Çalışmaya devam eden işçinin izin parası kaç günlüktür

Ertann

Tanınmış Üye
Bir yılını doldurmuş işçi karşılıklı anlaşıldığından izne çıkmış gibi izin kağıdı imzalanacak ve yerine bu süre kadar ödeme yapılacak
ancak ihtilaf var
İşveren 14 günlük ücret verilir denilirken işçi (muhasebe elemanı) 16 günlük parası alınır çünkü 14 işgünü denildiğinden hafta tatillerinide sayınca 16 gün oluyor diyor

Benim yorumum;
Eğer işçi işten ayrılırken kullanmadığı iznin ücreti ödenseydi yani yasal olarak izin parası olsaydı ve izin kullandığına dair bir imza olmasaydı ücreti 14 günlük olurdu çünkü izin kullanmadığından bunun hafta tatilide olmaz
Ancak, işçi çalışırken karşılıklı anlaşarak ve izin kullanmış gibi imzalar atılıp ücreti elden verildiğinde 16 günlük para ödenmelidir çünkü; işçi izne çıkmış sayılır ve zaten imzatılacak izin kağıdında da toplamda 16 günlük izin gözükecek

Sizce yukarıdaki soruna göre çalışmaya devam eden işçinin izin ücreti kaç gün üzerinden ödenmeli ve açıklaması neden? 14 gün mü 16 gün mü?
Saygılar

Ynt: Çalışmaya devam eden işçinin izin parası kaç günlüktür

İzin kullanmış olduğunda, 14 gün iznini kullanıp işe gelmeyecek ve 1 tam ay çalışmış gibi ücretini alacaktı.
1aylık tam ücretine ilave olarak (ücret/30)x14 kadarlık bir ilave olması gerekir eline geçen ücrette. HAfta tatili ücreti zaten aylık ücreti içinde ödeniyor.
Bu işçi siz misiniz :)

Ben şirketin SMMM siym üstadım
Üstadım öylede burada imzalatılan izin kağıdına bakmak gerekir maaşının içinde ödenen hafta tatilini zaten işçi çalışarak hak etmiş bu hakedilmiş ve alınmış hafta tatilini tekrar neden izin için sayılsın?
saygılar

"İşveren,yıllık ücretli iznini kullanan her işciye,yıllık izin dönemine ilişkin ücretini ilgili işcinin izne başlamasından önce peşin olarak ödemek veya avans olarak vermek zorundadır."M.57
"Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram,HAFTA TATİLİ ve genel tatil günleri İZİN SÜRESİNDEN SAYILMAZ." M.56
"Yıllık ücretli izin süresine rastlayan HAFTA TATİLİ,Ulusal bayram ve genel tatil ücretleri AYRICA ÖDENİR." M.57
Yıllık ücretli izne ilişkin"Bu ücretin hesabında 50 ınci madde hükümleri uygulanır."M.57
Sonuçta ay bazında işci aleyhine bir durum doğmuyor ise de işcimiz bahsekonu + 2 günün ücretinin bu süre içinde ödenmesini talep etmekte,ağırlıklı düşüncem,sözleşme hükmü var ise buna uyulmalı yok ise işci lehine olacak uygulama tercih edilmeli diye düşünüyorum.

Bu gündelik veya aylık sabit ücret ödenmesine göre değişir.Eğer aylıkla çalışıyorsa zaten hafta taili ücretini almış olcağı için 14* günlük ücreti kadar alır.
Eğer sadece puantaj usulu ile çalışıyorsa hak ettiği hafta tatili ücreti eklenmelidir.

Ertann ' Alıntı:
Üstadım öylede burada imzalatılan izin kağıdına bakmak gerekir maaşının içinde ödenen hafta tatilini zaten işçi çalışarak hak etmiş bu hakedilmiş ve alınmış hafta tatilini tekrar neden izin için sayılsın?
saygılar
Sn.Ertann bildiğiniz üzere, hafta tatili ücretine hak kazanmak için haftanın belirlenmiş olan çalışma günleri içinde, belirlenmiş çalışma süresini ( yada yasal çalışma süresini) tamamlamış olmak gerek.
İzne çıkmış olsaydı, izinde olduğu süre çalışılmış gibi kabul edildiğinden, o 2 hafta içinde çalışmamış olmasına rağmen, izinde olduğu 14 günlük sürenin ve o süre içinde olan 2 günlük hafta tatilinin ücreti ödenecekti zaten. FAzladan 2 günün daha ücreti ödenmeyecekti.
İzne çıkmadı, tam ay çalıştı ve izin parasını aldığında , değişen bir şey olmayacaktır , Yasal ücretli izn süresine kkarşılık gelen ücretin ödenmesi gerekir.
Yani toplamda alacak olduğu ücret 30 günlük çalışma ücreti+14günlük izin ücreti = 44günlük net ücretten fazla olamayacak hiç bir zaman .( Gündelik te çalışsa, aylıkla da çalışsa 14 gün izin hakkı olan bu işçi 30 gün çalışıyorsa alabileceği ücret 44 gün olabilir hiç bir zaman 46 olamaz, daha az olabilir eksik çalışması varsa)

