Çiftçiler İçin E-Ticaret

Üyelik
11 Nis 2017
Mesajlar
1
Konum
manisa
İnternet Üzerinde yaptığım araştırma sonucunda Antalya Vergi Dairesi Başkanlığının 09/06/2011 tarih ve B.07.1.GİB.4.07.16.01-GVK.2010.145-148 sayılı ÖZELGESİNE Tesadüf ettim.

Bu Özelgenin sonuç kısmında kısaca "zirai faaliyetle uğraşan kişilerin ...... DÜKKÂN VE MAĞAZA AÇMADAN pazar takibi suretiyle seyyar olarak mevcut pazarlarda ve pazarcı esnafının satış yerlerinden ayrı olarak oluşturulan bağımsız bölümlerde, günlük işgaliye harcı ödeyerek zirai ürün satmaları zirai faaliyetin devamı olarak nitelendirilecek, ticari kazançla ilişkilendirilmeyecektir" şeklinde hükme bağlanmıştır.

Şahsım tarafımdan açılması planlanan (www.ÖRNEK.com gibi) bir internet sitesi ile zirai faaliyetle uğraşan kişilerin Bu İnternet Sitesi üzerinde kendi mahsüllerinin tanıtımını yapmaları, istekli olan alıcılara (postalamak, kargolamak, toplu siparişlerde kendi imkanları ile alıcısının adresine teslim etmek ve/veya alıcısının gelerek üretim mahalinden kendi teslim alması yöntemleri vs.. gibi) kendi imkanları ile ÇİFTÇİ’den aracısız ve doğrudan TÜKETİCİYE, Uygun fiyatlı, hızlı, taze ve güvenli bir şekilde; Sanal Ortamı kullanarak pazarlama & satış yapmaları hedeflenmektedir.

1-) Benim Site Sahibi olarak SİTE ÜZERİNDEN YAPILACAK SATIŞLAR ile ilgili olarak herhangi bir ücret talebim olmayacaktır.

3-) Söz konusu site için 3. Şahısların REKLAM,SPONSORLUK,TANITIM talep edilmesi durumunda veya Mahsül satan/satacak kişilerden; Acele İlan, Acil İlan, Öncelikli İlan gibi talepler gelmesi durumunda bu ilan sahiplerinden elde edilecek REKLAM,SPONSORLUK,TANITIM,İLAN bedeli gibi bir beklentim vardır.

Tarafımdan açılması planlanan internet sitesinde pazarlanacak veya satışı yapılacak zirai mahsüllerin sergileceği yerin sanal ortamdaki ismi Dükkan / Mağaza olarak geçsede çiftçilerin kendi ürünleri tanıtacakları ve pazarlayacakları yerler olması dolayısı ile

1- Çiftçilerin bu internet sitesi üzerinden yaptıkları satışların GELİR VERGİSİNE ve/veya Nasıl Bir Vergilendirmeye Tabi olup olmayacağı;
2- Açacağım işleteceğim internet sitesi dolayısı
a. Yapılan satışlar dolayısı ile ve/veya reklam, tanıtım ilan ve sponsorluk olayları nedeni ile nasıl bir vergi yükümlülüğüm olacağının bilen varmı
 
Son düzenleme:
Üst