zirve

Bordro ve hesap pusulası

Üyelik
24 Şub 2010
Mesajlar
49
merhaba,
belki bilenler için basit ama bilmeyenler için önemli bir nokta yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

1-personel ücreti ve agi'si bankadan yatırılan bir işletmede, brodro ve hesap pusulası imzalatılması gerekiyor mu? 2-imzalanmaması durumunda ne gibi sorunlar çıkar.
3-avansı elden kalanı bankadan olur mu?
4-agi bankadan yatması mecburi mi?

iyi çalışmalar.
 
Üyelik
27 Eyl 2008
Mesajlar
1,263
Konum
Antalya
Ynt: brodro ve hesap pusulası

mahsup ' Alıntı:
merhaba,
belki bilenler için basit ama bilmeyenler için önemli bir nokta yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

1-personel ücreti ve agi'si bankadan yatırılan bir işletmede, brodro ve hesap pusulası imzalatılması gerekiyor mu? 2-imzalanmaması durumunda ne gibi sorunlar çıkar.
3-avansı elden kalanı bankadan olur mu?
4-agi bankadan yatması mecburi mi?

iyi çalışmalar.

1-2)sorun çıkmaz
ücretin bankadan geçmesi zorunluluk kapsamındaysa;
3)avans da bankadan geçmelidir.
4)bence agi de bankadan geçmelidir
 
Üyelik
6 Ara 2006
Mesajlar
387
Konum
İstanbul
Ynt: brodro ve hesap pusulası

ücret vs tüm ödemeler bankadan geçse bile iş müfettişleri bordro ve hesap pusulalarını imzalı istiyor.
gerekçe işçinin ücreti ve kesintelerini görmesi şeklinde.
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,594
Konum
İstanbul
Ynt: brodro ve hesap pusulası

Selamlar
Açıklamaya çalışalım
1- Ücretler bankadan yatırılsa dahi hesap pusulası imzalatılması gerekmektedir.Bakınız: 4857 iş kanunu madde 37
Bordro için böyle bir zorunluluk yok ama pusula ile birlikte bordronunda imzalatılması firma menfaatinedir.
2- Avans'tan kastınız nedir? Ücrete karşılık bir avans ise elbetteki bankadan ödenmeldir. Piyasada bordro tutarı (resmi görünen) ile gerçek alınan genelde farklı olduğu için resmi görüneni bankadan kalanı elden ödemek şeklinde uygulamalar görülebilmektedir.
3- Bankadan yatırılması öngörülen ücretler için şöyle bir açıklama yapılır
"ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkakın kural olarak, Türk parası ile işyerinde veya özel olarak açılan bir banka hesabına ödenmesine "der.
Bana göre agi,kanunla verilmiş ve ücrete ilave olarak nitelendirilen bir ödemedir.Bence ücrete dahil edilerek bankadan ödenmelidir.
Saygılar
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,594
Konum
İstanbul
Ynt: brodro ve hesap pusulası

Ayrıca ismini veremeyeceğim bir siteden yapılmış bir açıklamayı da paylaşalım.

ÜCRET HESAP PUSULASI

İşveren işyerinde veya bankaya yaptığı ödemelerde işçiye ücret hesabını gösterir imzalı veya işyerinin özel işaretini taşıyan bir pusula vermek zorundadır.

Bu pusulada ödemenin günü ve ilişkin olduğu dönem ile fazla çalışma, hafta tatili, bayram ve genel tatil ücretleri gibi asıl ücrete yapılan her çeşit eklemeler tutarının ve vergi, sigorta primi, avans mahsubu, nafaka ve icra gibi her çeşit kesintilerin ayrı ayrı gösterilmesi gerekir.

Bu işlemler damga vergisi ve her çeşit resim ve harçtan muaftır.
*****

İMZALI BORDRO

İmzalı bordro işveren bakımından bağlayıcı niteliği sahipken işçi bakımından her zaman bağlayıcı olarak kabul edilmez.

