Bölüm Değişikliği

Arkadaşlar,

Bir çalışanımızın bölümünü sağlık sebeplerinden dolayı değiştirmek istiyoruz. Böyle bir durumda eğer işçi bunu kabul etmez ise bu çalışanı kıdem ve ihbar tazminatlarını vererek çıkartabilir miyiz?

Diğer bir konu çalışanı bölüm içinde kısımlar arasında değiştirmek ya da rotasyon yapmak istiyoruz. Çalışan bunu kabul etmez ise bu çalışanı kıdem ve ihbar tazminatlarını vererek çıkartabiliriz değil mi?

İyi günler

DEĞİŞİKLİK ESASLI OLMADIĞI SÜRECE ROTASYON YAPILABİLİR. ESASLI OLURSA İŞÇİ RIZASI LAZIM

Merhaba;

Burada önemli olan işçinizin bölüm değişikliğinden dolayı;
herhangibir ücret azaltılmaması olmamalı,
Pozisyonunda yani, ünvanında bir değişiklik olmamalı, Örneğin Müdür pozisyonunda çalışan bir kişiyi ustabaşı yapamazsınız,
Görev talimatlarında nedensiz değişiklikler olmamalı,

Bu olgularda bir değişiklik yoksa, problem yaşamazsınız.İşçiniz bu durumda ayrılmak istiyorsa, ayrılabilirler.Ama daha değişik bir geçerli nedeni yoksa kıdem tazminatına hak etmekler.

Ama dikkatttt. :!: :!: :!:

Yukarıda saydığım, işçinizin görevinde ve yetkilerinde kısıtlama yaparsınız ama bunun bir nedeni olmalı.Örneğin o işçiniz kendisinde olan yetkileri kişisel amaçları için kullanıyordur veya o sorumluluğu taşıyamıyordur.Bu gibi durumlarda bunu yazılı olarak kayıt altına alırsanız problem yaşamazsınız.

Buarada;
İşçi diye hitap ediyorum, yanlış anlamayın.İş Kanunda İşçi ve İşveren tarafları olduğu için.İşçi kelimem bu durumda tüm firma çalışanlarını kapsıyor, yani müdürü, şefleri vs. vs.

Kolay gelsin.

Merhabalar,
HResources arkadaşımızın dediklerine tamamen katılmakla birlikte uygulama aşamasında bazı eklemeler yapmak istiyorum.
Öncelikle işgören yapılacak olan görev değişikliği açıklamaları ile birlikte yazılı olarak tebliğ edilir. İşgören bu değişikliğe 6 gün içerisinde kabul edip etmediğini bildirir. 6 gün geçmiş ise kabul etmiş sayılır. Eğer kabul etmez ise görev değişiklini kabul etmediğini ve iş sözlleşmesinin kıdem tazminatı ödenerek feshedilmesini belirten bir delekçealmanız gerekir. İşgörenin kıdem tazminatı ödenir ve olay çözümlenir. Çalışana ihbar tazminatı vermek zorunluluğu yoktur.

Bu arada ben işçi yerine işgören kelimesini kullanmayı tercih ediyorum sayın HResources, bence daha anlamlı ve uygun.

Saygılarımla...

mtankutk' Alıntı:
Bu arada ben işçi yerine işgören kelimesini kullanmayı tercih ediyorum sayın HResources, bence daha anlamlı ve uygun.

Saygılarımla...

Günaydın,

Bende PERSONEL kelimesini kullanıyorum, zaten dikkat ettiyseniz yazılarımın çoğunda bu şekildedir.Ancak İş Kanunu malüm.... :)

Teşekkürler.

ismailb75' Alıntı:
Bir çalışanımızın bölümünü sağlık sebeplerinden dolayı değiştirmek istiyoruz. Böyle bir durumda eğer işçi bunu kabul etmez ise bu çalışanı kıdem ve ihbar tazminatlarını vererek çıkartabilir miyiz?

Benim anlamadığım, işveren işçisinin sağlık nedenleri dolayısıyla yani işçisi lehine çalışma koşullarında bir değişiklik yapmak istiyor ama işçi bu değişikliği kabul etmiyor mu?