Büro açmalımıyım?

stajyer32

Katkı Sunan Üye
Merhabalar
Elimde bir kaç gelebilecek işletme defteri var. Şu an biryerde bağımlı çalışıyorum. İşi bırakıp büro işine girmeyi düşünüyorum. Yıl sonunda belki 5-6 mükellef daha gelebilir. Sizce bu işe girmeli miyim? Büro işi yapmak istiyorum.

Ynt: büro

bağımlı çalışmaktansa, özgür olarak kendi işimi yapmayı tercih ederim ama gelebilecek defterler genelde gelmez ihtiyatlı olmanı tavsiye ederim.

Ynt: Büro

ÖNCE SÖZLEŞMEYİ YAP SONRA GİR BU İŞE.ELİNDE SAĞLAM 2 TANE ŞİRKET OLSUN İŞLETMELERİ BOŞVER.DEFTER VERECEM DİYENLERE İTİBAR ETME BİR NEDENLE VERMEZLER.BEN BU KONUDA TECRÜBELİ BİR MESLEK MENSUBU OLARAK SENİ UYARIYORUM.
AMA BOŞVER BEN DEFTER BULAMASAMDA 2-3 SENE KENDİ OLANAKLARIMLA İDARE EDEBİLİRİM DİYORSAN AÇ VE ŞANSINI DENE.
İYİ ÇALIŞMALAR

Mesa içeriğinde büyük harf kullanmayınız.

Diğer arkadaşların da söylediği gibi gelicek dediğiniz defterler gelmeyebilir buna göre hareket etmenizde fayda var.. 1 yıla yakın büro işletiyorum, gerçekten vericem diyenler vermeyebiliyor.. Size tavsiyem şu; eğer 1-2 yıllık bir süreyi gözden çıkabiliyorsanız, bu sürede büro giderlerini karşlayabilecek rezervleriniz varsa ve her şeyden önce sabırlı ve kararlıysanız başlamak için hiçbir engeliniz yok.. Başarılar diliyorum..

bence al 2000 TL maaş bağımlı çalış boşver. 4-5 seneni boşa harcama :)

slm öncelikle ben 3 ay önce büromu açtım. Arkadaşlarında dediği gibi vereceğim diyenlerin %80 i yalan oldu. Tabi bunların içinden istisnalar çıktı. Herşeye rağmen Şu an 5 tane mükellefim var ve büro giderlerimii rahatlıkla karşılayabilecek durumdayım bundan sonrası kar benim için iki şirktet bir Birinci sınıf mükelelfim ikid işletmem var daha da yıl sonu gelecekleri beklyiorum bence büronu aç rahatlığa kavuş

müşavirlik ruhsatının hakkını verebilmek için ''bağımsızlık'' ön şarttır bana göre.. 3,5 sene hatırı sayılır bir grup firma bünyesinde staj yapmış ve çalışmış biri olarak maddi yeterliliğiniz varsa bir an önce bağımsızlaşın derim..tecrübe kazanana kadar bağımlılık mecburidir zaten,sonrası angaryadır kimse kusura bakmasın..
şöyle de birşey var tabi; büro açmadan mükellef bulamazsın, sözleşmeyi elinize almadan kimsenin ama kimsenin lafına itibar etmeyin..

Bence en az 1 sene cepten yiyebilecek kadar kenarda paran varsa hiç durma büronu aç derim. Bağımsız çalışmak çok güzel ve zaten bence olması gereken de o. Ama bu iş çok sabır istiyor.Hem maddi hem de manevi. Birde sana defter vereceğiz diyen kişilere itibar etme. Çoğu sen büroyu açtığında yan çizecektir. İşte eski muhasebecime ayıp olur, yada söyledim pek oralı olmadı bende ısrar edemedim yada işte sene sonu bakarız şimdi olmaz gibi bir sürü bahaneler uyduracaklardır. Açtıktan sonra sahip olacağın mükelleflerinin hemen hemen hepsi başta hesapta olmayanlardan oluşacaktır. Tüm bunları düşünüp bütçeni ona göre gözden geçirip, imkanın varsa hemen açmanı tavsiye ederim.

freedooom:)

özgürlük gibisi yok. davalarda da bilgi ve belgeler bana gelmedi der kurtarırsın. Bağımlı çalışmada meseleden nasıl kurtaracaksın.

bağımlılık bir nevi emir erliği gibi. vergi çıkarma, az çıkar, şunu yap bunu yap.

eaaah yeter be al defterini git de diyemiyor insan:)

arkadaşlar size bir şey danışacağım. smmm belgeliyim. şu an ymm ofisinde 1600 tl maaşla çalışıyorum. Bürosu olan bir arkadaşım var onun ruhsatı en az 1 yıl disiplin suçu nedeni ile geçici faaliyetten alıkonabilir. arkadaş diyorki gel ruhsatını asalım.600-700 tl para verelim. hem işimize yardımcı ol.hemde kendi müşteri portföyünü oluştur. kazandığın senin olacak diyor.ben kararsızım.sizlerden fikir almak istiyorum.

