Cep Telefonu Gider Yazılabilir mi ?

Herkese merhaba. yılbaşından sonra e-ticaret amaçlı home-ofis şahıs şirketi kurucam. Satacagım ürünleri fotosu çekilecek, müşterilerle Whatsapp üzerinden iletişim kurulacak sonuçta. Galiba gider olarak gösterip KDV iadesini alabilirim değil mi ?

Şu an işletmem kurulu değil yani. Alacağım telefondada güzel indirim var şu an. Telefonu ŞİMDİ alsam 1-1,5 ay sonra gider olarak yazılabilir mi? Telefonun fatura tarihi benim işletmemin açılışından önce olacak yani. Bu durumda yine gider gösterebiliyor muyuz? Teşekkürler ...

Merhaba;
Hem Yıl Atlayacağı, hemde Firmanız kurulmadan önceki tarihten olacağı için Cep Tel. Faturanızı kayıtlarınıza alıp kdv sini indirim konusu yapamazsınız. ancak Firmayı kurduktan sonra Gider Pusulasıyla Cep Telefonu nu demirbaş kayıtlarınıza alıp Telefona ait görüşme faturalarını gider olarak kullanabilirsiniz.

Soruyua pek vakıf olamasamda cevaptan yola çıkaraktan işletmenizi açılış öncesi yapılan tüm işlemleri deftere işleyebilirsiniz. Kdv de indirim konusu yaparsınız.

Özellikle cep telefonu gibi giderler,şahsi giderlerdir.Hele ki firma açılışından önce alınmışsa dahada şahsilik kazanır.Kaldı ki telefon faturası (kendi faturası) şahsın ikamet adresine vs.düzenlenmiş olabilir.Burada bence en doğrusu Sayın A.Yeşim arkadşaın bahsettiği uygulama olacaktır.Gider pusulası ile firmanıza alın,sonra giderleri kullanın.. Diğer türlü sıkıntı doğurur..

Herkese merhaba. yılbaşından sonra e-ticaret amaçlı home-ofis şahıs şirketi kurucam. Satacagım ürünleri fotosu çekilecek, müşterilerle Whatsapp üzerinden iletişim kurulacak sonuçta. Galiba gider olarak gösterip KDV iadesini alabilirim değil mi ?

Şu an işletmem kurulu değil yani. Alacağım telefondada güzel indirim var şu an. Telefonu ŞİMDİ alsam 1-1,5 ay sonra gider olarak yazılabilir mi? Telefonun fatura tarihi benim işletmemin açılışından önce olacak yani. Bu durumda yine gider gösterebiliyor muyuz? Teşekkürler ...

Teşekkürler öncelikle. Konu epey eski ama bir şey daha sorucam. Peki işletme açıldıktan sonra alınan cep telefonu KDV si gider yazılabilir mi? Yani %18 iade alınabilir mi ?

Sayın Hızır Çakırbeyli,

Sizi daha iyi yönlendirebilmesi ve menfaatlerinizin korunması açısından dışarıdan mali müşavirden (profesyonel beyinlerden) destek almanız sağlıklı olacaktır.
Soruda birden fazla cevap var ve sorunuza karşılık size sorulması ve cevabının tarafınızdan alınması gereken işlemler mevcut.Bu konuyu burada sorup forum üyelerinin vereceği cevaplar ile ilerlemeniz imkansız.
Sizin açınızdan söylüyorum soruyu sormuşsunuz ve 2 ayrı cevap almışsınız şimdi hangi cevaba göre ilerleyeceksiniz işte tam bu nokta için profesyonel beyin diyorum.
Son sorunuzdaki KDV gideri demek ile mali mevzuata ne kadar uzak oldugunuzu görebiliyoruz.
Umarım bu konu için ilgili forumda vakit kaybetmezsiniz.