+ 2 gün nedir anlayamıyorum.
Bu işçi örneğin 2 temmuz itibariyle izne başlamış olsa 14 gün izin kullandığında temmuz 18 işbaşı yapması gereken tarih değilmidir?
18 temmuzdan itibaren çalışmaya başladığında ayın son gününe kadar 12 gün çalışmış olmaz mı( c.tesi leri de iş günü olarak kabul ediyorum)
14 gün izin+12 gün çalışma+4 gün hafta tatili değilmidir o ayın bordrosunda görülecek olan?
4 hafta tatili ücretini zaten alıyor, daha ne +2si allah aşkına ???

keremcem ' Alıntı:
Ertann ' Alıntı:
saygılar
Sn.Ertann bildiğiniz üzere, hafta tatili ücretine hak kazanmak için haftanın belirlenmiş olan çalışma günleri içinde, belirlenmiş çalışma süresini ( yada yasal çalışma süresini) tamamlamış olmak gerek.
İzne çıkmış olsaydı, izinde olduğu süre çalışılmış gibi kabul edildiğinden, o 2 hafta içinde çalışmamış olmasına rağmen, izinde olduğu 14 günlük sürenin ve o süre içinde olan 2 günlük hafta tatilinin ücreti ödenecekti zaten. FAzladan 2 günün daha ücreti ödenmeyecekti.
İzne çıkmadı, tam ay çalıştı ve izin parasını aldığında , değişen bir şey olmayacaktır , Yasal ücretli izn süresine kkarşılık gelen ücretin ödenmesi gerekir.
Yani toplamda alacak olduğu ücret 30 günlük çalışma ücreti+14günlük izin ücreti = 44günlük net ücretten fazla olamayacak hiç bir zaman .( Gündelik te çalışsa, aylıkla da çalışsa 14 gün izin hakkı olan bu işçi 30 gün çalışıyorsa alabileceği ücret 44 gün olabilir hiç bir zaman 46 olamaz, daha az olabilir eksik çalışması varsa)
Bu işçi izne çıkmış gibi ücret almalı yani izin ne ise o olmalı neden farklı düşünüyorsunuz ve izin kağıdı imzalatılırken hafta tatilinede imza attırılacak bunları neden gözardı ediyorsunuz

keremcem ' Alıntı:
Bu işçi örneğin 2 temmuz itibariyle izne başlamış olsa 14 gün izin kullandığında temmuz 18 işbaşı yapması gereken tarih değilmidir?
18 temmuzdan itibaren çalışmaya başladığında ayın son gününe kadar 12 gün çalışmış olmaz mı( c.tesi leri de iş günü olarak kabul ediyorum)
14 gün izin+12 gün çalışma+4 gün hafta tatili değilmidir o ayın bordrosunda görülecek olan?
Tamam dediğime geliyorsunuz izinli gün toplamı 16 gün ve ödeniyor düşünün o 16 gün çalışmasaydı ödenecek ücret sadece 14 günlük olacaktı 16 günlük olmayacaktı
Lütfen bu hesabı yaparken ve düşünürken izin yerine işe gelmeseydi kaç günlük ücret verilirdi o ay için bunu düşünün
İşe gelmediği haftanın hafta tatilini verirmiydiniz ?
Saygılar

Söylemeye çalıştım. Eğer sbait aylık alıyorsa birşey değişmez zaten ne kadar gelse gelmese ay sonu 30 günlük maaş alacak.

Üstadım 16 gün işe gelmeyen adama 30 günlük ücret verilir mi?

