Çocuğun Okul Giderleri

Üyelik
20 Eyl 2006
Mesajlar
20
ii çalışmalar
şahış işletmesi var elimizde bu şahıs oğlunun özel okuldaki giderlerini göndermiş işlensin diye.
bu konuda bir bilgi alabilirmiyim.
İşle der.
 
N

nane

Ziyaretçi
Ynt: çoçuğun okul giderleri

koşulları oluşmuşsa yıllık gv beyanında ilgili yere yazarak düşülebilir.
 
Üyelik
9 Mar 2007
Mesajlar
396
Ynt: Çocuğun Okul Giderleri

giderler Kazanç halinde GV beyannamesinde kazançtan indirim yapmak suretiyle yapılacaktır. GVK 89/2 md
 

a.makineci

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
2,057
Konum
Bozüyük - BİLECİK
Ynt: Çocuğun Okul Giderleri

Merhaba ;

Burada sanırım dikkat edilmesi gereken konu 89/2.maddesinin içeriğidir.

2. Beyan edilen gelirin % 5?ini aşmaması, Türkiye?de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi şartıyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamaları (mükerrer 121. madde çerçevesinde eğitim ve sağlık harcamaları nedeniyle vergi indiriminden yararlanan ücretliler, aynı harcamalarını bu hükümden yararlanarak matrahlarından indiremezler)
Yani eğer gelir ya da kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunmayan bir özel eğitim kurumu ise indirim söz konusu değildir. ( Örn; Bazı vakıf Üniversiteleri gibi )
 
T

turk_bey

Ziyaretçi
Ynt: Çocuğun Okul Giderleri

muhasebe ' Alıntı:
Merhaba ;

Burada sanırım dikkat edilmesi gereken konu 89/2.maddesinin içeriğidir.

2. Beyan edilen gelirin % 5?ini aşmaması, Türkiye?de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi şartıyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamaları (mükerrer 121. madde çerçevesinde eğitim ve sağlık harcamaları nedeniyle vergi indiriminden yararlanan ücretliler, aynı harcamalarını bu hükümden yararlanarak matrahlarından indiremezler)
Yani eğer gelir ya da kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunmayan bir özel eğitim kurumu ise indirim söz konusu değildir. ( Örn; Bazı vakıf Üniversiteleri gibi )
Kendisi, eşi ve küçük çocukları deniyor üniversite eğitimi yapan öğrenci küçük çocuk (18 yaşını doldurmuş olması nedeni ile) sayılmayacağından vakıf yada başka bir üniversite farketmeyecektir.
 
Üyelik
9 Mar 2007
Mesajlar
396
Ynt: Çocuğun Okul Giderleri

Sayın turk_bey,

Çocuk tabiri 149 seri nolu GV Genel tebliğinde açıklanmış ve 18 yaş sınırı bulumaktadır. Ancak 5588 sayılı kanun ile okuyan çoçuklar için bu görüşte bir değişiklik yapıldığını düşünüyorum.

Asgari geçim indiriminde ilgili bölüm aynen;

''İndirimin uygulamasında ?çocuk? tabiri, mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dâhil) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukları, ?eş? tabiri ise, aralarında yasal evlilik bağı bulunan kişileri ifade eder. ''
 

a.makineci

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
2,057
Konum
Bozüyük - BİLECİK
Ynt: Çocuğun Okul Giderleri

Merhaba ;

Aşağıdaki özelgeden de küçük çocuk kavramı değil de söz konusu vakıfın kurumlar vergisi mükellefiyetinin bulunmaması önem arzediyor diye düşünüyorum.
T.C.
İSTANBUL VALİLİĞİ
Defterdarlık Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü

TARİH : 31.03.2005
SAYI : B.07.4.DEF.0.34.11/GVK-89/2-11462
KONU : Cocuğuna ilişkin Üniversiteye ödenen eğitim ücretlerinin gelir vergisi beyannamesinden indirilip indirilemeyeceği Hk.

?
İLGİ:? .03.2005 tarihli dilekçeniz.

