Borsada rayici olmayan yabancı paraların değerlemesi

Merhabalar arkadaşlar.

Borsada rayici olmayan yabancı paraların ve bu paralarla olan senetli ve senetsiz alacak ve borçların değerlemesinde 2007 yılı sonu itibariyle uygulanacak kurlar 380 Sıra No? lu Vergi Usul Kanunu Tebliğinde belirtilmiştir.
Borsada rayici olmayan yabancı paraların, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu gereğince 2007 yılı için yapılacak değerlemelerine esas olmak üzere, aynı Kanunun 280 inci maddesinin ikinci ve üçüncü fıkralarında yer alan hükümlere dayanılarak tespit olunan kurlar aşağıda gösterilmiştir.

Borsada rayici olmayan yabancı paraların ve bu paralarla olan senetli ve senetsiz alacak ve borçların değerlemesinde 2007 yılı sonu itibariyle bu kurlar uygulanacaktır.

Öte yandan, 130 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (1) ile 217 Seri No?lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde (2) belirtildiği üzere değerleme günü itibariyle Bakanlığımızca kur ilan edilmediği durumlarda T.C. Merkez Bankasınca ilan edilen kurların esas alınması gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak değerlemelerde efektif cinsinden yabancı paralar için efektif alış kurunun (bulunmaması halinde döviz alış kurunun), döviz cinsinden yabancı paralar içinse döviz alış kurunun uygulanacağı tabidir.

Ancak, vergi uygulamaları açısından, bankaların 31/12/2007 tarihi itibariyle yapacakları değerleme sırasında bu Tebliğ ile belirlenen kurlar yerine, T.C. Merkez Bankasınca belirlenen esaslara uygun olarak tespit ettikleri ve fiilen uyguladıkları alış kurlarını esas almaları gerekmektedir.

Benim sorunum ise şu bu dönem sonu değerlemesini belirtiyor. Ancak ara dönemlerde ne yapacağız?
Örneğin benim kasamda Bahreyn Dinarı mevcut. Bunun değerlermesini mart sonu, haziran sonu yada eylül sonunda nasıl ve neye göre yapacağız?

Ynt: Borsada rayici olmayan yabancı paraların değerlemesi

ilhan82 ' Alıntı:
Öte yandan, 130 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (1) ile 217 Seri No?lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde (2) belirtildiği üzere değerleme günü itibariyle Bakanlığımızca kur ilan edilmediği durumlarda T.C. Merkez Bankasınca ilan edilen kurların esas alınması gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak değerlemelerde efektif cinsinden yabancı paralar için efektif alış kurunun (bulunmaması halinde döviz alış kurunun), döviz cinsinden yabancı paralar içinse döviz alış kurunun uygulanacağı tabidir.
Cevap sorunun içinde.

Peki Merkez Bankasında da 30.06.08 e ait veriler bulamıyorsam?

Örneğin Bahreyn Dinarı?

M.B de mutalak vardır. Sorun veya sitesine bakın.

Eğer merkez bankasının adresi http://www.tcmb.gov.tr/ ise bu sitede maalesef bulunmuyor.

Sıkıştım kaldım. Acaba bu tür yabancı paralar senede bir kez mi değerleniyor diye düşünmeye başladım.