Çıkış Giriş Durumunda Yıllık İzin Kullanabilir miyim ?

Çalışmamın 8. ayında iş yerinden ayrılmak zorunda kaldım. Kendi isteğim ile istifa. 15 gün sonra tekrar aynı iş yerine girdim çalışmaktayım Şuan Bu işyerindeki 14. Ay ım. Yıllık İzin Hakedermiyim.

Not Ayrılırken ihbar, Kıdem tazm. gibi bişeyler almadım.

Yardımcı olursanız memnun olurum

Moderatör tarafında düzenlendi:
Evet

Yıllık ücretli izne hak kazanma ve izni kullanma dönemi
MADDE 54. - Yıllık ücretli izine hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçilerin, aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınır. Şu kadar ki, bir işverenin bu Kanun kapsamına giren işyerinde çalışmakta olan işçilerin aynı işverenin işyerlerinde bu Kanun kapsamına girmeksizin geçirmiş bulundukları süreler de hesaba katılır.
Bir yıllık süre içinde 55 inci maddede sayılan haller dışındaki sebeplerle işçinin devamının kesilmesi halinde bu boşlukları karşılayacak kadar hizmet süresi eklenir ve bu suretle işçinin izin hakkını elde etmesi için gereken bir yıllık hizmet süresinin bitiş tarihi gelecek hizmet yılına aktarılır.
İşçinin gelecek izin hakları için geçmesi gereken bir yıllık hizmet süresi, bir önceki izin hakkının doğduğu günden başlayarak gelecek hizmet yılına doğru ve yukarıdaki fıkra ve 55 inci madde hükümleri gereğince hesaplanır.
İşçi yukarıdaki fıkralar ve 55 inci madde hükümlerine göre hesaplanacak her hizmet yılına karşılık, yıllık iznini gelecek hizmet yılı içinde kullanır.

Biraz tartışmalı bir konu olsa gerek.
İlgili kendi istek ve iradesiyle istifa ederek işyerinden ayrılmış, dolayısıyle sözleşme sonlandırılmış ise ki öyle olduğu anlaşılıyor,bu duruma göre taraflar arasındaki ilk iş ilişkisini sonraki dönem ile ilişkilendirmek ,diğer ifadeyle illiyet bağı kurarak yıllık izinin doğduğuna,doğacağına hükmetmek doğru olmasa gerek.İleti sahibinin 2ci dönem çalışmasının önceki dönemden bağımsız, yeni şartlarda yeni akdi ilişki olduğu anlaşılıyor,bu nedenle yıllık izin ve diğer kıdeme bağlı haklardan yararlanmaması gerekir.
Y.izin konusunda Kanun un ilgili hükmünü(M.54/1ci fıkra),işbu yeni 2ci dönem akdi ilişkinin varlığı karşısında, bu olayda uygulamanın doğru olmayacağını düşünüyorum.(görüşümüz yanlış ise lütfen açıklık getirelim)

Günaydın;
Ben sn Aydemir'e kesinlikle katılmıyorum. Bu 54 md gerekçesine ve ruhuna aykırıdır. O zaman işveren yıllık izin kullandırmamak için işçsine giriş çıkış yapar iş biter.
Zaten şimdiye kadar ki uygulama da benim söyledğim gibidir. (Elbette istisnalar hariçtir)

Son düzenleme:
[Y.9.H.D.9.E. 2003/23749 K. 2004/12114 T. 17.05.2004]

DAVA: Davacı, yıllık izinlerinin eksik hesaplandığının tespitine karar verilmesini istemiştir. Yerel mahkeme, isteği kabul etmiştir.

Hüküm süresi içinde davalı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

KARAR: Davacı sendika, açmış olduğu dava ile sendika üyesi işçinin yıllık izninin tüm çalışma süresi toplamı üzerinden hesaplanması gerektiğinin tespitine karar verilmesini istemiştir.

Davalı işveren cevabında; davacı işçinin askere giderken hizmet aktini feshettiğini ve askerlik dönüşü yeni bir hizmet akdi kurulduğunu ve bu nedenle önceki çalışmanın süresinin izin günlerinin belirlenmesinde göz önüne alınamayacağını ileri sürmüştür.

1475 Sayılı İş Kanunu'nun 50. maddesinde; "....yıllık ücretli izne hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçilerin, aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınır..."

denilmektedir.
http://www.alomaliye.com/temmuz_06/huseyin_firat_ucr_izin.htm

Yasanın bu açık hükmüne ve davacı işçinin askerlik nedeniyle işyerinden ayrılmasına ve bu ayrılışın askerlik öncesi hizmet süresinin izin günlerinin hesaplanmasında göz önünde tutulacağı maddede açıkça vurgulanmasına rağmen bu yönün tespiti şeklinde dava açılmasının yasal bir yönü bulunmamaktadır.”

