Büro mu açmalı -bağımlı mı kalmalı konusundaki kararsızlık

Merhabalar :)
bu sene başında mali müşavirlik belgemi almayı hak kazanaraktan iki üç ay öncesinde belgemi aldım. şuan bir şirkette muhasebede çalışıyorum. aylık 2500 tl ücretim var. şirketimin üç ayrı firması daha var. onlarında muhasebelerine destek veriyorum. Dışarıdanda müşavirimiz var. patronum hepsini sen tut sana verelim diyor.
şirkette bi oda kurarsın tabela asarsın büro gösterirsin diyor. İstersen başka müşteride buluruz diyor. Ben ilk başta bağlı bulunduğum yer için bağımlı çalışmayı düşünüyordum. sadece kendi şirketimin beyannamelerini verecektim. ama şimdi kararsız kaldım normalde 4 şirket için müşavirimize 1900 tl ödeme yapıyoruz. ben tutarsam rakamım düşmüycektir. 4 şirket dışınnda bi firma daha var kesin gözüyle baktığım onlarda müşavirlerine 750 tl ödüyor. Siz benim yerimde olsanız ne yapardınız. nasıl bir yol izlemeliyim bana yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler herkese iyi çalışmalar

Ynt: büro mu açmalı -bağımlı mı kalmalı konusundaki kararsızlık

Eğer büro açarsanız maaşınızdan vazgeçip 5 şirketin muhase ücretlerini alacaksınız anladığım kadarıyla bu tutar da 1.900+750 = 2.650 olacak. ARtı bağkur yapacaksınız prim gideriniz olacak hadi kiranız elektriğiniz suyunuz yemek masrafınız yok diyelim maaşınızdan daha az bir tutar kalacak elinizde. Ben sizin yerinizde olsam bağımlı çalışmaya devam ederim.

Ynt: Büro mu açmalı -bağımlı mı kalmalı konusundaki kararsızlık

anlaşma yaparsam aldığım tutarı düşürmem çünkü dışarıdan bir müşavir gibi değil içerden bir muhasebeci gibi yine raporlamalarıma devam edeceğim. çoğunluk vaktimi şirkette geçireceğim. patronum bunu düşünmeyecektir . bağkur ve artı giderlerim olacaktır. alacağım 5.müşteri bu giderleri karşılasa yeni alabileceğim müşteri olursa oda kar kalıcak yanıma diye düşünüyorum ama bilemiyorum. evdeki hesap pek çarşıya uymuyor galiba. sonuçta bir risk. riski göze almadanda hiçbirşey olmadığınıda biliyorum. böyle bile bile kalıyorum işte :)

şirketin odasını büro olarak gösteremezsin
fakat ucuz kıyı köşede bir büro tutabilirsin

üçret olarak da
aldığın 2.500 tl + muhasebeciye ödenen 1.900 tl + sigorta paranı iste
sonuçta aynı işini yapıcaksın birde resmi muhasebe işlerine de bakacaksın

ıhlamur ' Alıntı:

üçret olarak da

Eğer durum böyleyse o zaman sonuna kadar arkandayım aç büronu :) ama değilse sadece 1900+750 ise o zaman bağımlı devam et bence.

Merhaba,

Bağımlı çalışırken sahip olduğunuz kıdem ve diğer haklarını da düşünmenizi tavsiye ederim.

Bağımsız çalışırım diyorsanız kesinlikle 1 veya 2 gününüzü kendi işinize ayırıp portföyünüzü büyütmeye çalışın. Anlaşırken de bu şekilde anlaşın, aranızda tüm bu konuların yazılı olduğu detaylı bir sözleşme yapın.

ıhlamur ' Alıntı:

üçret olarak da

Oy oy oy.O zaman her yeni mükellefte de bu işyerine prim ödesin.

büro açın,çalıştığınız firmanın ve diğer şirketlerinin defterini veriyorlar zaten.

artısı ne olacak

bu süreç içerisinde diğer mükkellefler gelecektir.

büro açman daha mantıklı ama kafana göre hareket edemeyeceksen

hala patron çalışan ilişkisi içinde olacaksan

sabit mesai saatlarin olacaksa gerek yok...böyle devam et...

Büro açman için güzel bir fırsat söylediğin rakamlar başlangıçta hiç fena değil bu fırsatı değerlendirmeni tavsiye ederim, zamanla zaten portföyün genişleyecektir.

