fonradar

Camiye Yapılan Bağışlar Hk.

talcid

Katkı Sunan Üye
BİR ŞİRKETİN CAMİ VE DERNEKLERE YAPMIŞ OLDUĞU BAĞIŞLAR HANGİ HESABA KAYIT EDİLİR

Camilere yapılan bağışların giderleştirildiğini hiç duymadım vede yapılabileceğini sanmıyorum.

5520 Sayılı KVK ilgili maddesi gereği Bağış yapılan Vakıf veya Dernek aşağıdaki madde kapsamında ise camiye yapılan bağış indirim konusu yapılabilir.

Diğer indirimler
Madde No 10 [/b]Kapsam
(1) Kurumlar vergisi matrahının tespitinde; kurumlar vergisi beyannamesi üzerinde ayrıca gösterilmek şartıyla, kurum kazancından sırasıyla aşağıdaki indirimler yapılır:

c) Genel ve özel bütçeli kamu idarelerine, il özel idarelerine, belediyelere ve köylere, Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflara ve kamu yararına çalışan dernekler ile bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetinde bulunan kurum ve kuruluşlara makbuz karşılığında yapılan bağış ve yardımların toplamının o yıla ait kurum kazancının % 5'ine kadar olan kısmı.

aşağıdaki linktende Vergi Muafiyeti tanınan Vakıfların listesine ulaşılabilir. İyi Çalışmalar

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=406

Muhasebe Kaydıda K.K.E.Giderler Hes.Altında açılacak %5 Hes.Yapılacak Bağışlar Hs. Atılabilir. Ama yukarıda belirttiğim kanun kapsamında değil ise Direkt K.K.E G hs.alınır.

--------------/------------------
770 GENEL YÖNETİM GİD:
01 K.K.E.Giderler
01 %5 Hs.Yapılacak KKEG

100/102/103 vs.
----------------/-------------------