Bordroda yer alan bir bilginin parasal bir karşılık ifade etmediği hallerde bu bordronun imzalı olsa bile işçiyi bağlamadığını kabul eden içtihat vardır. Örneğin fazla çalışma sütununda -0- yazan bir bordronun işçi bakımından bağlayıcı olmadığına ilişkin çokça karara rastlamak mümkündür.

Bu halde imzalı bordronun işverene sağladığı avantajları genel olarak şöyle sıralayabiliriz:

- Bordroda yazılan miktarın ödendiğini gösterir.
- Fazla çalışma sütununda parasal bir karşılık varsa işçinin bu miktarın üzerindeki talebi kural olarak kabul edilmez.
- Ücret miktarında bir tartışma olması halinde işçi bordroda yazılı miktarın aksini ancak yazılı belge ile ispatlayabilir. Odalardan ya da sendikadan ücret araştırması istenmez.

Bu sayılan avantajlar uyuşmazlık sırasında işverenin ispat yükü bakımından oldukça etkilidir. Bu nedenle bordroların imzalatılması işverenin belge sisteminin en önemli parçalarından biridir.

İMZASIZ BORDRO

İmzasız bordronun işçi bakımından bağlayıcı bir yanı yoktur. Ancak işveren bakımından bunların yargılama dosyasına sunulması halinde içeriğindeki bilgilerin ikrar edildiği sonucu çıkarılabilir. Bu halde de işçinin bodroda yazan miktarlara hak kazandığı kabul edilir ve işverenden, bunları ödediğine dair makbuz-dekont gibi belgeleri sunması istenir.

Bunun yanında imzasız bordrolarda yazan miktarın işçiye ödendiği ispat edilirse bu halde imzasız bordrolara işveren lehine takdiri bir delil olarak itibar edilmesi mümkündür.

*****
saygılar
 
Üyelik
24 Şub 2010
Mesajlar
49
Ynt: Bordro ve hesap pusulası

twolf , kemalforum ve diğer arkadaşlara teşekkürler,

1-Bu durumda kesinlikle hesap pusulası ve brodro imzalatılması gerekiyor.
2-AGİ+ÜCRET Bankadan (59,74+599,21)

3-Birde avans demiştim, şimdi avans (59,74+599,21) alan birisini varsayılarak bu aldığı ücreti yarısını elden verilse diğer kalanı ise, ay sonu bankadan yatırılsa, ve brodro+pusula imzalı olsa bir sıkıntı olur mu? müfettişler (59,74+599,21) bu ücretin bire bir yatttığını görmek ister mi? yada maliye bire bir bankadan yattığını görmek ister mi? kasadan verildiğinde kabul edilmiyor mu?,

(birde ufak bir soru daha, çalışan yeni girmiş olabiliyor, SGK yapılıyor ama bir ay içinde veya bir aydan az veya iki ay içerisinde çıktığını düşündüğümüzde henüz banka hesabı açılamamış bu çalışanın parasını kasadan vermek ?)
 
Üyelik
3 Ocak 2011
Mesajlar
1,475
Ynt: Bordro ve hesap pusulası

ü.pusulasının imzalatılması iş kanununda çalışana verilme zorunluluğu ve verilmediğinde cezası olmasındandır. İmzalı nüsha sizde olur ise verdiğinizi ispat edersiniz.
Ek sorunuzdaki sıkıntılı durumlar maalesef bankadan ödenme zorunluluğunu ortadan kaldırmıyor.
 
Üyelik
24 Şub 2010
Mesajlar
49
Ynt: Bordro ve hesap pusulası

g705 ' Alıntı:
ü.pusulasının imzalatılması iş kanununda çalışana verilme zorunluluğu ve verilmediğinde cezası olmasındandır. İmzalı nüsha sizde olur ise verdiğinizi ispat edersiniz.
Ek sorunuzdaki sıkıntılı durumlar maalesef bankadan ödenme zorunluluğunu ortadan kaldırmıyor.

peki ek sorunun sıkıntısının çözümü var mı sizde ? :) çok ilginç ama yani bir çalışan gelir 10 gün çalışır, bunun ödemesi için bankda hesabı açacağız ve açılmasını bekleyeceğiz :p cidden istisnai durum yok mu?
 
