fonradar

Borç Senetleri ve Alacak Senetleri, Verilen Çekler ve Alınan Çeklerin Döviz Kuru

Merhabalar sitenizi inceledim çok beğendim çok faydalı bir site. bende artık sıksık aranızda olacağım.

benim sorum döviz olarak verilen Senetler verilen çekler alınan senetler alınan çekler verilip alındığında hangi kurdan düzenlenir ? ayrıca senet veya çek ödendikten sonra yada tahsil edildikten sonra aradaki fark kar yada zarar olacak bunu yvmiye kaydı örneğin borç seneti verdik 1000? bugün kur 2,00 tl : 2000 tl ödeme günü geldi kurda 2,10 = 2100 tl yani 100 tl zararımız var bunun karsılığı olarak yevmiye kaydı asağıdaki gibimi olacak

321 BORÇ SENETLERİ 1000? Borçlu ( 2.000,00TL)
656 KAMBİYO ZARARLARI ( 100,00 TL)
100 KASA 1000? Alacaklı (2.100 TL)

Ayrıca kur zararına attıktan sonra hesaplar kapandı son dönem geçici vergi dönemindeyiz bunla ilgili 31.12.2009 kurundan yeniden kur farkımı yapmam gerek gerekiyorsa nasıl kayıt yapacam bilgi verirseniz sevinirim.

Başlıklarda ve mesaj içeriğinde büyük harf kullanmayınız.!

Ynt: BORÇ SENETLERİ ALACAK SENETLERİ VERİLEN ÇEKLER VE ALINAN ÇEKLERİN DÖVİZ KURU

Dönem içerisinde verilen ve alınan çek/senet işlemlerinde mb döviz alış kuru dikkate alınacak.Dönem sonlarında ise maliye bakanlığının açıkladığı değerleme kurları dikkate alınacak.Aradaki farklar kambiyo kar/zarar hesabı ile ilişkilendirilecek.

Ynt: BORÇ SENETLERİ ALACAK SENETLERİ VERİLEN ÇEKLER VE ALINAN ÇEKLERİN DÖVİZ KURU

Dönem sonlarında ise maliye bakanlığının açıkladığı değerleme kurları dikkate alınacak.Aradaki farklar kambiyo kar/zarar hesabı ile ilişkilendirilecek.

dönem sonunda maliye bakanlığının öngördüğü kurdan baz alacaz ama satıcılara vermiş olduğumuz senetin ogünkü kuru ile döenm sonundaki maliye bakanlığının açıklayacağı kur arasındaki farkı kara veya zarara atacağız değilmi ? ayrıca onun yevmiye kaydı nasıl olacak? teşekkür ederim şimdiden sağolun.

twolf ' Alıntı:
Dönem içerisinde verilen ve alınan çek/senet işlemlerinde mb döviz alış kuru dikkate alınacak.Dönem sonlarında ise maliye bakanlığının açıkladığı değerleme kurları dikkate alınacak.Aradaki farklar kambiyo kar/zarar hesabı ile ilişkilendirilecek.