Cari Hesaplarda Kalan Kusuratlar Dönem Sonu Nasıl Kapanmalı?

heerdeem

Katkı Sunan Üye
Selamlar

Cari hesaplarda kalan 1 veya 2 kusur YTL dönem sonu kapatmak için nasıl bir uygulama yapmak lazım?

Makbuz mu kesilir, direk kapatma notuyla mı kapatılır veya başka bir yöntem mi uygulanır?

saygıyla

Ynt: Cari Hesaplarda Kalan Kusuratlar Dönem Sonu Nasıl Kapanmalı?

Merhabalar,

Borçlu ve alacaklı cari hesaplardaki küsüratları, borç veya alacak bakiyesine göre gelir veya gider hesaplarına
alabilirsiniz. Alınmayan veya ödenmeyen bir bedel için makbuz kesmek yanlış olur.
Selamlar,

belge düzenlemeye gerek yoktur.
Farklar mutabakat yada sayım tesellüm farkları olarak değerlendirilir.
aktif hesaplardaki farklar giderleştirilir fakat kanunen kabul edilmeyen gider niteliğindedir.
pasif hesaplardaki farklar da gelir olarak dikkate alınır.

bu kusur farkları olabilir.bunları 679 ve 689 hesaplarıyla kapatabilirsiniz.makbuz kesmeye gerek yoktur.

merhaba,

bana göre dönem sonlarında çalışılmayan cari hesapların ve yıl sonunda ortaya çıkan cari hesapların ufak kusuratları yuvarlama farkı açıklaması ile gelir ve gider hesaplarına atılabilir.

Bir seminerde küsüratli Cari/Borçlu hesapların kapatılması için 159 Verilen Avanslar ile 349 ALınan Avanslar hesabına atabilirsiniz diye duydum. Acaba yanlış mı duydum Yoksa böyle bi kayıt ta sözkonusumudur? ???

Sn S-Aday

Küsüratları bahsettğiniz hesaplara atttığınızda oradaki bakiyeler ne olacak. Ancak sonuç hesaplarına atarsanız küsüratları kapatabilirsiniz.
Selamlar,

Merhaba
Küsüratları 679 ve 689 ile mi kapatıyoruz? Geçici vergi beyannamesini alırken bu hesaplarda görünüyor doğru mu?