İlgide kayıtlı dilekçenizde, velileri olduğunuz üniversite öğrencisi oğlunuz ve kızınızın eğitimleri için Yeditepe Üniversitesine ödenen ücretlerin yıllık gelir vergisi beyannamesinden indirilip indirilemeyeceği hakkında Defterdarlığımız görüşleri sorulmaktadır.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun ?Diğer İndirimler? başlıklı 89. maddesinde ,

"Gelir vergisi matrahının tespitinde, gelir vergisi beyannamesinde bildirilecek gelirlerden aşağıdaki indirimler yapılabilir.

?

2. Beyan edilen gelirin % 5?ini aşmaması, Türkiye?de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi şartıyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamaları (mükerrer 121. madde çerçevesinde eğitim ve sağlık harcamaları nedeniyle vergi indiriminden yararlanan ücretliler, aynı harcamalarını bu hükümden yararlanarak matrahlarından indiremezler)"

hükmü yer almıştır.

Bu hükme göre, çocuklarınızın eğitim ücreti olarak Yeditepe Üniversitesine ödemiş olduğunuz bedellerin söz konusu üniversitenin kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunmadığından gelir vergisi beyannamenizde bildirilecek gelirlerinizden indirilmesi mümkün bulunmamaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.
Forumumuzda görüşülen bir konu başlığı

İilgili topicte 18 yaşını geçenler sayılamayacağı söyleniyor.Ama olaya birde SSK veya Bağkur açısından baktığımızda ünv.de okuyan ve (yanılmıyorsam )25 yaşına kadar okuyan çocukları anlıyorum.

Küçük çocuk tabirinden ne anlamamız gerekiyor ?

diye yazdım gönderme aşamasında Sn GMANCE 'nin yazısı geldi.

Olayın yönü sanıyorum başka bir yöne kaydı .

Yorumlarınız ?
 
Üyelik
4 Ocak 2006
Mesajlar
1,112
Ynt: Çocuğun Okul Giderleri

nesser ' Alıntı:
ii çalışmalar
şahış işletmesi var elimizde bu şahıs oğlunun özel okuldaki giderlerini göndermiş işlensin diye.
bu konuda bir bilgi alabilirmiyim.
İşle der.
İşle demek ne demek?

işletmenin muhasebe kaydına al demektir.

Bu işletme GVK'ya göre %90 "Ticari kazanç" kapsamındadır.

Ticari kazançta bu tutar da gider olarak dikkate alınamaz.

Daha sonra ticari kazanç hükümlerine göre bulunan matrahtan da, gelir vergisi beyannamesi üzerinde eğitim gideri indirim olarak dikkate alınır.

Sonuçta ödenecek vergide bir değişiklik olmaz.
 
Üyelik
9 Mar 2007
Mesajlar
396
Ynt: Çocuğun Okul Giderleri

Sayın muhasebe

Çocuk tabiri yürürlükten kaldırılmış olan GVK 33md iken sonra 93md' e aktarılmıştır. Kanun koyucu 5588 sayılı kanun ile GVK 32 maddesinde çocuk tabirinin yeni tanımını yapmıştır.
 
T

turk_bey

Ziyaretçi
Ynt: Çocuğun Okul Giderleri

GMANCE ' Alıntı:
Sayın turk_bey,

Çocuk tabiri 149 seri nolu GV Genel tebliğinde açıklanmış ve 18 yaş sınırı bulumaktadır. Ancak 5588 sayılı kanun ile okuyan çoçuklar için bu görüşte bir değişiklik yapıldığını düşünüyorum.

Asgari geçim indiriminde ilgili bölüm aynen;

''İndirimin uygulamasında ?çocuk? tabiri, mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dâhil) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukları, ?eş? tabiri ise, aralarında yasal evlilik bağı bulunan kişileri ifade eder. ''
Asgari geçim indiriminde ilgili bölüm aynen;

''İndirimin uygulamasında ?çocuk? tabiri,
Asgari geçim indiriminde çocuk tabiri belirlenmiştir. 89.madde ile bir bağ kurulamaz.
 
Üst