Çiçek ve Tablo Alımının Demirbaş Olup Olmadığı Hk..

selamlar,

arkadaşlar yasal gider yazma sınırlarını aşan, süsleme amaçlı canlı çiçek ve tablo alımlarında demirbaş/gider yazılması hk. görüşlerinizi yazarsanız sevinirim. şimdiden teşekkürler...

Ynt: Çiçek ve Tablo Alımının Demirbaş Olup Olmadığı Hk..

demirbaşın tanımında dediği gibi

Kanun Ad VERGİ USUL KANUNU
Madde No 313
Kapsam
(2791 sayılı Kanunun 6'ncı maddesiyle değişen fıkra) İşletmede bir yıldan fazla kullanılan ve yıpranmaya, aşınmaya veya kıymetten düşmeye maruz bulunan gayrimenkullerle 269'uncu madde gereğince gayrimenkul gibi değerlenen iktisadi kıymetlerin, alet, edavat, mefruşat, demirbaş ve sinema filmlerinin birinci kısımdaki esaslara göre tespit edilen değerinin bu Kanun hükümlerine göre yok edilmesi amortisman mevzuunu teşkil eder.

yani bir yıldan fazla olacaksa demirbaş olarak işlem yapabilirsin

resim tablolarında büyük ölçüde sorun yok. Ancak mesela 10 adet 200 ytl den 2000 ytl tutarında çiçek alındığında bunları demirbaş olarak mı kayıt etmek gereklidir? Canlı çiçeğe ömür biçmek (1 yıldan fazla yaşaması) hangi kriterle olur?

çiçekleri demirbaş olarak kaydedemezsiniz diye düşünüyorum.

kanun koyucular, çiçeği ;

r) Tüketim malzemeleri: Belirli bir hizmetin üretilmesinde kullanılan, kullanımı sonucunda tükenen veya bir süre kullanıldıktan sonra ilk özelliklerini kısmen veya tamamen kaybederek bir daha kullanılamayacak duruma gelen, çeşitleri ile kod numaraları Taşınır Kod Listesinin (A) bölümü 150 hesap detayında yer alan malzemeler,

150 10 05 Ağaç, Fundalık ve Çiçekler

şeklinde tüketim malzemesi olarak kabul ediyor.

amortisman ayırmak istiyorsan ayır..Rakam küçük yada büyük farketmez Kimse niye amortisman ayırdın demez.

değerli tablolar kaldıkça değer kaybetmez aksine değer kazanır, üstad veysi sevig zamanla değer kazanan mallara amortisman ayrılmaz diyor.

amortisman cetvellerinde çiçek için faydalı ömür görmedim.Ayrılma zorunluluğu olsaydı önce cetvellere konurdu.
Dediğim gibi kimse neden amortisman ayırdın demez..