Cuma Günü Kullanılan Yıllık İzin Sebebiyle Kesilen Cumartesi Günü

merhaba, pazartesi-cuma arası çalışan bir iş yerinde cuma günleri ücretli izin alındığında veya raporlu olduğunuzda sadece cuma günü kesilmekte cumartesi verilmekte fakat cuma günü yıllık izin kullanırsanız cumartesi gününüz kesiliyor. bunun işkanunu açısından yasal dayanağı nedir acaba? haftalık 45 saat tamamlanmadıkça hafta tatili iznine hak kazanılmaz deniyor fakat bunun bana göre cumartesiyle ilgisi yok,eğer öyle olsaydı pazartesi-perşembe arası kullanılan yıllık izindede cumartesinin kesilmesi gerekirdi. benim bildiğim mazeretsiz bir işe gelmeme durumu var ise pazar gününüzü kesebilir işveren çünkü pazar günü hafta tatili tam çalışma karşılığında verilen bir hak. pazartesi-perşembe arası cumartesi gününü kazanmak için çalışılan sürelerde boşa gitmiş oluyor eğer cuma yıllık izin kullanımında cumartesi kesilirse. bu konuda yasa veya mahkeme kararı paylaşabilecek varsa çok sevinirim.

İş kanununa göre hafta tatili 1 gündür. Kalan 6 gün iş günüdür. İşyerinde c.tesi çalışma olup olmaması c.tesi günün işgünü olduğu gerçeğini değiştirmemekte.
Yıllık izin kullanımında örneğin 2 tam hafta izin kullanılıcaksa, bu 2 tam hafta içinde 2 gün hafta tatili vardır, kalan 12 gün iş günüdür. Yıllık izin de iş günlerinde kullanılır. Yani 2 tam takvim haftasında izin kullanan kişi c.tesi çalışma yapılan işyerinde de , c.tesi çalışılmayan işyerinde de o 2 hafta içinde 12 gün izin kullanmış olur.

Hafta tatilinin yıllık izin kullanımıyla bahsettiğiniz gibi bir alakası bulunmamaktadır.
Haftada 5 gün çalışılan bir işyerinde c.tesi çalışma olmadığı için hafta tatili ücreti kesilmiyor sonuçta.

keremcem üstad, cevabım size değildir.
Bu konuda işçiye haksızlık yapıldığını düşünmekteyim (Fikir alış-verişi olarak paylaşıyorum).
Cumartesi-Pazar tatil olan yerlerde; Pazartesi-Cuma gelmeyenlerden Cumartesi günün de yıllık izin olarak düşülmesi hakkaniyetli olacaktır. Aksi halde Cuma gelmediği için işçiden Cumartesiyi de kesmek uygun olmayacaktır.

Kanuni yönden Cumartesi kesilir diyenlerle/Cumartesi kesilmez diyenlerin kesin bir yargıtay kararı olduğunu sanmıyorum.
Eğer cuma gelmediği için illa işçiden cumartesi de kesilecekse; Bu durumda o haftaya özel olarak işçinin pazartesi, salı, çarşamba, perşembe günleri 7,5 ar saat çalıştırıp cuma gelmediği için cumartesi gününün kesilmesi daha hakkaniyetli olacaktır.

Dediğim gibi konu 2 farklı görüş içinde haklı sebepler içermektedir.

İş kanununa göre hafta tatili 1 gündür. Kalan 6 gün iş günüdür. İşyerinde c.tesi çalışma olup olmaması c.tesi günün işgünü olduğu gerçeğini değiştirmemekte.
Yıllık izin kullanımında örneğin 2 tam hafta izin kullanılıcaksa, bu 2 tam hafta içinde 2 gün hafta tatili vardır, kalan 12 gün iş günüdür. Yıllık izin de iş günlerinde kullanılır. Yani 2 tam takvim haftasında izin kullanan kişi c.tesi çalışma yapılan işyerinde de , c.tesi çalışılmayan işyerinde de o 2 hafta içinde 12 gün izin kullanmış olur.

Hafta tatilinin yıllık izin kullanımıyla bahsettiğiniz gibi bir alakası bulunmamaktadır.
Haftada 5 gün çalışılan bir işyerinde c.tesi çalışma olmadığı için hafta tatili ücreti kesilmiyor sonuçta.

