Cuma Namazına Gitmek Yasak

O yazıda bahsettiğiniz tazminat vs yi talep edebilmeniz için,
önce belirttiğiniz sebepleri açıklayarak, sözleşmeyi feshetmeniz gerekir. Ancak ondan sonra o hakları talep hakkı doğar.
Yani ya önce yazılı olarak eskisi gibi cuma namazına gidebilmeniz için izin verilmesini talep eder / aksi halde sözleşmenizi fesih hakkınızın doğacağını ihtar edersiniz.
Ya da Sözleşmeyi size cuma namazına gidebilmeniz için artık izin verilmemesi nedeniyle feshettiğinizi bildirip, belirttiğiniz o hakları talep edersiniz.
Ödenmezse iş mahkemesinde o haklarınızın ödenmesi için dava açıp, fesih için cuma namazına gitme izni verilmemesinin haklı sebep olduğunun mahkemece onanmasını bekler, sonrasında icra yoluyla da olsa alabilirsiniz.

Seref bey sizin ve yargı kararları ile bir yazı yazdım avukat danışmana sordum haklı fesih sayılmaz dedi
Her avukat,her konu ve her konuya bağlı ilgili mevzuatı tam bilemeyebilir,tıp alanında olduğu gibi hukuk alanında da bu işler ihtisasa bağlıdır,genel manada örneğin bazı avukatların ticari davalarda daha bilgili ve tecrübeli,bazıları da işci-işveren ilişkilerine ilişkin davalarda daha bilgili ve tecrübelidir,şahsen bende bu avukat arkadaşın görüşlerine katılmıyorum,
benim görüşlerim Adan Z ye noksansız demiyorum,noksanlık olabilir ama olayın esası noktasında,başkaca görüş belirtemiyeceğim,
farklı görüşü olan var ise buyursun paylaşalım(ki öğrenmiş olalım)

O yazıda bahsettiğiniz tazminat vs yi talep edebilmeniz için,
önce belirttiğiniz sebepleri açıklayarak, sözleşmeyi feshetmeniz gerekir. Ancak ondan sonra o hakları talep hakkı doğar.
Yani ya önce yazılı olarak eskisi gibi cuma namazına gidebilmeniz için izin verilmesini talep eder / aksi halde sözleşmenizi fesih hakkınızın doğacağını ihtar edersiniz.
Ya da Sözleşmeyi size cuma namazına gidebilmeniz için artık izin verilmemesi nedeniyle feshettiğinizi bildirip, belirttiğiniz o hakları talep edersiniz.
Ödenmezse iş mahkemesinde o haklarınızın ödenmesi için dava açıp, fesih için cuma namazına gitme izni verilmemesinin haklı sebep olduğunun mahkemece onanmasını bekler, sonrasında icra yoluyla da olsa alabilirsiniz.
Katılıyorum.

Keremcem bey ve seref bey anlatımlarız ve yaztıklarınızla anlaşılan bilgi ve tecrübe konusu hakimsiniz anlatımlarınız ve yazdıklarınız. Bir sorun yok yargı kararları hep işçi aleyhine sonuçlanmış bugun konuşdum danışman iş davası hakim deil gibiydi o yüzden noterden geri döndüm ihtar konusunda yardımcı olursanız sevinirim örnek bir ihtar yazısı sunarmısınız saygılarımla.

Son düzenleme:
Öncelikle belirtelim ki,olayımızı siz ve sizin işvereniniz üzerinden yürütmüyoruz,durum hakkında sadece hukuki değerlendirme yapıyoruz,diğer taraftan(sonuçta işci cuma namazını kılamıyor olsa da)doğrudan "cuma namazı" noktası üzerinden değil(çünkü doğrudan cuma namazı meselesine girersek olay farklı gelişir,sonucunda da işcinin ibadet özgürlüğü ile işverenin yönetim hakkını tartışmaya başlarız,konumuz bu değil)olayımızı iş kanunu yönünden ele alıyor,bu çerçevede önce "çalışma koşulları" yani M.22 den hareketle,"çalışma koşullarının uygulanmaması"nı M.24/f yönünden değerlendiriyoruz.
Olayınız hakkında görüşlerimi aynen koruyorum ama tavsiyem fesih bildirimi konusunda bir avukattan yardım almanızdır.