Buğday ve Mısırda Kdv

merhaba arkadaşlar, iki sorum olacak birinicisi : un fabrikasına buğday ve mısır satarken kdv sini % 1 olarak fatura ediyoruz. peki normal bir çifçiye buğday satışımda kdv de herhangi bir değişikli oluyormu?
ikinci sorum buğday ve mısırda fire oranı % kaç ve bu oranı kayıtlarıma nasıl gösterecem işletmem ikinci sınıf mükellef İVEDİ cevaplarınızı bekliyorum...

Ynt: Buğday ve Mısırda Kdv

Sayın oguzrahmi,

Çiftçinin gerçek usülde KDV mükellefiyeti varsa %1, değilse %8 oranını uygulayacaksınız.

Fire oranını bilmiyorum. İmalat/maliyet hesabı aşamasında dikkate alabilirsiniz.

sayın oğuzrahmi;

fire oranlarını bulunduğunuz bölgenin ticaret borsası veya ticaret odasından öğrenebilirsiniz. Mutlaka fire oranları ile ilgili almış oldukları kararlar vardır. Sonuçta vergi incelemesinde denetmenler böyle bir durumla karşılaştıklarında malın depolama nakliye veya imalat firesinin ne kadar olabileceğini ilgili kurumlara(bulundukları bölgede) sorup öğrenirler ki bunlarda ticaret odaları veya borsalarıdır.

sayın karaman ve sayın metyo ilginiz için teşekkür ederim. fire oranlarını öğrendim buraya kadar tamam ama özellikle işletme defterinde bunu kayıt altına almam gerekiyormu? gerekiyor ise nasıl yapmalıyım? şimdiden ilginize tekrar teşekkür ediyorum .

Fire tutarı, satılan malın maliyeti ya da ilgili dönem sonu mal mevcudu hesaplanması/envanter çıkarılması aşamasında ortaya çıkacak ve kar/zarar tutarına yansıyacaktır.

Fireyi ayrıca göstermeyeceksiniz.
Örnek; stok + dön.içi alışlar 100 Kg.
satışlar 90 Kg.
Yıl sonu stok 9 Kg.
Siz satılan malın maliyetine 100 kg.- 9 kg. = 91 Kg. maliyetini vereceksiniz.
Eksik olan 1 kg. da fire oranları içinde kalıyorsa bir sorun olmaz.