Sayın keremcem cevap için teşekkürler fakat benim sorumun bu olmadığı açık. tam hafta izin kullanımında cumartesinin kesilmesi doğaldır, fakat haftanın herhangi bir gününde izin kullanıldığında kesilmeyen cumartesi nedense cuma kullanıldığında kesilir hale geliyor. bunun bir dayanağınıda kimse açıklayamıyor. hafta tatili yasada bir gün olarak geçer ve bu işin mahiyetine bağlı olarak pazar yada başka bir gün olarak belirlenebilir, bunu kazanmanın yasal şartıda diğer günlerde iş sözleşmesinde anlaşılan saatleri tam çalışmak veya izin kullanılacaksa bile işverenin rızasıyla ya da raporlu olunmasıdır, aksi takdirde izinsiz işe gelmeyen personelden bu hafta izni (pazar veya başka bir gün) kesilebilir, yasada bu tanımlanmıştır. fakat cumartesiyle ilgili hiçbir mantığa oturmayan bu uygulamanın bir açıklaması bulunmuyor. eğer iş sözleşmeniz 45 saat üzerine kuruluysa hafta içi beş gün cumartesi çalışmamak için fazladan çalışırsınız ve cumartesi gelmezsiniz. dolayısıyla cuma günü çalışılmadı ise cumartesiden sadece ne kadar eksik çalışıldı ise o kadar saatinin kesilmesi veya hiç kesilmemesi doğru olur. yine de varsa bir yargı kararı veya yasal dayanak saygı duyarım.

cumartesi ücretini kesen işveren işgüzerdır amatördür yönetici değildir kibirli ukala bir işverendir çingenelik yapmaktadır yasal boşluklarda maalesef buna müsaade etmektedir bu kafayla bu ülke nereye yazıklar olsun cumartesi ücretini kesenlere

cumartesi ücretini kesen işveren işgüzerdır amatördür yönetici değildir kibirli ukala bir işverendir çingenelik yapmaktadır yasal boşluklarda maalesef buna müsaade etmektedir bu kafayla bu ülke nereye yazıklar olsun cumartesi ücretini kesenlere

sayın tancam malesef bazı uygulamalar işçi aleyhine ve artniyetli olabiliyor ve dediğiniz gibi bunun boşluğu da hazırlanabiliyor, belki yasal bir dayanağı ve mantığı vardır, varsa paylaşacak arkadaşları bekliyoruz hala :)

İş Hukukunda Yıllık Ücretli İzin ve Uygulamaları - Alomaliye.com

10.6. Cumartesi Çalışması Yapılmayan İşyerlerinde Yıllık İzin Uygulaması

Tatil yapılan cumartesi günü, gerçekte iş günü olduğundan yıllık izin süresinden sayılır. Yargıtay’da bir kararında, İş Kanununun yıllık ücretli izin uygulaması ve izin ücretine ilişkin hükümlerin, 394 sayılı Hafta Tatili Kanunu ile kabul edilen haftalık bir günlük tatille ilgili olduğunu, işyerinde cumartesi günleri çalışılmaması esasının kabul edilmesinin, bunun hafta tatili sayılarak izin süresi içindeki cumartesi günleri için ayrıca ücret istemine olanak vermeyeceğini belirtmektedir (Yargıtay 9. H.D. 25.01.1982 E.1469/456). Ancak, Kanunda öngörülen izin süreleri sözleşmelerle arttırılabileceğinden izne rastlayan cumartesiler kadar izin süresinin uzatılmış olduğu kararlaştırılabilir.[61] Yüksek mahkeme başka bir kararında ise; â€œİş Yasasına göre cumartesi günü çalışma günü olduğundan…” demiştir (Yargıtay 9. H.D, 24.11.2005, 9130/37130). 4857 sayılı Kanunun 46. ve 63. maddesine göre hafta tatili, haftalık 45 saatlik çalışmadan sonraki 24 saatlik bir gündür. Bu nedenle cumartesi iş günüdür. Cumartesi günleri hafta tatili olarak yıllık izin süresine eklenemez.[62] Örneğin cumartesi çalışması yapılmayan işyerlerinde iki tam hafta izin karşılığında sadece hafta tatili olan pazar günleri, toplam çalışılmayan süreden düşülecektir ve toplamda da 12 gün yıllık izin kullanılmış olur.