Şu saatte ve ileri ki saatlerde evinizde veya arkadaşlarınızla iseniz açmayın. Çünkü ben bürodayım. :)

Ben ortadaki rakamı tam anlayamadım. Onu bir daha daha net ifade etseniz:)

bence büro açılmamalı kesinlikle yeni TTK ile ztn büroculuk olayı kalkacak gibi birşey olacak.

bence şirketinde kalmaya devam et. ve denetimi düşün derim ben. bir kaç ortak ve ymm bulduktan sonra denetime yönelmen daha mantıklı. hem getirisi çok fazla hem de kendini tanıtma imkanın çok daha fazla diye düşünüyorum.

çalıştığım yerde özel sebeplerden ötürü 3 gün çalışıyorum maaşımda bir düşüklük olmadı. işverenim memnun olduğu için bu kısmı görmezden geldi yani tam çalışınca da aynı ücreti alıyordum şimdide aynı ücreti alıyorum. he bu ne kadar böyle devam eder onu bilmiyorum. ama her konuda şirkete destek veriyorum. büro açarsamda şirket için 3 gün çalışırım. kalan zamanım boşta şuan için. büro açarsam ayda 4-5 gün de diğer mükelleflere ayırabilirim diye düşündüm. bilmiyorum ne kadar doğru. denetim şirketleri dediğiniz gibi atağa geçicek ama büroculuğun biteceğini sanmıyorum. kobiler için smmm ler ve ymmm ler denetim işini yapacak aksi çıkmadıkça.
2500 alıyorum
gider olarak bağkur vs 600 tutsa
1900 kalıyor artı 2 mükellef bulursam ki biri hali hazırda var mantıklı gibi geliyor ama
cesaret işte... iyice düşünüp karar vermem gerekiyor.

söylediğin şartlarda hiç düşünmeden aç derim
ben de 3 yıldır açayım mı açmıyayım mı diye düşündüm
büro tecrübemde yokdu hep şirkette çalıştım
3 yıl kaybettim açalı 1 ay oldu 0 müşteri ile ve çevremde yok açıkcası
şu an yılbaşında defterini alacağım 2 şirket 2 bilanco 1 de işletme defteri var

birde şu an çalışdığın şirket senle çalışmak istiyorsa mutlaka ortak bir noktada
anlaşırsınız çalışmak istemiyorsa zaten bağımlı da çalışsan işsiz kalırsın :)

Bağımlı kalmalı büro açmamalı en azından şimdilik :) ben 12 sene büroda çalıştım patrom değil emekçiydim ama insanlarla uğraşmak zor o yüzden şimdi şirketteyim hem kafam rahat hem şatları daha iyi. Gerçi senin kendi işin olacak son karar senin yine arkadaşım hakkında hayırlı neyse o olsun.

Yeni süreçte kesinlikle bağımlı olarak kalmamanız taraftarıyım. Zira bu denetim süreçlerinde ortaya çıkacak aksaklık vb durumlarda bağımlı olarak fazlaca ispatlanması kolay sorumluluk altına girmiş olursunuz.

Hem nereye kadar birilerinin yanında çalışılacak? Kendi işiniz için fırsat işte şimdidir:)

'ispatlanması kolay sorumluluk' ne demek?

7-8 yıllık muhasebede tecrübem var hep şirket muhasebesinde çalıştım. iç işleri haliyle daha iyi biliyorsunuz. ama bürodaki dış işler heralde zamanla öğrenilecektir. genel muhasebe konusunda sıkıntı çekiceğimi sanmıyorum ama dediğim gibi bunun dışındaki büro işleri sıkıntı doğururmu orda da tereddütüm var. ama şunuda biliyorum piyasada işi bilmeyen çok müşavir var büro sahibi. onları görünce zaten hırsyapıp çıtayı yükseltmek için kendimi geliştirerek daha çok bu işi kurmayı istiyorum. forumdada okuyorum ara ara takip ediyorum büro açan yeni arkadaşlarımızın çoğunun durumu sıkıntılı. eski müşavirler gibi olmak istemiyoruz. hatta onları piyasadan silmek istiyoruz 50-100 tl ye defter tutulmasını istemiyoruz. bunun içinde adım atmak gerekiyor biyerden başlamak.hayırlısı dediğiniz gibi. emek verip aldığımız belgenin umarım karşılığı hakkını alırız.hepinize destekleriniz için teşekkürler.

stajımın bitmesine 1 yıl kaldı.Şimdiden bağımsız çalışmak konusunda karar aldım.1 yıl sonraki işimin altyapısını oluşturmaya çalışıyorum.