C2 VE K1 Kartlarına Ödenen Paraların Muhasebesi

Benim sorum bu k belgelerine c belgesine 5 yılda bir ödenen yenileme ücretinin muhasebe kaydını yaparken tek seferde mi yoksa dönemsellik gereği 5 yılda mı giderleştireceğimiz hakkında.

Cevap yazan herkese teşekkür ederim.

Ynt: C2 VE K1 Kartlarına Ödenen Paraların Muhasebesi

K1 D1 D vs vs gibi kartlar ulaştırma bakanlığı tarafından gerçek ve tüzel kişilere verilmiş kullanım hakları olduğu için, bunların ilk alım ücretlerini ve yenileme ücretlerini ben 260 haklar hesabında takip diyorum.

Firmanın bilançosuna yada mizanına baktığımızda bu yetki belgelerinin olduğunun görünmesi gerekir kanaatindeyim.
Mesela yetki belgesi olmayan bir otobüs işletmesi sefer düzenleyemez, bu durum açık seçik görünmeli kanaatinde olduğum için 260 haklarda takip ediyorum.

Amortismanınıda 5 yıllık süreçde gider yazıyorum.

peki bu 260 hesapta devamlı görülüor mu ? bence bu 280 ve 180 heap olmalı diye düşünüyorum

bu konuda uygulaması olan arkadaşlar cevap yazabilir mi ? Görüşlerinizi bekliyorum

Gayri maddi hak, kişiler tarafından maddi bir varlık olarak fiziken elde edilemeyen, müstakil olarak alım satıma konu olabilen, tescil edilebilen ve mülkiyete konu olan haklardır. Hâlbuki C belgesi diye tanımlanan belge alım-satıma konu edilemez ve bir hakkı değil fakat yetkiyi belgelemektedir. Bu nedenle 260 numaralı hesap kapsamında takip edilmesi mümkün değildir. Bu bir giderdir.
Nasıl muhasebeleştirileceği konusuna gelince; Gelirin yıllık olması prensibinden kalkarak, bu yetkinin müteakip yılları da kapsadığı dikkate alınarak, tıpkı peşin ödenmiş kira gideri gibi değerlendirip muhasebeleştirmek gerekir. Yani 280 numaralı hesapta takip edilmesi ve bu hesabın 632 numaralı hesapla kapatılması gerekir.

Şöyle düşünürseniz bunun bir hak olmadığı net olarak anlaşılabilir.

5 Yıl sonunda bu hakkı başkasına devredebilme , iade etme, ya da satma olanağı varmıdır? Yani bu ödemenin süre sonunda işletme için parasal değeri varmıdır. Hayır bitmiştir..

Bu nedenlerle bu bir giderdir. Ancak sn Erol'un belittiği gibi dönemsellik esasına dikkat etmelidir.
5 Yıl için ödenmiş ise her yıl 1/5 giderleştirilmelidir.