fonradar

Cep telefonu bayi muhasebesi hk.

Merhaba,
Cep telefonu bayi müşterisi olan varsa kvk ile temlikli faturalarda tekrar tekrar fatura kesmenin mantığını ve muhasebe kaydını bana anlatabilir mi? Bayi önce cihazı kvk dan alırken kvk fatura kesiyor. Sonra müşteriye cihazı faturası ediyor ama karşılığında herhangi bir tahsilat yok (hangi cari olacak ???). Daha sonra KVK borç turkcell e temlik edilmiştir diye aynı cihazı bir daha bayiye fatura ediyor. En son bayi aynı cihazı kvk ya fatura ediyor !!!!! Yardımlarınızı bekliyorum...

Ynt: Cep telefonu bayi muhasebesi hk.

En son bayinin KVK'ya kestiği faturaya kadar anladım ancak bayinin cihaz için tekrar KVK'ya fatura kesmesinin mantığını çözemedim. Bu en son fatura cihaz faturası değil de, komisyon-aracılık hizmeti faturası olmasın.Onun dışında son aşama hariç muhasebe kayıtları şöyle olacak.
__________/_____________
153 TİC.MAL XXXX
191 İND KDV XXX
320 SATICILAR XXX
320.01 Kvk
391 HES KDV XXX
_________/________________
621 STMMM XXXXX
153 TİC.MAL XXXX
_________/______________
320 SATICILAR XXX
320.01 kvk
120 ALICILAR XXX
120.01 Turkcell xxxx
________/_______________

Ynt: Cep telefonu bayi muhasebesi hk.

İşlem sırası şöyle;
1-Kvk dan alış (153)
2-Nihai tüketiciye satış (600) Ancak burada tüketiciden tahsilat yok sadece teslim ve fatura düzenleme var.
3-Kvk dan tekrar bir fatura geliyor ve bu fatura üzerinde Borç Turkcell A.Ş. ye temlik edilmiştir diyor. (Faturasa adet ve ürün adı olmasına rağmen fiziki olarak herhangi bir teslim yok)
4- Kvk ya kesilen fatura (bunda da ürün adedi ve ismi var ancak burda da fiziki olarak teslim yok.