Bordrolama Hizmeti

Day-Dream

Tanınmış Üye
Merhaba

Mükellef muhasebe personelinin bizim bordromuzda olmasını bizim aylık makbuzumuz veya faturamızı ile yansıtmamızı istiyor. Bizim meslek yasamıza göre bu yasak mı ? Yanlış bir şey yapmaktan çekiniyorum.

Saygılarımla

Meslek yasasından emin değilim ancak muhasebe / finans eleman hizmeti veren firmalar bulunuyor. Dolayısı ile kanuni olarak uygundur diye düşünüyorum (tabi siz konuya hakim birisinden teyid alın)

Burada eleman ile siz sözleşme imzalayacağınız ve sadece bu iş için alacağınız için her türlü tazminatını ve yasal haklarını karşı tarafa fatura edebiliyor olmalısınız aranızdaki sözleşmeye göre (Örneğin firma sizinle 1 sene sonra çalışmaktan vazgeçti ve sizde bu personeli bordronuzdan çıkaracaksınız ihtiyaç kalmadığı için, kişinin kıdem ve ihbar maliyetini fatura edebiliyor olmanız gerekiyor. Firma ile çalışmaya devam ederken bunlar kolay çözülür ama firma sizi bırakınca veya siz onları, bu detaylar sorun yaratır)

Meslek yasası ve disiplin kuralları dışında özel istihdam bürosu kanunu çerçevesinde iş gücü istihdamı olabiliyor ama SMMM de olmaz diye düşünüyorum. Biz de daha önce araştırdık mükellefin personelini geçici olarak alabilir miyiz diye. Ancak geçici iş sözleşmesi de uymadı alt işverenlikte olmuyor. Sonra ihbar , kıdem gibi ağır riskler var işten çıkaramama da var. Risklerle ilgili detaylı bir yazı var çözümlerden biri de uzun süreli işlerde çalışanın şahıs şirketi kurması gibi anlatılmış.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Odaya sorayım en iyisi. Ama personel kiralama şirketleri de çok yüksek maliyetli oluyor.
Teşekkür ederim

Merhaba

Mükellef muhasebe personelinin bizim bordromuzda olmasını bizim aylık makbuzumuz veya faturamızı ile yansıtmamızı istiyor. Bizim meslek yasamıza göre bu yasak mı ? Yanlış bir şey yapmaktan çekiniyorum.

Saygılarımla
Bu kısaca İşgücü istihdamı, müteselsil sorumluluk getiren ve maliyetli bir yapı. Detayları fazla, önermem.