ÇİN'den 20-70 Dolarlık Kamera İthali Ve İnternet Üzerinden Satış Komisyonculuğu

Merhaba;

Ben makina mühendisiyim. Şu an bir şirkette çalışmaktayım ve ek gelir amaçlı Çin' den ufak elektronik eşyalar getirip bazı internet sitelerinde satmaktayım.
Şu ana kadar 2-3 satışım oldu. Ben Çin' den getirdiğim ürünlerde komisyonculuk esası ile ürünleri getirttim. İlk ürünlerden sonra yeni gelen ürünleri görmeden
direk internet üzerinden sipariş edenlerin adreslerine gönderdim. Ürünler bana gelmiyor. Bir yerde biriktirmiyorum. Çin' deki anlaşmış olduğum ve anlaşma bedelini ödediğim firma
bana ürünü göndermiyor. Verdiğim adrese gönderiyor. Ben aracılık yapıyorum. Çin' deki üretici firma ile bu güveni çok uzun zamanda yakalayabildik. Bu bir emek işi.
Türkiye gümrüğüne giren ürünler her seferinde numune olarak giriyor. Aracılık yapmama rağmen ileride gümrüksüz giren bu ürünler nedeni ile problem yaşar mıyım?
Biri bana bu ürünlerin gümrüğü ödenmiyor der mi? Yoksa her seferinde numune ürün olarak girdiği için sadece hizmet bedeli faturası kessem yeterli midir?

Lütfen cevap gelirse sevinirim

Saygılar, selamlar

Son düzenleme:
sn.arkadaşım; önce bir muhasebeciye gideceksiniz..meslekdaşımızda size işyeri açmanızı söyleyecek..numune girişlerde problem yaşarmısınız bence yaşanır ileride..ancak tabi müracaat ettiğiniz meslekdaşımız daha doğrusunu size söyleyecektir.

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Fakat 1-2 muhasebeci ve mali müşavir ile görüştüm. Ben de yaşadığım ülkeme ihanet etmeden vegrisini ödeyen bir girişimci olmak istiyorum. İnternet ortamında aylık cirosu 30 bin TL seviyelerinde olan ve gümrüksüz mal satan insan var. Ben kanunlara uygun helal para kazanmak derdindeyim. Evet, danıştığım kişiler bana şirket kurmam gerektiğini söylediler ve zaten hemen bunun için işlemlere başladım. Fakat yurda numune olarak giriş yapan ürünler ile ilgili net bilgi veren kimse yok. Çünkü mallar bana gelmiyor. Direk son kullanıcıya gidiyorlar. Ben aracı kurum gibi oluyorum. Biri bana net birşey söylese çok mutlu olacağım. Çok teşekkür ederim

Arkadaşlar konunun devamı için yorum yapabilecek yok mudur? Bu konu herkesi ilgilendiriyor ...

Hocam bende iki yildir bende urun getiriyorum ama direk alip gittigidiyorda satiyorum.Acikcasi ben de rahtasiz olmaya basladim cunkubfaturasiz urun satiyorum bu konuyu cozduysen bilgi almak isterim.

İthal edilen malın aylık toplamı 30000 TL. civarında olduğuna, olay numune boyutunu aşmış durumda. Bundan sonra yapılacak iş, işletme kurup, malları vergilerini ödeyerek ithal etmek ve alıcılara işletmeniz aracılığıyla satmaktır. Tabi bu durumda maliyetlerin artacağınıda göz önüne almak gerekir.