Dahilde İşleme İzin Belgesi - Çok önemli

Merhaba arkadaşlar,

Dahilde işleme izin belgesini aktif olarak kullanan arkadaşlar varsa, bu konuda yardım almak istiyorum.

Çok acil yardıma ihtiyacım var,

Herkese şimdiden teşekkürler...

Ynt: Dahilde İşleme İzin Belgesi - Çok önemli

sayın merkür,

dahilde işleme izin belgesi aldınız.

imalatçı-lhracatçı iseniz ihracatını yaptığınız mamülün hammaddesini iç piyasa veya

ithalat yoluyla kdv ödemeden temin edebilirsiniz.belgenizde miktar ve tutarlar yazılıdır.

a.iç piyasadan temin edecekseniz imalatcı firmadan kdv ödemeden tecil-terkin sisteminde

hammaddeyi alabilirsiniz.ihracat yaptığınızı ymm raporu ile 3 ay içinde satıcı firmaya vereceksiniz.tecil -terkin gerçekleşir.

b. yurt dışından ithal edecekseniz yine kdv ödemeden hammaddeyi alırsınız.gümrük kdv kadar teminat mektubu ister.D.İ.İ.B. kapatılınca mektubu geri alırsınız.

kısaca böyle

Dahilde işleme izin belgesi müracaatları elektronik ortamda yapılıyor. Bunun için elektronik imza yetkisi veren şirketlerden yetki belgesi alacaksınız. (Şirketinizde bu işlemleri yapacak kişi için) Daha sonra bu yetki belgesini Dış Ticaret müsteşarlığına gönderilmek üzere bağlı bulunduğunuz ihracatçı birliğine vereceksiniz. Bu arada kapasite raporu, imza sirküleri vs. gibi evrakları hazırlayıp ihr. birliğine vereceksiniz.
Bunları yaptıktan sonra internet üzerinden diib müracaatı yapabilirsiniz.
Elektronik sertifikayı "Türktrust" adlı şirketten alabilirsiniz. Ama bu konuda hiç bilginiz yoksa ihracatçı birlğinden de yardım alabilirsiniz.

Bu işi takip edip sonuçlandıran vede bunu bizler (esas uygulayıcılardan) çok daha uygun maliyete yapan firmalar var. Onlara başvurmak daha doğru olur diye düşünüyorum