fonradar

Credit note

merhabalar,
10.10.11 tarihinde ithalatımız oldu,
mal mikarı olarak 5000 adet masrafları ile beraber 159 hesabı kapattım,153 hesaba alındı stok,ancak,
bu tarihta yapılan ithalatın 200 adet eksik geldiği bildirildi ve karşılığında ithalat yaptığımız firma credit note gönderdi 18.10.11 tarihinde.
1.kayıt ithalat masraflarını ve ft.bedeli işlediğim kayıt;
-----------------------------------------
159-
320-
------------------------------------------
2.kayıt stok
------------------------------------------
153-
159-
-------------------------------------------
3.kayıt credit note ilk olarak 320 carisinden çıkartmak
-------------------------------------------
320-
159-
--------------------------------------------
ancak 4.kayıt olan yani eksik gelen 200 adeti stoktan çıkartma kaydında zorluk çekiyorum hem 159 bakiye vermekte hemde alış şade şeklinde girsem bu bir iade değil aksik mal gönderimi,
direk stok hareketlerinden çıkış yapsam credit note da sadece ürün br maliyeti var oysa ilk hesaplamada tüm masraflardan oluşan birim maliyet oluşmuştu.
credit note ile eksik gönderdikleri malı düşebilmem için son kaydımın ne olması gerektiği hususunda yardımcı olabilirseniz sevinirim

teşekkürler.

Ynt: credit note

Sevgili formdaşım

bu credit note olayı defalar kere yazıldı yinede sizin olayınızı kısaca yorumlayalım.Karşı taraf size malı eksik göndermiş sizin Gümrük Beyanınız gelen mal üzerinden açılmış mal çekilmiş stoklara girmiş.Eksik mal kadar gelen credit note ise satıcı firma Credit note bedel kadar sizin hesaplara alacak kaydetmiş dolayısıyla sizin borcunuz Credit Note'taki tutar kadar azalmıştır.Sizde bunu ''Gelir'' olarak işleyip kayıtlarınıza alacaksınız.Tabi siz bunu Gelir olarak kayıtlara alınca bunun KDV'si yok mu diyeceksiniz.Evet yok neden? Ortada size veya sizin hesaplarınıza gelen fiili bir para yok olsaydı o zaman KDV söz konusu olurdu.İşlem mahsuben olduğu için aşağıdaki gibi kayıt yapacaksınız.

__________________/__________________

320-satıcılar

649/679

________________/_____________________

Saygılar Ferhat

Ynt: Credit note

yanıt için teşekkürler ancak credit note'u ben cariden düşüyorum ama miktarsal olarak ilk faturada fazla girdiğim için credit note da gelen miktar kadar stoktan düşmem gerekli ,ancak bunu iade şeklinde de düşemiyorum çünkü iade etmiyoruz mal baştan eksik gelmiş .bunun kaydıyla ilgili sıkıntım var

Ynt: Credit note

Gele fiili mal kadar stok girişi yapılacak
200 adet eksik mal girişi yapılmayacak
159 hesapta eksik gelen mal kadar bakiye kalacak. Gelen credit notu ile bu bakiye kapanacak

159 500 toplam ith.

153 300
159 300 (kalan bakiye 200)

320 200
159 200

"Yani fiili olarak gelen mal kadar stok girişi yapacaksınız."
Gelmeyen mal kadar 320 satıcı hesabının borç kaydı olacak
Saygılar