Cumartesi Pazar Kesintisi

sule

Katkı Sunan Üye
bir personelim Pazartesi günü işe gelmedi. salı günü geldi. çarşamba perşembe cuma da doktor raporu var.
ben de o hafta sadece 1 gün çalıştığı için cumartesi pazar ını kestim. hata mı yaptım?

Gelmediği gün için nasıl bir işlem uygulandı.Eğer ücretsiz izin verildiyse hafta tatili vermek zorundasınız mazeretsiz işe gelmeyip tutanak tutulup işlem yapıldıysa hafta tatili ücreti vermezsiniz.Sakın raporları işe gelmeme olarak düşünmeyin.
İş kanunu 46. maddeye göre izinli olup çalışılmış hallerden sayılan izinler ;

a) Çalışmadığı halde kanunen çalışma süresinden sayılan zamanlar ile günlük ücret ödenen veya ödenmeyen kanundan veya sözleşmeden doğan tatil günleri,
b) Evlenmelerde üç güne kadar, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar verilmesi gereken izin süreleri,
c) Bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri,
d) Zorlayıcı ve ekonomik bir sebep olmadan işyerindeki çalışmanın haftanın bir veya birkaç gününde işveren tarafından tatil edilmesi halinde.

karar mercii ben olsam tabii ki kesmezdim, ben sadece işlem yapıyorum maalesef. maaşlar yattı bildirgeler verildi. hesabına 2 günlük parasını göndersem olur mu acaba?

hekim raporuna cumartesi pazar dahil olunca kesiyorum ama orada bir yanlışlık var mıdır? yani raporun başladığı günden bitiş tarihine kadar olan kısmı kesiyorum.

sn.şule karar merci olarak söylemedim,
hukuki yönden cumartesi günün ücretinin kesilmemesi uygun olacaktır,
zira h.tatili bir gün(pazar diyelim)cumartesi ise ücretli tatil günüdür.

Sn. Şeref Aydemir, işçinin hafta tatili ücretinin kesilmesi taraftarı olmadığımı belirtmek için karar merci değilim deme ihtiyacı hissettim sadece. yanlış anlaşıldıysam kusura bakmayın lütfen. yardımınız için teşekkür ederim.