gelir vergisi çok yüksek geliyor araç al sat yapılması mümkünmü

merhabalar şirketimiz eticaret sektöründe ürün satışı üzerine fakat gelir vergisi çok fazla geliyor faturalarımı kestirsekte şirket hesabına gelen paranın neredeyse yüzde 60-70 vergiye gidiyor sgk vs herşey çok yüksek geliyor araba alırsak faydası ne olur sadece 2.el araba almak mümkünmü gider olarak gösterilebilirmi? alıp 2 ay sonra satsak veya satarken ne tür durumlarla karşılaşabiliriz bunların bilgisini verirmisiniz bilen üstadlarımız yardımcı olabilirmi amacım gelir vergisini azda olsa indirebilmek bu araç gelir vergisinden düşermi sadece ticari araçmı olması gerekir sektör araç değil limited şirketi eticaret üzerine teşekkürler

merhabalar şirketimiz eticaret sektöründe ürün satışı üzerine fakat gelir vergisi çok fazla geliyor faturalarımı kestirsekte şirket hesabına gelen paranın neredeyse yüzde 60-70 vergiye gidiyor sgk vs herşey çok yüksek geliyor araba alırsak faydası ne olur sadece 2.el araba almak mümkünmü gider olarak gösterilebilirmi? alıp 2 ay sonra satsak veya satarken ne tür durumlarla karşılaşabiliriz bunların bilgisini verirmisiniz bilen üstadlarımız yardımcı olabilirmi amacım gelir vergisini azda olsa indirebilmek bu araç gelir vergisinden düşermi sadece ticari araçmı olması gerekir sektör araç değil limited şirketi eticaret üzerine teşekkürler
Öncelikle şirketimiz demişsiniz ben bundan dolayı sahış bilanço olduğunu düşünmüyorum. Eğer ki şahıs bilanço iseniz şirkete geçmeniz gerekebilir. rakamları bilmediğim için net konuşmak istemiyorum. Şirket olduğunuzu kabul ederek yazıma devam etmek istiyorum.

Araç aldığınız zaman buradan sadece size kayda değer olarak amortisman gideri düşecektir. Ancak siz bu aracı sattığınızda net defter değeri amortismandan dolayı azalacağı için aradaki fark kar olarak karşınıza çıkacaktır. Yakıt noktasında e ticaret firması olduğunuzdan araç ile ilgili yüksek tutarda bir giderinizin olacağını düşünmüyorum. Ayrıca enflasyon muhasebesinden kaynaklı yapacağınız değerlemeden dolayı da ekstre bir kar ortaya çıkacaktır. Ancak konunun net olarak anlaşılabilmesi adına numara iletirseniz size telefonda yardımcı olabilirim.