Sn. Ertan işe gelmeyen bir adamdan mı bahsediyorsunuz yoksa, ÜCRETLİ İZNE ÇIKAN BİRİNDEN Mİ?

keremcem ' Alıntı:
Katılıyorum.(küçük bir istisna dışında bende aynı düşüncedeyim)
Ancak + 2 gün hususu,önceki iletimde de ifade ettiğim üzere;
14 iş günü+rastlayan 2 pazar( hafta tatili)=izin süresi toplamı 16 güne tekabül ediyor olduğundan çalışanımız,bu döneme rastlayan toplam günlerin ücretini izn öncesi almak istiyor,bu döneme rastlayan işcinin ücreti veya verilecek avansın hesabında 14 mü 16 mı baz alınacak?Şahsen 14+2=16 demiştim.
Zira ilgili yönetmeliğin 21 inci maddesinde "........izin dönemine ilişkin ücreti ile.........."denilmekle; süre açısından kapsamın genişliyeceği,bu döneme rastlayan hafta tatilinin de bu ücrete dahil edilmesi gerektiği kanısındayım.
Diğer taraftan,02/07 itibariyle 26 iş günü izine ayrılan personelin son izin günü 31/07 tarihi olup,bu kimseye ödenmesi gereken tutar 1 aylık ücretinin tamamı olablecektir..Bu noktada 4 günün karşılığı ücretin izin başlangıcında değil,son ödeme gününde ödenmesi savunuluyor ise de yönetmeliğin ilgili hükmünün sözkonusu 4 (pazar)gününü de kapsuyor olduğunu düşünüyorum.

keremcem ' Alıntı:
Sn. Ertan işe gelmeyen bir adamdan mı bahsediyorsunuz yoksa, ÜCRETLİ İZNE ÇIKAN BİRİNDEN Mİ?
İzne çıkmış adam işe devam ediyormu hayır, o yüzden işe gelmeyen adama hafta tatili sadece yıllık izinde olduğundan veriliyor
Anlaşamadık benden bu kadar
Saygılar

nguroy ' Alıntı:
Söylemeye çalıştım. Eğer sbait aylık alıyorsa birşey değişmez zaten ne kadar gelse gelmese ay sonu 30 günlük maaş alacak.
keremcem ' Alıntı:
Anlaşalım sn.Ertan,zira takdir edersiniz ki çok da ayrık bir durum yok burada.Sanırım bir çoğumuz sn.Keremcemin dediği gibi 14 gün üzerinden ödüyoruz,ilk defa karşılaştım ama olmaz da değil,
nguroy ' Alıntı:
Bu gündelik veya aylık sabit ücret ödenmesine göre değişir.Eğer aylıkla çalışıyorsa zaten hafta taili ücretini almış olcağı için 14* günlük ücreti kadar alır.
Eğer sadece puantaj usulu ile çalışıyorsa hak ettiği hafta tatili ücreti eklenmelidir.

Aylık ücretle 30 gün çalışan bir işçiye 14 gün izin kullandığında , ay sonunda kaç günlük ücret ödenir sn Ertann? 32 günlük mü?

keremcem ' Alıntı:
Aylık ücretle 30 gün çalışan bir işçiye 14 gün izin kullandığında , ay sonunda kaç günlük ücret ödenir sn Ertann? 32 günlük mü?
:)

Ertann ' Alıntı:
keremcem ' Alıntı:
İzne çıkmış adam işe devam ediyormu hayır, o yüzden işe gelmeyen adama hafta tatili sadece yıllık izinde olduğundan veriliyor
Anlaşamadık benden bu kadar
Saygılar
Bilindiği Anayasal bir hak olan dinlenme hakkı işçiye yasayla tanınmıştır ve bu haktan vaz geçilemez.Anlaşılmayacak ne var ki bende anlamadım.Bizde de izin parası talep eden ler oluyor 14 gün üzerinden işlem yapıyorum.Beğenmiyorsa gitsin iznini kullansın.Kanun böyle.

nguroy ' Alıntı:
keremcem ' Alıntı:
Gülecek bir konu göremiyorum biraz beyniniz çalışırsa anlarınız ama zor gibi hala ne demek istediğimi anlayamamışsınız

Ertann ' Alıntı:
nguroy ' Alıntı:
keremcem ' Alıntı:
Gülecek bir konu göremiyorum biraz beyniniz çalışırsa anlarınız ama zor gibi hala ne demek istediğimi anlayamamışsınız
;D ;D ;D
Ah şu sıcaklarrrrrrrrrrr......