çadır ve brandada kdv

smmm

Katkı Sunan Üye
çadır ve branda satışı üzerine iş yapan bir şirketim var

bilindiği gibi 39 nolu kdv sirküleri ile her nevi mensucat (pamuk, keten, ipek, sentetik, suni, kauçuk iplik, lif ve benzerleriyle, hayvan kıllarıyla, dokumaya elverişli maddelerle veya bunların karışımları ile birlikte; el tezgahlarında veya diğer şekillerde dokunsun dokunmasın, ağartılmış, boyanmış, baskılı vb. şekillerde olsun olmasın) kdv %8 e indirildi.

benim mükellefim top halinde çadır ve branda alıyor kdv si%8 , bunları değişik ebatlarda kesip kenarlarına delik açarak vb. işlemlerden geçirerek araba çadırı balkon çadırı ve branda şeklinde satışını yapıyor.
bu satışta kdv oranı ne olacak?

Sayın SMMM

Sorunuzun cevabını sorunun içinde de yazmışsınız gibi geliyor bana.

[çadır ve branda satışı üzerine iş yapan bir şirketim var

bilindiği gibi 39 nolu kdv sirküleri ile her nevi mensucat (pamuk, keten, ipek, sentetik, suni, kauçuk iplik, lif ve benzerleriyle, hayvan kıllarıyla, dokumaya elverişli maddelerle veya bunların karışımları ile birlikte; el tezgahlarında veya diğer şekillerde dokunsun dokunmasın, ağartılmış, boyanmış, baskılı vb. şekillerde olsun olmasın) kdv %8 e indirildi.]

Çadır ve brandanın üzerine sadece bir işleme yapılıp delik açılınca çadır ve brandanın muhteviyatının değişmeyeceği kanısındayım. Zaten söz konusu sirkülerde 'dokunsun dokunmasın, ağartılmış, boyanmış, baskılı vb. şekillerde olsun olmasın' ifadesinden ben sizin yaptığınız işlemenin bu ibareye dahil olduğunu ve dolayısıyla satışta da KDV'sinin aynı orandan hesaplanması gerektiği kanısındayım.

Saygılar,

vergi dairesi ile yaptığım şifai görüşmelerde %18 olacağı kanısındalar, işçilik girdiği için

diğer arkadaşlarında değerlendirmelerini bekliyorum