deffo ' Alıntı:
arkadaşlar size bir şey danışacağım. smmm belgeliyim. şu an ymm ofisinde 1600 tl maaşla çalışıyorum. Bürosu olan bir arkadaşım var onun ruhsatı en az 1 yıl disiplin suçu nedeni ile geçici faaliyetten alıkonabilir. arkadaş diyorki gel ruhsatını asalım.600-700 tl para verelim. hem işimize yardımcı ol.hemde kendi müşteri portföyünü oluştur. kazandığın senin olacak diyor.ben kararsızım.sizlerden fikir almak istiyorum.

disiplin suçunun türü önemli neden almış cezayı senide sürüklemesin batağa o önemli.. yoksa git başla, iyi başlangıç olur..

Ynt: Büro açmalımıyım?

disiplin suçu almış biri ile ve kiralama usulü ile yola çıkarsan bir iki seneye kalmaz seninde disiplin suçu ile belgene komple el koyabilirler.bence kendin bişiler yap yada bu yolla bişi yapma

bilginsucu daha çok beklersin gelecekler diye ben 27 senedir ofis sahibiyim ama inan bir tane ne hemşerim ne tanıdığım hala bende değil ha bu seni yanıltmasin dandik bilgilerle bu iş yapmıyorum kimleri nelerden kurtardım anlatsam inanamazsın.

Şimdi ben bir alt foruma mesaj yazdım dedimki birkaç defteri olan buro açma konusunda sıkıntısı olan smmm belgesine haiz kişiler beni arasın benim ofisim var kimseden bir gider falan istemiyorum diye kimse ilglenmedi.

şimdilik 10 tane ltd şirketiniz var diyelim ortalama 300 tl alıyorsunuz ve hepsi duzenli verdiğinizden muhtasarınızı kdvnizi oda aidatınızı zamanında oduyorsunuz. Peki bunlardan 3 u veya 5 i bir iki ay size ucretini vermese ne yapacaksınız.?

Biraz reelci olun.

şimdi sayın meslektaşım,
bilmiyorum benim yazdıklarımdan ne anladın ama ben işimden ve şu anki durumumdan gayet memmunum, bu arada yıl sonu için sağlam bağlantılar kurdum sen rahat ol. senin 27 yılda yapamadığını ben 2 yılda yapacağım. Eğer 27 yıl çalışıpta bi potansiyel oluşturmadıysan bu mesleği neden bu kadar uzun yıl yaptın hataların nedir araştırdın mı, bilmiyorum ama 27 yılda her yıl bi defter bulsan 27 tane ederdi. Artık sen duşün sonunun akibetini. Ben 3 ayda 6 defter bulduğuma göre senden heralde şu an için 27*12=324 defeter yaparrki ben aylık 2 defter ortalama ile 324*2 dersek 648 yapar bu kadar olmasada heralde 27 yılda bi 100 tane olur yeterki sen geleni memmun etmeyi bil. Senin gibi deneyimli bi muhasebeciden bunları duymayı beklemezdim. Mali Müşavir Bilgin Sucu

böyle kuru tartışmalara girmesek daha iyi olur.. herkes baksın işine

iyide kendini bu işin piri sananlarada cevabını vermek lazım 27 yıl bu işi yapmış ekmek yemiş birde diyorki 27 yılda kimse yoktu büroya defter gelmedi diyor. Yeni meslektaşlarımızın şevknii kirıyor aklınca. Vereceği üç kuruş para akıl dağıtıyor. Madem o kadar samimi iyid ekazanıyor versin bana 10 tane şirketten alacağı 3000 lirayı ben onun tüm işini yapayım. Lafa gelince hepsi yok açmayın kazanamassınz diyorda açıpta ben kapatan görnmedim yeterki biraz disıplınli ve iyi çalışsın. Tartışmaya girmiyorum ama böyle ruhsatını bedavadan alıpta ahkam kesenlere cevabını vermek lazım.

bilginsucu ' Alıntı:
iyide kendini bu işin piri sananlarada cevabını vermek lazım 27 yıl bu işi yapmış ekmek yemiş birde diyorki 27 yılda kimse yoktu büroya defter gelmedi diyor. Yeni meslektaşlarımızın şevknii kirıyor aklınca. Vereceği üç kuruş para akıl dağıtıyor. Madem o kadar samimi iyid ekazanıyor versin bana 10 tane şirketten alacağı 3000 lirayı ben onun tüm işini yapayım. Lafa gelince hepsi yok açmayın kazanamassınz diyorda açıpta ben kapatan görnmedim yeterki biraz disıplınli ve iyi çalışsın. Tartışmaya girmiyorum ama böyle ruhsatını bedavadan alıpta ahkam kesenlere cevabını vermek lazım.

para kazanmıyosan 27 yıldır niye yaptın diye sorarlar adama değilmi?