Biraz tartışmalı bir konu olsa gerek.
İlgili kendi istek ve iradesiyle istifa ederek işyerinden ayrılmış, dolayısıyle sözleşme sonlandırılmış ise ki öyle olduğu anlaşılıyor,bu duruma göre taraflar arasındaki ilk iş ilişkisini sonraki dönem ile ilişkilendirmek ,diğer ifadeyle illiyet bağı kurarak yıllık izinin doğduğuna,doğacağına hükmetmek doğru olmasa gerek.İleti sahibinin 2ci dönem çalışmasının önceki dönemden bağımsız, yeni şartlarda yeni akdi ilişki olduğu anlaşılıyor,bu nedenle yıllık izin ve diğer kıdeme bağlı haklardan yararlanmaması gerekir.
Y.izin konusunda Kanun un ilgili hükmünü(M.54/1ci fıkra),işbu yeni 2ci dönem akdi ilişkinin varlığı karşısında, bu olayda uygulamanın doğru olmayacağını düşünüyorum.(görüşümüz yanlış ise lütfen açıklık getirelim)
-Kıdem tazminatının ödenerek geçmiş döneme ait kıdemin sıfırlandığı dönemlerdeki çalışma süresi yeni çalışma dönemine dahil edilmeyecek ( bu karar dahi, 54.madde özüne terstir aslında ama haddi öyle kabul edilmiş )
- Kıdem tazminatı ödenmeden , geçmişteki dönem kapatılmamış olduğunda da , çalışma süreleri birlikte değerlendirilmeyecekse,
nerde kaldı o maddedeki tüm süreler dikkate alınarak hesaplanır hükmü?

Tartışmalı bir konu olsada bununla ilgili bir benim düşüncemde

Durumu değerlendirirken Madde 54' ün ilk bendinde "Aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınır". Denilirek bir işverenin birden fazla işyeri bulunması ve işçinin bu işyerlerinde geçirdiği süreler olarak değerlendirilebilir ve böyledir. Maddenin devamında "55. madde haricinde devamın kesilmesi dışında bu boşlukları karşılayacak kadar hizmet süresi eklenir ve bu suretle işçinin izin hakkı elde etmesi için gereken bir yıllık hizmet süresinin bitiş tarihi gelecek hizmet yılına aktarırı." Bir yıllık süre içinde 55 inci maddede sayılan haller dışındaki sebeplerle işçinin devamının kesilmesi halinde bu boşlukları karşılayacak kadar hizmet süresi eklenir ve bu suretle işçinin izin hakkını elde etmesi için gereken bir yıllık hizmet süresinin bitiş tarihi gelecek hizmet yılına aktarılır." bu maddeye bakıldığında da hizmet sürersinin 55. madde dışında nedenler ile kesilebileceği ve bu durumda geçen sürenin yılın sonuna ilave edileceğini belirttiğini düşünüyorum. Maddeye bir bütün olara baktığımda bu düşünceye ulaşıyorum.

Son düzenleme:
Durum itibariyle avukat a danıştım. Hiç bir tazminat almadığın için kullanabilirsin dedi. Bi Kaç yönetici de kullanamazsın dedi. İkilimde kaldım.

İkilemde kalmanızın sebebi malesef YARGITAY dır. Öylesine zorlama ve çelişkili kararlar veriyorlarki bazen. Herkesin kafası karışıyor.
Arkadaşım kesinlikle alabilrisniz. eğer süreler birleşmeyecekse bu maddeyi neden yazdılar o zaman . Boşu boşuna mı koymuşlar. Maddenin gerekçesine bakabilrisiniz.

ADDE 54. - Yıllık ücretli izine hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçilerin, aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınır. Şu kadar ki, bir işverenin bu Kanun kapsamına giren işyerinde çalışmakta olan işçilerin aynı işverenin işyerlerinde bu Kanun kapsamına girmeksizin geçirmiş bulundukları süreler de hesaba katılır.

Aynı bakanlığa bağlı işyerleri ile aynı bakanlığa bağlı tüzel kişilerin işyerlerinde geçen süreler ve kamu iktisadi teşebbüsleri yahut özel kanuna veya özel kanunla verilmiş yetkiye dayanılarak kurulan banka ve kuruluşlar veya bunlara bağlı işyerlerinde geçen süreler, işçinin yıllık ücretli izin hakkının hesaplanmasında göz önünde bulundurulur.

Son düzenleme:
Birincisi bu 2ci dönem çalışmanın yeni bir hizmet akdi niteliğinde olduğu asla tartışılmamalı,ikincisi ilk iletimde belirttiklerimde tamamen yok sayılmamalı,tabi yargı kararları bizi (şahsen beni)bazen zorluyor,yeniden araştırdım benimde ağırlıklı görüşüm önceki hizmetlerin yıllık izin hesabında dikkate alınmasından yanadır.

Arkadaşlar konu ile ilgili bakanlığa yazdığım yazı gelmiştir.

Sayı : 49189603/3780

4857 sayılı iş kanunun 54. Maddesindeki kabul ediyor ilgilenen arkadaşların bilgisine.