Bozulan stok

stajer34

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar bir mükellefim okul kantini işletiyor dolabında 10.000 tl llik malı bozulmuş. bunun için ne yapılmalıdır? nasıl bir prosedür izlenmeli

Ynt: Bozulan stok

1-Öncelikle takdir komisyonuna başvurulması gerekli, takdir komisyonun biçeceği değere göre VUK.md.278 uyarınca stok değer düşüklüğü karşılığı ayırmalısınız.

2-Ayrıca söz konusu mallar zayi olan mal sayılacağı için KDV Kanunu md.30/c ve 113 Nolu KDV Genel Tebliği uyarınca; daha indirim konusu yapılmış olan KDV'leri ilave edilecek KDV olarak dikkate almalısınız.

koraykarakaya ' Alıntı:
1-Öncelikle takdir komisyonuna başvurulması gerekli, takdir komisyonun biçeceği değere göre VUK.md.278 uyarınca stok değer düşüklüğü karşılığı ayırmalısınız.

2-Ayrıca söz konusu mallar zayi olan mal sayılacağı için KDV Kanunu md.30/c ve 113 Nolu KDV Genel Tebliği uyarınca; daha indirim konusu yapılmış olan KDV'leri ilave edilecek KDV olarak dikkate almalısınız.
Ekleme
Sağlık açısından zorunlu olması halinde sağlık il Müdürlüğünden bir yetkilininde imha sırasında işyerinizde olması halinde takdir komisyonunu beklemeye gerek kalmaksızında imha edebilirsiniz. Diğer tarafdan İlave olarak beyan ettiğiniz KDV'yide gider yazabilirsiniz.

Sağlık komisyonu kararı ile ve de takdir komisyonu kararı olmadan stok değer düşüklüğü karşılığı ayrılamaz. VUK md.267/3'teki tek istisna kaza mercilerinin re'sen biçtiği değerlerdir. Bu yönde özelgeler olduğunu biliyorum ama kesinlikle kanunun tanıdığı sınırların aşılması anlamına geliyor.

koraykarakaya ' Alıntı:
Sağlık komisyonu kararı ile ve de takdir komisyonu kararı olmadan stok değer düşüklüğü karşılığı ayrılamaz. VUK md.267/3'teki tek istisna kaza mercilerinin re'sen biçtiği değerlerdir. Bu yönde özelgeler olduğunu biliyorum ama kesinlikle kanunun tanıdığı sınırların aşılması anlamına geliyor.
Mükellefin leyhine bir uygulama, ben bu uygulamayı destekliyorum. Aksi takdirde sağlık açısından sıkıntı oluşturan hallerde takdir komisyonunu beklemek biraz zaman alıyor. İnsan veya hayvan sağlığını ilgilendiren olaylarda da idare bunu sıkıntı yapmıyor. En azından bizim bölgemizde bu hususu ben uyguluyorum.