Üyelik
3 Ocak 2011
Mesajlar
1,475
Ynt: Bordro ve hesap pusulası

İnceleme yapan sıkıntılı durumu anlayışla karşılayıp görmezden gelirse bir güzellik yapmış olur. Bunun dışında istisna maalesef yok.
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,594
Konum
İstanbul
Ynt: Bordro ve hesap pusulası

Selamlar
Bankadan ücretlerin ödenmesi konusunda kanunlar işçi sayısının asgari 10 kişi olacağını söylüyor. Yani 10 kişinin altında işçi çalıştıranlar ücretleri elden ödeyebilirler.Siz örneğin 7 kişi çalıştırıyosunuzdur, 4 kişiyi bankadan 3 kişiyi de elden ödeyebilirsiniz..Çünkü 10 kişinin altındakiler için bir zorunluluk yok.Bu başka bir ayrıntı.
yalnız şu konuda tereddütlüyüm.15 işçi çalıştırarak bankadan ödeme yapanlar,işçi sayısı 5'e düşünce elden ödeme yapabilirler mi yoksa bankadan devam etmek zorunda mı? Bu sorunun cevabını bilmiyorum mesela.
Eğer avans ödemesi yaptığınız kişinin ücretini bankadan yatırıyorsanız ücretin tamamını da bankadan yatırmalısınız,banka veya elden olarak dağıtamazsınız.En kötü ihtimalle resmi ücretini bankadan farkını elden verebilirsiniz.( tavsiyemdir şeklinde yanlış anlaşılmasın,uygulamalarda görüldüğü için yazdım)
Konu maliyenin değil SGK'nın ilgi alanıdır :)
Kasadan da kabul edilir :) . Fakat şartlar sağlanıldığında ve bankadan yatırılmak zorunda olduğu halde yatırmayanlara her bir işçi ve her ay için 100 tl cezası vardır.Bunu göze alırsanız kasadan da ödeme yapabilirsiniz.
Son sorunuzuda bu yoruma paralel düşünebilirsiniz.
Saygılar
 
Üyelik
24 Şub 2010
Mesajlar
49
Ynt: Bordro ve hesap pusulası

g705 ' Alıntı:
İnceleme yapan sıkıntılı durumu anlayışla karşılayıp görmezden gelirse bir güzellik yapmış olur. Bunun dışında istisna maalesef yok.
insifatif var yani e-güzel. ;)
 
Üyelik
24 Şub 2010
Mesajlar
49
Ynt: Bordro ve hesap pusulası

twolf ' Alıntı:
Selamlar
Bankadan ücretlerin ödenmesi konusunda kanunlar işçi sayısının asgari 10 kişi olacağını söylüyor. Yani 10 kişinin altında işçi çalıştıranlar ücretleri elden ödeyebilirler.Siz örneğin 7 kişi çalıştırıyosunuzdur, 4 kişiyi bankadan 3 kişiyi de elden ödeyebilirsiniz..Çünkü 10 kişinin altındakiler için bir zorunluluk yok.Bu başka bir ayrıntı.
yalnız şu konuda tereddütlüyüm.15 işçi çalıştırarak bankadan ödeme yapanlar,işçi sayısı 5'e düşünce elden ödeme yapabilirler mi yoksa bankadan devam etmek zorunda mı? Bu sorunun cevabını bilmiyorum mesela.
Eğer avans ödemesi yaptığınız kişinin ücretini bankadan yatırıyorsanız ücretin tamamını da bankadan yatırmalısınız,banka veya elden olarak dağıtamazsınız.En kötü ihtimalle resmi ücretini bankadan farkını elden verebilirsiniz.( tavsiyemdir şeklinde yanlış anlaşılmasın,uygulamalarda görüldüğü için yazdım)
Konu maliyenin değil SGK'nın ilgi alanıdır :)
Kasadan da kabul edilir :) . Fakat şartlar sağlanıldığında ve bankadan yatırılmak zorunda olduğu halde yatırmayanlara her bir işçi ve her ay için 100 tl cezası vardır.Bunu göze alırsanız kasadan da ödeme yapabilirsiniz.
Son sorunuzuda bu yoruma paralel düşünebilirsiniz.
Saygılar


