fonradar

Çalışan İşçiden Askerlik Durum Belgesi İsteme

Merhaba,

İşyerimizde çalışmakta olan bir işçinin, işe giriş esnasında getirmiş olduğu askerlik tecil belgesisinin süresi doldu. Kendisinin şu an yaşı itibarıyla tecil hakkı yok. Askerlik şubesine gitse çok yüksek ihtimalle asker kaçağı çıkacak.

Şirketimize geçmiş zamanda asker kaçağı çalıştırdığımız yönünde bir yazı gelmiş ve o dönem ciddi sıkıntı yaşamıştık. Şimdi bu bahsettiğimiz çalışanla alakalı olarak, geçmişteki sıkıntının bir benzerini yaşamamak adına ne yapabiliriz ? Çalışana "tecil veya terhis belgeni getir" deme hakkımız var mı? Böyle bir şey talep edersek, kişinin kabul etmemesi durumunda ne yapabiliriz ?

İlgilj belgeyi talep edebilirsiniz elbette, getirmemesi durumunda askerlik subesine bilgi verirsiniz, gereken yapilir şube tarafindan. Yakalanip götürülürse,1 yili asan calismasi varsa kidem tazminatini ödersiniz.

İlgilj belgeyi talep edebilirsiniz elbette, getirmemesi durumunda askerlik subesine bilgi verirsiniz, gereken yapilir şube tarafindan. Yakalanip götürülürse,1 yili asan calismasi varsa kidem tazminatini ödersiniz.

Bilgilendirmeniz içini teşekkürler. Kişinin 3 yıllık kıdemi var, kıdem tazminatını ödemekle alakalı problemimiz yok. Tek isteğimiz asker kaçağı çalıştırmakla alakalı tekrar hukuki bir sürece girmek istemememiz.

Bunu ilk defa duyuyorum. Askerlik kişiye özgü bir görevdir. yani sorumlu kişinin kendisidir. Niye çalıştıran şirket sorumlu olsun.
Yalnız şu var işe girişte istenen belgeler tam olmalıdır. Tahsil belgesi, sağlık raporu, sabıka kaydı vb . Bunların içersin askerlik belgesi de var kişi ya askerliğini yapmış olacak , yada erteletmiş. Bu belgenin alınmaması ceza kesilmesine neden olabilir.

Bunu ilk defa duyuyorum. Askerlik kişiye özgü bir görevdir. yani sorumlu kişinin kendisidir. Niye çalıştıran şirket sorumlu olsun.
Yalnız şu var işe girişte istenen belgeler tam olmalıdır. Tahsil belgesi, sağlık raporu, sabıka kaydı vb . Bunların içersin askerlik belgesi de var kişi ya askerliğini yapmış olacak , yada erteletmiş. Bu belgenin alınmaması ceza kesilmesine neden olabilir.

Merhaba, ilk iletimde "işe giriş esnasında getirmiş olduğu askerlik tecil belgesisinin süresi doldu"ğunu belirtmiştim. Yani bu bağlamda evrak eksiğimiz yok. Fakat ilerleyen zamanla birlikte bu belgenin süresi doldu ve kişi yeni bir tecil belgesi getiremiyor.

"Niye şirket sorumlu olsun?" demişsiniz lakin ilk iletimde bahsettiğim üzere, aynı bu durumdaki bir arkadaş için şirketimize "Asker Kaçağı Çalıştırmak" kabahatiyle bir yazı gelmiş ve Sulh Ceza Mahkemesinde mahkeme açılmıştır. Dava evrakında da dayanak 1632 Sayılı Askeri Ceza Kanununun 75. Maddesi gösterilmiştir.

KAÇAKLARA YARDIM EDENLERİN CEZALARI
Madde 75 - 1 - Askeri şahısları kaçmağa kışkırtan veya kaçmalarını veya kaçaklığın devamını kolaylaştıran veya kaçakları ve izinsizleri ve bakayayı ve yoklama kaçaklarını ve ihtiyat zabitlerini bilerek gizleyen ve bilerek hususi ve resmi hizmete alanlar hazarda üç aydan bir seneye ve tekerrüründe bir seneden üç seneye ve seferberlikte altı aydan iki seneye kadar hapis ve bu fi'ilin seferberlikte tekerrüründe yedi seneye kadar ağır hapis cezasıyle cezalandırılırlar.

Yani bu çok zorlama bir yorum. Asker kaçağı çalıştırmak maddede öyle diyor ama ben hiç duymadım. ceza verilen.