İş Hukukunda Yıllık Ücretli İzin ve Uygulamaları - Alomaliye.com

10.6. Cumartesi Çalışması Yapılmayan İşyerlerinde Yıllık İzin Uygulaması

Tatil yapılan cumartesi günü, gerçekte iş günü olduğundan yıllık izin süresinden sayılır. Yargıtay’da bir kararında, İş Kanununun yıllık ücretli izin uygulaması ve izin ücretine ilişkin hükümlerin, 394 sayılı Hafta Tatili Kanunu ile kabul edilen haftalık bir günlük tatille ilgili olduğunu, işyerinde cumartesi günleri çalışılmaması esasının kabul edilmesinin, bunun hafta tatili sayılarak izin süresi içindeki cumartesi günleri için ayrıca ücret istemine olanak vermeyeceğini belirtmektedir (Yargıtay 9. H.D. 25.01.1982 E.1469/456). Ancak, Kanunda öngörülen izin süreleri sözleşmelerle arttırılabileceğinden izne rastlayan cumartesiler kadar izin süresinin uzatılmış olduğu kararlaştırılabilir.[61] Yüksek mahkeme başka bir kararında ise; ââ‚¬Å“İş Yasasına göre cumartesi günü çalışma günü olduğundan…” demiştir (Yargıtay 9. H.D, 24.11.2005, 9130/37130). 4857 sayılı Kanunun 46. ve 63. maddesine göre hafta tatili, haftalık 45 saatlik çalışmadan sonraki 24 saatlik bir gündür. Bu nedenle cumartesi iş günüdür. Cumartesi günleri hafta tatili olarak yıllık izin süresine eklenemez.[62] Örneğin cumartesi çalışması yapılmayan işyerlerinde iki tam hafta izin karşılığında sadece hafta tatili olan pazar günleri, toplam çalışılmayan süreden düşülecektir ve toplamda da 12 gün yıllık izin kullanılmış olur.

sayın keremcem cevap için tekrar teşekkürler fakat siz tam hafta izin kullanımında cumartesinin durumuyla ilgili mevzuatı paylaşmışsınız, tam hafta yani beş gün izin kullanımında cumartesiyle birlikte altı gün kesileceğin de hepimiz mutabıkız. sorun sadece cuma günü yani bir gün izin kullanımın da cumartesinin kesilmesi. bunu kimse açıklayamıyor. eğer yasal bir dayanak yok ise işyerinin politikası böyledir denilebilir fakat usulsüz bir uygulama olur bence bu durum. işçinin hafta içi dört gün cumartesi adına çalıştığı saatler gasp edilmiş demektir bu.

usulsüzlük yok. cumartesi çalışma süresi olarak dahil edilir. çarşamba izin kullanan bir kişi için cumartesiyi dahil etmek akla aykırıdır.
yalnız cuma izin kullanıldığında süre gelen bir durum oluşur. izni cuma başladığı için cumartesi de yıllık izinli pazar hafta tatili olur.
izne çıkış tarihi bu hafta için örneklersek 12.04.2019 dönüş tarihi de 15.04.2019 olacaktır.

dayanak arıyorsanız "Cumartesi Çalışması Yapılmayan İşyerlerinde Yıllık İzin Uygulaması"na bir kez daha bakınız.

sayın keremcem cevap için tekrar teşekkürler fakat siz tam hafta izin kullanımında cumartesinin durumuyla ilgili mevzuatı paylaşmışsınız, tam hafta yani beş gün izin kullanımında cumartesiyle birlikte altı gün kesileceğin de hepimiz mutabıkız. sorun sadece cuma günü yani bir gün izin kullanımın da cumartesinin kesilmesi. bunu kimse açıklayamıyor. eğer yasal bir dayanak yok ise işyerinin politikası böyledir denilebilir fakat usulsüz bir uygulama olur bence bu durum. işçinin hafta içi dört gün cumartesi adına çalıştığı saatler gasp edilmiş demektir bu.
12 iş günü olan yıllık iznini 12 kez sadece cuma günü kullanmak isteyen çalışandan en fazla 2 cumartesi günün yıllık izin hakkından düşülmesi gerekir.

İşyeri uygulamasında yasaya aykırı bir durum yok, usulsuzluk te yok.

12 iş günü olan yıllık iznini 12 kez sadece cuma günü kullanmak isteyen çalışandan en fazla 2 cumartesi günün yıllık izin hakkından düşülmesi gerekir.