:)
 
Üyelik
18 May 2010
Mesajlar
3,910
Konum
istanbul
Ynt: Bordro ve hesap pusulası

mahsup ' Alıntı:
g705 ' Alıntı:
İnceleme yapan sıkıntılı durumu anlayışla karşılayıp görmezden gelirse bir güzellik yapmış olur. Bunun dışında istisna maalesef yok.
insifatif var yani e-güzel. ;)

Riske girmeyin derim. Çünkü 1 günde 10 günde çalışsa; kesilecek ceza kişi başı, prim başı değil...
 
Üyelik
14 Tem 2009
Mesajlar
91
Konum
İstanbul
Ynt: Bordro ve hesap pusulası

mahsup ' Alıntı:
g705 ' Alıntı:
ü.pusulasının imzalatılması iş kanununda çalışana verilme zorunluluğu ve verilmediğinde cezası olmasındandır. İmzalı nüsha sizde olur ise verdiğinizi ispat edersiniz.
Ek sorunuzdaki sıkıntılı durumlar maalesef bankadan ödenme zorunluluğunu ortadan kaldırmıyor.

peki ek sorunun sıkıntısının çözümü var mı sizde ? :) çok ilginç ama yani bir çalışan gelir 10 gün çalışır, bunun ödemesi için bankda hesabı açacağız ve açılmasını bekleyeceğiz :p cidden istisnai durum yok mu?
Hesap açtırmana gerek yok ben 10 gün çalışana açmıyorum ismine EFT talimatı yazıp bankaya fakslıyorum personel gidip parasını alıyor.
 
Üyelik
11 Ocak 2011
Mesajlar
431
Konum
İstanbul
Ynt: Bordro ve hesap pusulası

İmzalatılması gereklidir.Özellikle çoğu işveren maaşları bankadan yatırırken Maaş ödemesi yazıyor ve bordroları imzalatmıyor. Böyle olduğu için Personel AGİ almadığını savunabilir.Bankadan AGİ açıklaması adın da yatan birşey yok ve imzalanmış bir evrak yok.

Şahsen bize AGİ ödemiyorlar ama AGİ 'yi stopajda düşüyorlar. Bende işten çıktığımda kendimi bu şekilde savunacağım umarım alırım AGİ ücretimi :)
 
Üyelik
12 Kas 2008
Mesajlar
296
Konum
İstanbul
Ynt: Bordro ve hesap pusulası

lrtysh ' Alıntı:
İmzalatılması gereklidir.Özellikle çoğu işveren maaşları bankadan yatırırken Maaş ödemesi yazıyor ve bordroları imzalatmıyor. Böyle olduğu için Personel AGİ almadığını savunabilir.Bankadan AGİ açıklaması adın da yatan birşey yok ve imzalanmış bir evrak yok.

Şahsen bize AGİ ödemiyorlar ama AGİ 'yi stopajda düşüyorlar. Bende işten çıktığımda kendimi bu şekilde savunacağım umarım alırım AGİ ücretimi :)

AGİ'yi de alırsın Kıdem tazminatını da....

İşletme olarak biz bütün çalışanlarımızdan her ödemelerimizde çalışanlardan bordrolarına mobil imzayla imza alıyoruz ve Türkiyenin 17 ilinde 62 noktaya dağınık durumdayız...Sorun olmaktan çıktı bizde...Teknolojinin gerisinde kalmayın tavsiyem.

İşletmeler teknolojinin gerisinde kaldı şuan bütün çalışanlar haklarının neler olduğunu gayet iyi biliyor eskiyi ya da bütün şirketler böyle mi yapıyor sözleri...Yöneticiler ve işletme sahipleri şirketi çok daha büyük zarara götürmekte.
 
Üst