KDV ve Gelir Vergisi Tevkifatı

Her ay düzenli olarak hizmet aldığımız avukatımız var. Örneğin, avukat Ocak-2024 dönemi için 01.02.2024 tarihli "avukatlık hizmet bedeli" açıklamasıyla serbest meslek makbuzu düzenledi. Ben de gelir vergisi ve kdv tevkifatını yaparak 01.02.2024 tarihinde hizmet bedelini ödedim. Bu durumda, tevkif ettiğim KDV ile gelir vergisini Ocak-2024 MUHSGK ve Ocak-2024 KDV 9015 beyannamesi ile mi bildirmeliyim, yoksa Şubat-2024 dönemi beyannamesiyle mi bildirip ödemeliyim? Ya da gelir vergisi ve KDV açısından farklı durumlar söz konusu mudur?

Saygılarımla,

Merhaba
Beyannameye esas ve konu edilecek tarih,belgenin DÜZENLENME TARİHİDİR.
Dolayısıyla mart ayında vereceğiniz şubat beyanıyla beyan edileceklerdir.
Teşekkür ederim. KDV Uygulama Tebliği'nde "Tevkifat kapsamındaki işlemlerde vergiyi doğuran olay bakımından özellikli bir durum söz konusu olmayıp, bu işlemlere ilişkin KDV’nin beyan dönemi 3065 sayılı Kanunun 10 uncu maddesine göre tespit edilir. Bu kapsamda, işleme ait fatura veya benzeri belge izleyen ay içinde düzenlense dahi sorumlu sıfatıyla beyan, işlemin vuku bulduğu dönemin beyan süresi içinde yapılır. Kısmi tevkifat uygulamasında satıcının mükellef sıfatıyla 1 No.lu KDV Beyannamesi ile beyan edeceği kısım da aynı dönemde beyan edilir." şeklinde bir ibare var. O yüzden tereddütte kaldım.

Yerleşik uygulamalarda bizler belge tarihini baz alırız.Teoride yazıldığı doğrudur ancak pratikte kaçımızın konuyu "vergiyi doğuran olay" bakımından değerlendirip beyana tabi tuttuğu tartışılır :)
Bu arada düzenlenen sm makbuzunda kdv tevkfifatı mı var,merak ettim.

Yerleşik uygulamalarda bizler belge tarihini baz alırız.Teoride yazıldığı doğrudur ancak pratikte kaçımızın konuyu "vergiyi doğuran olay" bakımından değerlendirip beyana tabi tuttuğu tartışılır :)
Bu arada düzenlenen sm makbuzunda kdv tevkfifatı mı var,merak ettim.
evet üstad, 5/10 tevkifat var. ben bu makbuzu ocak-2024 dönemi için beyan edip ödesem, satıcı da şubat-2024 döneminde beyan edip ödese, sorun olur mu? yani ben kdv yi önden ödemiş gibi olsam?

evet üstad, 5/10 tevkifat var. ben bu makbuzu ocak-2024 dönemi için beyan edip ödesem, satıcı da şubat-2024 döneminde beyan edip ödese, sorun olur mu? yani ben kdv yi önden ödemiş gibi olsam?
Bence sorun olur.
Beyanların örtüşmesi açısından siz şubat ayına kaydedip, şubat beyanıyla beyan edin.
Sizin önden beyan etmeniz,karşı tarafı olumsuz etkileyebilir.Onun beyanı var,sizin beyanınız neden yok, konusuna kadar gidebilir bu olay.
Bence makbuz tarihini baz alarak beyan edip bitirin işlemi.

"Ocak-2024 Sözleşme Ücreti" yazıyor. Tevkifat kodu makbuzda yok. Ancak beyannamede 250-Diğerleri kodundan 5/10 olarak veriyoruz.
Sn. poetika, Avukatlık hizmetlerinde KDV tevkifatı yapılması için Tebliğin 2.1.3.1. maddesi "b" bendinde sayılan "Belirlenmiş Alıcılar" içinde yer almıyorsanız, avukatınızın Sözleşme ücreti olarak düzenlediği SMMK'da KDV tevkifatı yapma zorunluluğu yoktur. Bilginize...