İşyeri uygulamasında yasaya aykırı bir durum yok, usulsuzluk te yok.

işçi 12 cuma izin kullanırsa 12 de cumartesi kesiliyor bu doğrumu sayın keremcem, benim bahsettiğim bu uygulama.

usulsüzlük yok. cumartesi çalışma süresi olarak dahil edilir. çarşamba izin kullanan bir kişi için cumartesiyi dahil etmek akla aykırıdır.
yalnız cuma izin kullanıldığında süre gelen bir durum oluşur. izni cuma başladığı için cumartesi de yıllık izinli pazar hafta tatili olur.
izne çıkış tarihi bu hafta için örneklersek 12.04.2019 dönüş tarihi de 15.04.2019 olacaktır.

dayanak arıyorsanız "Cumartesi Çalışması Yapılmayan İşyerlerinde Yıllık İzin Uygulaması"na bir kez daha bakınız.

sayın bsedanismanlik, işçinin cuma gününe kadar çalıştığı dört günlük cumartesi yerine geçen çalışma saatleri ne olacak peki işverene mi kalacak.

Öncelikle,
ücretli izni her seferinde cuma günü kullanmak suretiyle izin süresini arttırmak fikri aşırı çakalca , söylemezsem çatlarım.
Yıllık iznin tek parça halinde tamamının kullanılması durumunda 2 cumartesi de ( cumartesi günleri de iş günü olarak kabul edildiğinden ) yıllık izin süresinden sayılır.
Parçalı kullanımda 2 den fazla cumartesi ücretinin kesilmesi çok doğru değil. Onun yerine işveren yonetim hakkını kullanarak 3.kez cuma günü izin kullanmak isteyen çalışana izin kullanımına izin vermezse sorun da kalmaz yasal olarak.

Sorunuz hala çok net değil bence,
havaya giden ne anlayamadım.

Öncelikle,
ücretli izni her seferinde cuma günü kullanmak suretiyle izin süresini arttırmak fikri aşırı çakalca , söylemezsem çatlarım.
Yıllık iznin tek parça halinde tamamının kullanılması durumunda 2 cumartesi de ( cumartesi günleri de iş günü olarak kabul edildiğinden ) yıllık izin süresinden sayılır.
Parçalı kullanımda 2 den fazla cumartesi ücretinin kesilmesi çok doğru değil. Onun yerine işveren yonetim hakkını kullanarak 3.kez cuma günü izin kullanmak isteyen çalışana izin kullanımına izin vermezse sorun da kalmaz yasal olarak.

Sorunuz hala çok net değil bence,
havaya giden ne anlayamadım.

Sayın keremcem, 12 gün iznin tamamını cumaları kullanması elbette artniyettir, ben sizin örneğinize cevap olarak onu yazdım. havada kalan şudur, pazartesiden cumaya çalışılan ve cumartesi çalışılmayan işyerlerinde (haftalık 45 saat çalışması üzerinden konuşuyorum) günlük çalışma saati 9 dur ve beş günde bu süre tamamlanır, bu yüzden de cumartesi çalışılmadığı halde kesinti yapılmaz tatil olur. pazartesi-salı-çarşamba-perşembe günlerini çalışan bir personel cumartesi günü çalışmamak için doldurması gereken sürenin 6 saatini doldurmuştur zaten bu dört günde fazladan 1,5'ar saat çalışarak, fakat bu personel cuma günü izin kullandığında cumartesi günü de yıllık izinden sayılmakta ve hafta içi çalıştığı dört günden toplam 6 saatlik fazla çalışması boşa gitmektedir. daha açık nasıl yazabilirim ve nasıl anlaşılmıyor konu bende onu anlayamadım.

Yanlış uygulamadır.Ne iş kanununda ne de herhangi bir yargı sonucunda bunun yasal olduğuna dair bir ifade yoktur.

Çalışanın hakkı yenmektedir.

(toplu yıllık izin kullanımını tenzih ederim.onunla ilgili iş hukukunda açıklama bulunmaktadır. )

Sayın keremcem, 12 gün iznin tamamını cumaları kullanması elbette artniyettir, ben sizin örneğinize cevap olarak onu yazdım. havada kalan şudur, pazartesiden cumaya çalışılan ve cumartesi çalışılmayan işyerlerinde (haftalık 45 saat çalışması üzerinden konuşuyorum) günlük çalışma saati 9 dur ve beş günde bu süre tamamlanır, bu yüzden de cumartesi çalışılmadığı halde kesinti yapılmaz tatil olur. pazartesi-salı-çarşamba-perşembe günlerini çalışan bir personel cumartesi günü çalışmamak için doldurması gereken sürenin 6 saatini doldurmuştur zaten bu dört günde fazladan 1,5'ar saat çalışarak, fakat bu personel cuma günü izin kullandığında cumartesi günü de yıllık izinden sayılmakta ve hafta içi çalıştığı dört günden toplam 6 saatlik fazla çalışması boşa gitmektedir. daha açık nasıl yazabilirim ve nasıl anlaşılmıyor konu bende onu anlayamadım.
Böyle yazarsanız daha rahat anlaşılabilir oluyor.
Belirttiğiniz hesaba göre de kalan 1,5 saat nedeniyle hafta tatili ücretine hak kazanamıyor oluyor o durumda, Hafta tatili ücretine hak kazanma şartı da çok net belirlenmiş iş kanununda, haftanın belirlenen çalışma günlerinde , belirlenen çalışma süresini tamamlayan kişi hak kazanır şeklinde, buna nasıl bir yorum yapılır?

