba tabirle özeti buydu) Nitekim geçenlerde 4-5 işyerine birden geriye dönük numara aldık.Geriye dönük derken örneğin 3 yıllık sigortalı çalışan bir firmaya yeni numara aldık..Şahıs firmalarının 2 sine ceza kestiler -ki bunlar birer kişi çalıştırıyordu- Ama bir şirket vardı içlerinde 15 personel çalıştırıyordu.O şirkete hala bir yazı gelmedi.90'lı yıllarda açılışı olmasına rağmen.Tabi her an gelebilir o ayrı bir konu ama bu durum sanki söylediklerini doğrular gibi.Şahısların çoğuna ceza geldi ama şirketlerin hiçbirine henüz birşey gelmedi. Bilginiz olsun diye söyledim.Saygılar..

şirketlere ceza kesmemelerinin nedeni şudur sanırım. Şirket açılışlarında ticaret sicil bölge çalışmaya da evrak yolluyor ve bölge çalışma siz başvurmasanızda size numara veriyor. Ek-1 ve ek:2 de uygulamada tutarsızlıklar var tabiki.

ERIN_BROCKOVICH ' Alıntı:
şirketlere ceza kesmemelerinin nedeni şudur sanırım. Şirket açılışlarında ticaret sicil bölge çalışmaya da evrak yolluyor ve bölge çalışma siz başvurmasanızda size numara veriyor. Ek-1 ve ek:2 de uygulamada tutarsızlıklar var tabiki.

bu bahsettiğiniz olay son 2-3 yıldır uygulanıyor.Ama eski firmalarda böyle bir uygulama yoktu.Beklemedeyiz bakalım..

arkadaşlar,

yeni işyeri açılışında ek-1 ve ek-2 ile alakalı soruyu internet ortamında bölge müdürüne yöneltmiştim.

işte yetkili ağızdan verilen cevap;
Lütfen link vermeyiniz. Kopyala yapıştır yapabilirsiniz.[/color]