Son düzenleme:
.......... havada kalan şudur,
pazartesiden cumaya çalışılan ve cumartesi çalışılmayan işyerlerinde (haftalık 45 saat çalışması üzerinden konuşuyorum) günlük çalışma saati 9 dur ve beş günde bu süre tamamlanır, bu yüzden de cumartesi çalışılmadığı halde kesinti yapılmaz tatil olur. pazartesi-salı-çarşamba-perşembe günlerini çalışan bir personel cumartesi günü çalışmamak için doldurması gereken sürenin 6 saatini doldurmuştur zaten bu dört günde fazladan 1,5'ar saat çalışarak, fakat bu personel cuma günü izin kullandığında cumartesi günü de yıllık izinden sayılmakta ve hafta içi çalıştığı dört günden toplam 6 saatlik fazla çalışması boşa gitmektedir. daha açık nasıl yazabilirim ve nasıl anlaşılmıyor konu bende onu anlayamadım.
Olayımıza bağlı olarak düşüncem;
Haftanın beş günü çalışılan işyerinde cumartesi çalışılmayan(akdi)tatil günüdür.
Hafta içi veya cuma günü işçinin bir günlük y.izin kullanması diğer ifadeyle işverence işçiye bir günlük y.izin verilmesi durumunda,cumartesi günü y.izinden sayılmamalı kanaatindeyim.(yanlış düşünüyorsam paylaşalım,önemli olan doğruyu bulmak)

Vicdan yürütüldüğünde evet haklısınız, adam cumartesi günü çalışma olmayan bir işyerinde çalışıyor, cuma günü işi var ve izin almış, cumartesi çalışma olsa gelecek işyerine (diyelim) , nasıl kesilebilir cumartesi günü de yıllık izinden sayılabilir denebilir.
Ancak ,
iş kanununda ücretli izin süresi belli, o izin süresine denk gelen hafta tatili, genel tatil, raporlu olunan sürelerin ücretli izinden sayılmayacağı belli..
Gene iş kanununda hafta tatilinin 1 gün olduğu da belli.
Yargıtay kararlarında da ücretli izin kullanımında cumartesi çalışılmasa da, cumartesi günün de iş günü olarak kabul edilmesi gerektiği ve izin süresinden sayılmasının gerektiği yonunde kararlar bolca var.
Benim bildiğim, karşılaştığım cumartesi izin gününden sayılmaz yonunde bir karar yok henuz. Öyle bir karar çıkıncaya kadar da mevcut yasal duzenleme ve ona göre alınan yargı kararlarına göre devam edilmek zorunda olduğuna göre de cumartesi günü yıllık izinden sayılamaz denemez öyle değil mi?
Ha bir muzdarip vatandaş bu konuyu yargıya taşır ve bu yönde de bir karar alınmasına vesile olursa, bu sıkıntılı durum da ortadan kalkmış olur.

........bu personel cuma günü izin kullandığında cumartesi günü de yıllık izinden sayılmakta
Hafta içi cuma günü 1 günlük y.izin kullanmış
........cuma günü işçinin bir günlük y.izin kullanması diğer ifadeyle işverence işçiye bir günlük y.izin verilmesi durumunda,cumartesi günü y.izinden sayılmamalı
Sn.keremceme katılıyorum ifadelerine ama benim olaydan anladığım ortada sadece cuma gününe ilişkin 1 günlük y.izin günü var,iki günlük değil ama işveren cumartesiyi dahil/ilave edip y.izin sayısını 2 gün olarak değerlendiriyor,bende diyorum ki cumartesiyi ilave/dahil etmemeli.

Yasal düzenlemede yada yargıtay kararlarında cumartesi günün yıllık izin günlerine dahil edilmemesi gerektiği yönünde bir şey yok.